Kaplan: Cemevleri ibadethane yeri sayılmalı

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, cemevlerinin ibadethane yeri sayılması ve kamu imkanlarından yararlanması gerektiğini söyledi. Cem Vakf...

BÜYÜT

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, cemevlerinin ibadethane yeri sayılması ve kamu imkanlarından yararlanması gerektiğini söyledi. Cem Vakfı’na bağlı cemevi yöneticilerinin Gebze’de yapmış olduğu toplantıya katılan Milletvekili Kaplan, önemli açıklamalarda bulundu.

 

ANAYASAL HAK!

Toplantıda Cemevi yöneticilerinin sorunlarını dinleyen Kaplan, ön plana çıkan cemevlerinin de ibadethane sayılması konusunda, “Alevilerin kendi ibadet yerleri olan cemevlerinin yasal statülerinin olmaması nedeniyle inanç ve ibadetlerini yaşamaları konusunda ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Ancak ülkemizde anayasal güvence altında olan din ve inanç özgürlüğü, uygulamada birçok aksaklıkla karşılaşmaktadır. Özellikle ülkemizdeki Alevi vatandaşlarımızın kendi ibadet yerleri olan cemevlerinin yasal bir statüsünün olmaması nedeniyle sıkıntı yaşıyorlar. Bu nedenle, cemevlerinin yasal güvenceye bağlanması bir zorunluluktur” dedi.

 

BİRLİK OLUN

Geçtiğimiz aylarda bu konuyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kanun teklifi de veren Milletvekili Kaplan, ayrıca cemevi yöneticilerine de kurumsallaşma ve birlik olma konusunda öneride bulundu. Gebze Cemevi’nin ev sahipliği yaptığı toplantıya, Musa Abdal Cemevi, Tuzla Orhanlı Cemevi, Mudurnutepe Cemevi, Maltepe Gülsuyu Cemevi yöneticilerinin yanı sıra Cemevi Vakfı Genel Müdürü Ali Rıza Kaçan da katıldı.

15 Eylül 2014 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR