Tuğrul Kuşu Anıtı hayırlı olsun

Macar tarihinin önemli şahsiyetleri arasında gösterilen Kont Thököly İmre’nin anması ve Tuğrul Kuşu heykelinin açılışı düzenlenen törenle gerçekleşti...

Macar tarihinin önemli şahsiyetleri arasında gösterilen Kont Thököly İmre’nin anması ve Tuğrul Kuşu heykelinin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Tören, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Macaristan Ankara Büyükelçiliği, Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu ve Macar Kültür Merkezi işbirliğinde düzenlendi.

 

GENİŞ KATILIM VARDI

Sekapark Kültür Alanı’nda bulunan Thököly İmre Anı Evi önünde gerçekleştirilen programa; Macaristan Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss, Macaristan İstanbul Başkonsolosu Balazs Hendrich, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Budapeşte Büyükşehir Belediye Başkanı Istvan Tarlos, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Macaristan Kocaeli Fahri Konsolosu Alpaslan Kaya, Macaristan Milli Müzesi Müdürü Dr. Laszlo Csorba ve yetkililer katılım gösterdi.

 

“KENDİMİZİ ORTA ASYALI SAYIYORUZ”

Macaristan milli marşının dinlenmesi ve İstiklal Marşı’nın söylenilmesiyle başlayan törende ilk olarak Macaristan Milli Müzesi Müdürü Dr. Laszlo Csorba konuştu. Csorba, “Biz kendimizi geleneklerimize göre Orta Asya’dan bir millet sayıyoruz. Bazen doğuya bakarak buradaki kardeşlerimize kendimizi gösteriyoruz. 212 yıldır faaliyet gösteren Macar Müzesi’nde 1 milyon eser var ve burada en önemli görevimiz Türk-Macar eserlerini korumak. Sadece sorumluluklar değil, duygular da önemli. Kocaeli’deki Türk dostlarımıza teşekkür ediyoruz. Bu meydan ve anıt iki millet arasındaki dostluğu gösteriyor” dedi.

 

“İKİ ÜLKENİN İLİŞKİLERİ PEKİŞİYOR”

Budapeşte Büyükşehir Belediye Başkanı Istvan Tarlos, “Macarlar ve Türkler dosttur. İki ülkenin arasındaki ilişkiler pekişiyor. İlk olarak Macaristan adına uluslararası terörizm nedeniyle vefat eden vatandaşlar için üzüntümü dile getirmek istiyorum. Kocaeli öyle bir yer ki her yıl Macarların ölümünü anıyor. Bunu başka hiçbir yerde yapmıyorlar. Kocaeli, Thököly İmre’nin anısını ve geleneklerini koruma yeri olmuştur” ifadelerini kullandı. Tarlos ayrıca, Thököly İmre’nin uzun yıllar sürgünde yaşamasının ardından Kartepe’nin Karatepe bölgesinde vefat ettiği bilgisini de verdi.

 

“KADER BİRLİĞİMİZ VAR”

Törende son olarak konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da, “Macaristan halkıyla bizim dostluğumuz asırlar öncesine dayanır. Çıkış noktamız Orta Asya’dır. Macar halkı Batı’ya, biz de Doğu’ya düştük, ama aramızda bir kader birliği var.

Thököly İmre, Macar halkı için büyük önem arz ediyor. Onun anısını burada yaşatmaktan büyük onur duyuyoruz. Tarihi kimlikler dostluğumuzu daha da artıracaktır. Sizleri burada ağırlamaktan büyük onur duyuyoruz” sözlerini kaydetti. Konuşmaların ardından, Türk-Macar mitolojisinde önemli bir yere sahip olan Divan-ı Lügati’t-Türk’te de adı geçen Tuğrul Kuşu heykelinin açılışı yapıldı. Mimar Seda Ünal tarafından projelendirilen anıtta yer alan Tuğrul Kuşu, Türk mitolojisinde Zümrüdü Anka olarak da bilinen Simurg’un karşılığı olarak biliniyor. Kurdele töreninin ardından anı evinde bulunan müze katılımcılar tarafından ziyaret edildi. Hilal GÜDÜCÜ

 

Anıtın projesini üstlenen Mimar Seda Ünal’a, teşekkür hediyesi takdim edildi.

seda-001.jpg

14 Eylül 2015 Kocaeli- Kültür-Sanat


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR