Volkan şehit olmak için gitmiş

Karamürsel’den gönüllü olarak Özgür Suriye Ordusu’na destek vermek için Suriye’ye gittikleri iddia edilen Arif Tebeağ ve Volkan Erten, Esat güçleriyle...

BÜYÜT

Karamürsel’den gönüllü olarak Özgür Suriye Ordusu’na destek vermek için Suriye’ye gittikleri iddia edilen Arif Tebeağ ve Volkan Erten, Esat güçleriyle girdikleri çatışmada öldürüldü. Görüştüğümüz Arif’in ailesi savaşta öldüğünü reddederken, Volkan’ın ailesi ise oğullarının “Şehit olmaya gidiyorum” dediğini açıkladılar

Suriye’ye muhalif güçlere destek vermek amacıyla gittiği iddia edilen Arif (36) ve Volkan’ın (33) aileleriyle görüştük. Arif’in ailesi savaşta öldüğünü reddederken Volkan’ın ailesi ise oğullarının “Şehit olmaya gidiyorum” sözleriyle gittiğini açıkladı. Volkan Ertan’ın uzun yol şoförü babası Ali Ertan, ile üvey annesi Gülten Ertan, “Bir buçuk senedir ne sesini duyduk, ne de yüzünü gördük. Ben şehit olacağım diye gidiyordu” dedi. Anne Gülten Ertan, “Babası gitmemesi için yalvardı, hakkımı helal etmem dedi fakat bir gece yarısı evden kaçarak gitti” şeklinde konuştu. Acılı anne Ertan sözlerine şöyle devam etti, “Bir buçuk sene önce evimizi polis bastı. Arkadaşlarıyla oğlumu arıyorlardı. Evi alt üst ettiler bir şey bulamadılar”. Öncesinde Afganistan’a gidip döndüğünde evinde 6 ay kalan Volkan’ın tekrar Suriye’ye gittiğinden bahseden anne Gülten Ertan, “11 yaşından beri ben büyüttüm. Evin önüne devamlı sakallı adamlar gelip Volkan’ı çağırıyorlardı. Bu sakallı adamlar yüzünden içimiz yandı” dedi. Lise’yi bitirmeden terk eden Volkan’ın çalışmadığını vurgulayan annesi “33 yaşında 33 kuruşunu görmedik” dedi.

“BU KAFİR ÜLKEDE YAŞANILMAZ” DEDİ
Henüz bilinmeyen kişilerle ilişkisini sürdürdüğü ve Suriye’ye gidip geldiği süreç içerisinde ailesine, “Burası kafir ülke, burada yaşanmaz” gibi sözlerle hem ülkeye, hem de ailesine hakaret eden Volkan Ertan ve arkadaşlarının uzun süre polis takibinde olduğunu söyleyen annesi, “Küçük kız kardeşine de başı açık ve okul okuyor diye kötü kelimeler kullanıyordu. Bazen çocukları da götüreceğinden korkuyordum” şeklinde konuştu.

“O KAFİRLERİN KURAN’INI OKUMA!”
Anne Gülten Ertan, “Bir gün Kuran alacağım dedim. ‘Sakın alma ben sana dergahtan getireceğim. O kafirlerin Kuran’ını okuma’ dedi. Şok oldum ne diyeceğimi bilemedim” şeklinde konuştu, kendilerine de kafir diyerek hakaret ettiğini belirtti. Sakallı diye tabir ettikleri insanların gençlerin beynini yıkadığını söyleyen Gülten Ertan, “Önceden çok fazla dinine bağlı bir çocuk değildi. Çok sosyal biriydi, saçlarını jölelerdi. Sonra kot pantolon bile giymemeye başladı. Yemeği bile ölmeyecek kadar yiyordu” dedi.

“BABAM 5 VAKİT NAMAZ KILARSA ARARIM”
Babasını bir buçuk sene aramadığını söyleyen annesi, “Kız kardeşine babam ne zaman 5 vakit namaz kılarsa o zaman arayacağım demiş. Ölüm haberini kaynımın oğlu söyledi. Ona da dergahta ki arkadaşı söylemiş. Suriye’de de evleri varmış, orada kalıyorlarmış. Bir buçuk sene hiç görmedik. Evden gece vakti kaçtı gitti” dedi.

SİVİL VE ASKERLİK RESİMLERİNİ YAKMIŞ
“Biz cenazemizi istiyoruz. Kaynımın oğlu Suriye’den biriyle konuşmuş. Cenazeyi getirmek için elimden geleni yapacağım demiş” diyen anne Gülten Ertan, Volkan’ın sivil ve askerlik fotoğraflarını evde kimse yokken yaktığını söyledi.

“VASİYET ETMİŞ”
Baba Ali Ertan, “Bir buçuk senedir sesini duymadım. Bir yere gidersen eve gelme dedim. Vasiyet etmiş ölürsem buraya gömün beni diye. Burada spor yapıyorlardı. Sakal saç uzatmıştı. Bir lira paralar yok ceplerinde. Müslümanlara yardım için gidiyorlardı” şeklinden konuştu.

28 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR