Elektronik cihazları sakın çöpe atmayın!

      Elektronik ürünler, içerdikleri kimyasal maddeler açısından çevreye büyük zararlar verebiliyor. Bu cihazların yapımında klorlu solventler, broml...

BÜYÜT

 

 

 

Elektronik ürünler, içerdikleri kimyasal maddeler açısından çevreye büyük zararlar verebiliyor. Bu cihazların yapımında klorlu solventler, bromlu alev geciktiriciler, PVC, ağır metaller, plastik ve gazlar kullanılıyor. Elektronik eşyalarda ayrıca kurşun, cıva, kadmiyum, krom, fosfor ve berilyum gibi maddeler bulunuyor. Farkında olmadan çöpe atılan bir flüoresanın içinde bulunan az miktardaki cıva, 30 bin litre suyu kirletebiliyor. Bu açıdan elektronik atıkların kaynağında ayrıca toplanması önem teşkil ediyor.

 

300 MİLYON BİLGİSAYARDA

500 BİN TON KURŞUN

Doğaya karışan 10 gram kurşun 25 bin ton toprağı kirletirken, 200 bin litre suyu kullanılmaz hale getirebiliyor Yapılan bir araştırmada 7 yılda kullanılmaz hale gelen 300 milyon bilgisayarda 500 bin ton kurşun olduğu tespit edildi. 10 gram kurşunun 25 bin ton toprağı kirlettiği göz önüne alındığında 500 bin ton kurşunun vereceği zarar, çevre felaketi boyutlarına ulaşıyor.

 

DÖNÜŞÜMÜN FAYDALARI
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tüm bu risklerin önüne geçmek için elektronik atıkları kaynağında ayrıca toplayarak geri dönüşümlerini sağlıyor. Elektronik atıkların ekonomiye kazandırılmasıyla doğal kaynaklar korunuyor. Uygulama ile enerji tasarrufu sağlanırken atık miktarları da azalıyor. 15 ton elektronik atıktan ortalama 1 ton civarında bakır elde ediliyor.

08 Şubat 2014 Kocaeli- Spor


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR