Ahilik kültürü tanıtıldı

Rumeli Balkan Platformunun Sekapark içindeki Balkan Kültür Evindeki 16.Geleneksel Buluşmasında Ahilik Kültürü tanıtıldı.Kocaeli eski Milletvekili İsma...

BÜYÜT

Rumeli Balkan Platformunun Sekapark içindeki Balkan Kültür Evindeki 16.Geleneksel Buluşmasında Ahilik Kültürü tanıtıldı.
Kocaeli eski Milletvekili İsmail Kalkandelen, Kocaeli Defterdarı Süleyman Dal, İzmit Belediye Meclis Üyesi İbrahim Elgin, BAL-TÜRK Genel Başkanı Bayram Çolakoğlu ile Rumeli ve Balkan Kökenli işadamı, yönetici, bürokrat, gazeteci ve akademisyenlerin katıldığı geleneksel buluşmada Ahilik Derneği Başkanı Nafiz Kaçanlar Ahilik kültürü ile ilgili bilgiler verdi.

TOPACA DESTEK VERİYOR
Ahilik kültürünün İslami değerlerle birleştirilip yıllarca Anadolu’da esnafın hizmet ve mal üretirken hem denetlendiği hem de toplumsal dayanışmanın sağlandığını belirten Ahilik Derneği Başkanı Nazif Kaçanlar, “Kocaeli Valimiz Sayın Ercan Topaca ilimizde de Ahilik kültürünün gelişmesine çok önemli destekler veriyor. Çırak, Kalfa ve Usta yetişmesinde Ahilik Kültürü esaslarını yerleştirmek için çalışmalarımız sürüyor.

İŞE DUA İLE BAŞLANIRDI
Kırşehir ve Denizli ile Anadolu’nun birçok yerinde Ahilik tören ve gelenekleri yaşatılıyor. Sabahları çarşılarda esnaflar işe duayla başlıyor. Usta olanlara kuşak takılarak mesleki anlamda gelişimlerini tamamladıkları onaylanıyor. Bunlar bize Osmanlı’dan kalan ve yüzyıllar boyu sürdürülen gelenekler. Bizde bunları yaşatmak, genç nesillere anlatmak ve öğretmek için çalışmalar yapmak projeler geliştirmek arzusundayız” dedi.

KISSADAN HİSSELER
İzmit’te uzun yıllar tatlı ve pastacılık sektöründe hizmet veren Hoşgör Pastanesini kuran ve çalıştıran baba mesleğini sürdüren Kocaeli Eski Milletvekili İsmail Kalkandelen’ın meslek hayatından anılarını anlattığı Muhacirler buluşmasında İbrahim Elgin kıssadan hisseleri zevkle dinlendi. Balkan Kültür evindeki Hemşeriler buluşması İşadamı Mestan Okan’ın Lahmacun, çiğ köfte, Bulgaristan’ın meşhur gofreti Vafle ve Buğday ve Mısır Bozası ikramları ardından çay sohbeti ile süren buluşma anı fotoğrafının çekilmesiyle sonuçlandı.

16 Nisan 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR