Hürriyet, Eroğlu’na Sungurlu’yu sordu

Kandıra’nın Akçaova ve Teksen Köylerini sular altında bırakarak 18 köyde ikamet eden vatandaşların yurtlarını terk etmesine neden olacak, verimli tarı...

BÜYÜT

Kandıra’nın Akçaova ve Teksen Köylerini sular altında bırakarak 18 köyde ikamet eden vatandaşların yurtlarını terk etmesine neden olacak, verimli tarım arazilerini de sular altında bırakacak olan Sungurlu Barajı için CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet boş durmadı ve konuyu meclise taşıdı. Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu’na yazılı soru önergesini sunan Hürriyet, 2071’e kadar su sorunu yaşamayacak olan İstanbul için Kandıralıların feda edilmesinin hiçbir anlayışa sığmadığını söyledi.

 

RANTLA MANİDAR BAĞ

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Kandıra’da ilk olarak 1954 yılında gündeme getirilmesine rağmen ilk ÇED toplantısı bile geçtiğimiz haftalarda yapılan, İstanbul’a su sağlama amacıyla Kandıralıları feda eden Sungurlu Barajı için soru önergesini Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu’na sundu. Hürriyet soru önergesinde “Akçaova ile Teksen Köyleri 2005 yılında İSKİ’nin koruma bölgesi olarak ilan edilerek köylüler 15 yıl boyunca mağdur edildi.  Gelen imar yasağı beraberinde rant avcılarını getirdi ve isimleri açıklanmayan bazı siyasilerin bu bölgede toprakları düşük bir fiyata aldığı da kulaklara çalındı. Baraj işinin bu kadar uzaması ile toprakların ucuza satılması arasında manidar bir bağ oluşmuştur”

 

HANİ 2071’E KADAR SUYUNUZ VARDI?

CHP Milletvekili Hürriyeti, Akçaova ve Teksen köyleriyle beraber, Akıncı, Avdan, Ağaçağıl, Deliveli, Çalyer, Nasuhlar, Şerefsungur, Karadivan, Hacışeyh, Tatarahmet, Çakmaklar, Selametli, Çalca, Kubuzcu, Gebeşler ve Yağcılar’da ikamet eden yaklaşık 5 bin insan yurtlarından edileceğini de belirtti. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun geçmiş tarihli yaptığı açıklamayı da yeniden gündeme getiren Hürriyet, “ Sungurlu Barajı projesinin İstanbul’un 2046 yılına kadar olan su ihtiyacını karşılamak için yapıldığı söylense de Bakan Veysel Eroğlu, 2012’deki basın açıklamasında “İstanbul 2071’e kadar su sorunu yaşamayacaktır. Kaynaklarımız 1 Milyar 353 metreküp suya ulaştı” demesi ise kafalarda soru işaretleri uyandırmaktadır” açıklamasında da bulundu.

 

ÖNERGEDEKİ SORULAR

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’in Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu’na sunduğu soru önergesinden başlıklar;  

 

Kocaeli Kandıra ilçesinde yapılması düşünülen Sungurlu Barajı’nın 2046 yılına dek İstanbul’un su ihtiyacını karşılaması bekleniyorsa, Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu neden “İstanbul’un 2071’e kadar su ihtiyacı yoktur” demiştir?

İstanbul’un su sıkıntısı iddiasını çözmek maksadıyla Kocaeli’de yapılacak Sungurlu Barajı ile çözülmek istenirken, 18 köyde yaşayan kendilerine bir yer gösterilmeden yurtlarından sürülen 5 bin insan düşünülmemiş midir?

İlk ÇED toplantısı bile 2015 yılının Temmuz ayında yapılan baraj projesi için imar yasağı neden 2005 yılında getirilmiş ve insanlar 10 yıldan bu yana mağdur edilmiştir?

Köylülerin 2005 yılından bu yana sattığı Akçaova ve Teksen köyleri dahil olmak üzere diğer 15 köydeki topraklar kimler tarafından satın alınmıştır?

Bakanlığınızın ortaya koyduğu tarım arazilerinin korunması kanunu gündemde yerini alırken, Kandıra ilçesinde bulunan ve sular altında kalacak olan tarım arazileri neden bu kanun kapsamı dışında kalmaktadır? Bu tarım arazileri neden baraj projesine kurban edilmektedir? 

05 Ağustos 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR