Çocuklarda enfeksiyona dikkat

Mevsim geçişlerinde yaşanan ısı değişimleri, üst solunum yolu enfeksiyonlarına da zemin oluşturuyor. Zayıflayan bağışıklık sistemiyle birlikte vücut d...

Mevsim geçişlerinde yaşanan ısı değişimleri, üst solunum yolu enfeksiyonlarına da zemin oluşturuyor. Zayıflayan bağışıklık sistemiyle birlikte vücut direncinin düşmesi bu dönemlerde üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış yaşanmasına neden oluyor. Havaların soğuması ile üst solunum enfeksiyonlarının artacağı yönünde açıklamada bulunan Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Eğitim Uzmanı Doç. Dr. Ayşe Adin Selçuk, enfeksiyonların en çok okul yaş gruplarında gözlendiğini belirtti.

 

SADECE HAVADAN DEĞİL

Üst solunum enfeksiyonlarının havadan temas ettiği gibi direk temaslı objelerden de bulaşabildiğini söyleyen Doç. Dr. Ayşe Adin Selçuk, “Okul hijyenin sağlanması ve oyuncak, cep telefon gibi çok sık kullanılan durumlar için hijyenin sağlanması çok önemli. Bunun yanında hapşırırken, öksürürken diğerlerini korumak için ağzı kapamak ve en önemlisi el yıkamak” şeklinde konuştu.

Okulların başlamasıyla üst solunum enfeksiyonlarını daha sık görüldüğünü ifade eden Doç Dr. Selçuk, “Özellikle okula ilk başlayan çocuklarda yılda 10’a kadar bu sayı artabiliyor. Okula, bu mikrop alışverişine alışılmasında bu oran yılda 3 kadar inebilmekte. Ama yine de ortalama bir ilkokul çocuğunda yılda üç dört kez üst solunum enfeksiyonlarını görebiliyoruz. Enfeksiyonların engellenmesinde en önemli şey hijyen. Kontaminasyonun önlenmesi için hasta çocukların mümkünse diğer çocuklardan ayrılması, diğerleriyle temasının önlenmesi, önlenemiyorsa temiz ortamın sağlanması hedeflenmeli” ifadelerini kullandı.

 

EN BÜYÜK GÖREV AİLELERİN

“Enfeksiyonların engellenmesinde en büyük görev ailelere düşüyor, daha sonra öğretmenlere, daha sonra ise çocuklara” diyen Doç Dr. Selçuk, “En çok görülen yaş grubu kreşe başlayan yaş grubu. Dolayısıyla çocuklardan çok büyükler bu konuda bilinçli olmalı, çocuklarını korumalı, gerekirse çocuğunu ayırmalı ve enfeksiyonun yayılmaması için önlem almalı” ifadelerini kullandı.

 

ANTİ BAKTERİYEL JEL

El hijyeni çok önemli olduğuna değinen Selçuk, “Jel kullanılması gerçekten bir çözüm. Özellikle temasın sağlandığı objeler bakteriyel jel ile silinebilir. Oyuncaklar temizlenebilir. Ellerin jellerle yıkanması iyi bir çözüm” dedi.

09 Ekim 2017 Kocaeli- Sağlık


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR