Çocuğa yaşından fazla sorumluluklar yükleme

Özel Kocaeli Tıp Merkezi’nde hizmet veren Uzman Psikolog Sena Çilingir, Özel Seymen Koleji’nde velilere yönelik düzenlenen çocuklara yönelik olan ist...

Özel Kocaeli Tıp Merkezi’nde hizmet veren Uzman Psikolog Sena Çilingir, Özel Seymen Koleji’nde velilere yönelik düzenlenen çocuklara yönelik olan istismar ve ihmal konularındaki çocukluk travmaları hakkında önemli bilgiler verdi. Uzman Psikolog Sena Çilingir, çocuğa bakmakla yükümlü olan anne baba ya da bakımını üstlenen herhangi başka birisinin, çocuğa karşı yapılan istismarlar ile, çocuğu duygusal ve fiziksel olarak psikolojik hasara uğratabileceklerini belirtti.

 

DUYGUSAL İSTİSMAR

Çilingir, istismar ve ihmal arasında farklılıklar olduğunu, istismarın belirgin ihmalin ise belirsiz bir durum olduğunu açıkladı. İstismarda gözle görülebilen morluk, yara vb. izler varken, ihmalde ise gözlemsel belirtiler olmadığından dolayı ihmali tespit etmenin oldukça zor olduğunu vurguladı. Çocuğa yaşından fazla sorumluluklar yükleme, aşağılama, rencide etme, önemsememe, bağırma, alaylı konuşma ve lakap takma gibi durumların duygusal istismara girdiğine değinen Psikolog Sena Çilingir, duygusal istismarın çocuk üzerindeki etkilerini de açıkladı.

 

GÜVENSİZ OLUŞU

Buna göre duygusal istismara maruz kalan çocuklarda; kendine ve etrafına karşı güvensiz oluşu, yaşına uygun kişilik gelişiminin oluşmaması, başarı yeteneğinin azalması, içe dönük ve pasif kişilik yapısı, dikkat dağınıklığı ve öğrenme güçlüğü, maddeye yönelim riski ve kişilerarası ilişkilerde bozukluklar gibi durumların ortaya çıkması şeklinde görülebileceğini belirtti. Çocuklarda Cinsel İstismar ve Cinsel İstismarın engellenmesi konusuna değinen Psikolog Çilingir, Cinsel istismarı; “Psikolojik ve sosyal gelişimi henüz tamamlanmamış olan çocuğun, kendisinden en az 6 yaş büyük bir kişi tarafından cinsel haz için zorla ve ya ikna edilerek kullanılması” şeklinde açıkladı.

 

MASUM DOKUNUŞ

Çilingir ayrıca, başkasının cinsel haz amaçla çocuğu bir erişkin tarafından röntgencilik, teşhircilik ve çocuğu pornografide kullanmasının da cinsel istismar konusuna girdiğini belirtti. Cinsel istismarı engellemek için ise ailelere, 4-5 yaşından itibaren çocuklara özel alanlarını öğretmeleri ve çocuklara masum dokunuşu ile cinsel amaçlı dokunuşları ayırt etmelerini sağlamaları gerektiğini önerdi. İstismara maruz kalan çocukların gelişim döneminin sağlıklı büyütülen çocuklara kıyasla geride kalabileceğini, madde bağımlılığına yatkınlık görülebileceğini ve İstismara maruz kalan çocukların yetişkinlik dönemlerinde de birer istismarcı olabileceğini belirtti.

25 Mart 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR