Limanı değil, devleti satıyorlar!

  Hak-İş’e bağlı Liman-İş Kocaeli Şube Başkanı Bülent Aykurt, iptal edilen Derince Limanı ihalesi ile ilgili basın açıklaması yaptı. Aykurt açıklaması...

BÜYÜT

 

Hak-İş’e bağlı Liman-İş Kocaeli Şube Başkanı Bülent Aykurt, iptal edilen Derince Limanı ihalesi ile ilgili basın açıklaması yaptı. Aykurt açıklamasında, ülkenin yolsuzluk ve çete iddiaları ile çalkalandığı bir dönemde liman özelleştirmesinin yapılmasının yanlış bir davranış olacağını söyledi.

 

SATILAN DEVLETTİR!

Çoğu devlet limanının sermayeye peşkeş çekildiğini belirten Aykurt, “Devletin elinde sadece üç liman kaldı. Bu çok saçma. Savaşların eksik olmadığı sınırlarımızda, bu kararlara imza atan siyasiler, tehlikeyi görmeyecek kadar gaflete nasıl düşmüş olabilirler. Limanlar, ülkelerin güvenliği için en stratejik alanlardır. Limanları satmak, devleti satmakla eş anlamlıdır” dedi.

 

İZİN VERMEYECEĞİZ

İptal edilen ihale ile ilgili düşüncelerini aktaran Aykurt, “İhaleye katılanların yeterliliklerini ve rekabete yönelik araştırmalarını ne çabuk yapıldı? Bu ihaleden şimdiden kötü kokular geliyor. İhaleye giren firmaların durumları sıkıntılı. Biz Liman-İş olarak, bugün küresel kapitalizmin yayılmacı kimliğiyle mücadele etmeyi boynumuzun borcu olarak görüyoruz. Ne Derince Limanı’nın, ne de Yatağan’ın talan edilmesine müsaade etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

 

KOCAELİ HALKINA ANLATSIN

Derince Limanı’nın atıl olduğunu söyleyen KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’na da ateş püsküren  Aykurt, “AutoPort ortağı olan Zeytinoğlu bu işten nemalanmak istiyor. Kendisi gelip görsün, liman atıl mı değil mi diye. Cebini ya da üyeleri yerine Kocaeli halkına gerçekleri anlatsın. Siyasetçilerin koltuğunun altından çıksın. Kendi limanına da dolgu yapılacak mı, bunu açıklasın. Yandaşlık bir gün biter elbet. O zaman nasıl hesap verecekler?” dedi.

 

KARAOSMANOĞLU

DİLİNİ Mİ YUTTU?

Limanda yaklaşık bin kadar işçinin çalıştığını ifade eden Aykurt, şuyle konuştu: “Özelleştirme ile Körfez’i dolduracaklar. Bu dolgu ile çevre dengesi de bozulacak. Bir zamanlar bu projeye karşı olan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, milletvekili İlyas Şeker ve eski bakan Nihat Ergün dilini mi yuttu? İhale edilerek özelleştirilmek istenen limanın ÇED Raporu alma durumu ihaleyi alan firmaya bırakıldı. Biz bu süreçte Derince Limanı’na sahip çıkacağız.” Aykurt ayrıca önümüzdeki hafta siyasi parti sendika ve STK temsilcileri ile özelleştirme ile ilgili çalışma yapacaklarını anlattı. 

23 Ocak 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR