Kapıdan satışlarda şikâyet patlaması

Tüm uyarılara rağmen vatandaşlar kapıya gelen satıcılardan alışveriş yapmaya devam ediyor. Türkiye genelinde en çok şikâyet konusu olan kapıdan satışl...

BÜYÜT

Tüm uyarılara rağmen vatandaşlar kapıya gelen satıcılardan alışveriş yapmaya devam ediyor. Türkiye genelinde en çok şikâyet konusu olan kapıdan satışlar Kocaeli’de de sıralamada başı çekiyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı bünyesinde kurulan Tüketici Hakları Masası 2011 yılının 8 aylık döneminde kapıdan satışlar konusunda 250’yi aşkın şikâyet aldı. Özellikle yaz aylarında şikâyetlerin arttığı belirtilirken, kapıdan satışlara itibar edilmemesi bir kez daha vurgulandı.

8 AYDA 250’yi AŞKIN ŞİKÂYET
2011 yılının 8 aylık sürecinde 250’yi aşkın şikâyetin kendilerine ulaştığını belirten tüketici Hakları Masası yetkilileri, “Vatandaşlar kesinlikle kapıdan satışlara itibar etmemeli. Bununla birlikte kapıya gelen pazarlamacıdan alışveriş yapılmışsa üründen memnun kalınmaması halinde ürünü geri iade edilebiliyor. Ancak 7 gün içerisinde muhakkak cayma ihbarnamesini doldurup firmaya iadeli taahhütlü şekilde göndermesi gerekiyor” şeklinde uyardı.

KAPIDAN SATIŞLARDAN KAÇININ
Vatandaşların iyi niyetinin kullanıldığını kaydeden yetkililer, “Kapıdan satışlarda çok farklı tuzaklar karşımıza çıkıyor. ‘Fatura düzenlenmemesi’, ‘Sözleşmede farklı tarih atılması’, ‘Ürününü belirtilen özellikte olmaması’ ve ‘Ürünün gerçek fiyatının çok üstünde satılması’ gibi konu başlıkları vatandaşların şikâyetlerinden bazıları. Sayılan maddelere dikkat edilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

TÜKETİCİLERİN GENİŞ HAKLARI VAR
“Haklarınızı bilin ve kandırıldığınızı anladığınız anda Tüketici Hakları Masası’na başvurun” diyen yetkililer, tüketicilerin geniş hakları olduğunu ve kullandıkları takdirde lehlerine karar çıktığını söyledi. Tüketici Hakları Masası yetkilileri, vatandaşlara her şeyden önce zamanında harekete geçmeleri konusunda uyardı.

01 Eylül 2011 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR