CHP’li Kaplan meclis kürsüsünden sordu;

Kartepe ve Kandıra belediyeleri ne oldu?Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 24’ncü birleşiminde Meclis kürsüsünden dün 5 dakika süren bir konuşma yapan C...

BÜYÜT

Kartepe ve Kandıra belediyeleri ne oldu?
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 24’ncü birleşiminde Meclis kürsüsünden dün 5 dakika süren bir konuşma yapan CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Büyükşehir Belediyesi’nde yaşanan imar yolsuzluğu iddiaları ve Kartepe ile Kandıra Belediyeleri’ndeki yolsuzluk iddiaları hakkında halen net bir adım atılmamasından bahsettiği konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

YIKIM KARARI
“Bir firma 2008 yılında Kocaeli’nin Gebze ilçesi, Şekerpınar Beldesi’nde kaçak inşaat yapmaya başlıyor. Dönemin belediyesi Şekerpınar Belediyesi işlemi durduruyor ve süre veriyor. Fakat verilen sürede her hangi bir değişiklik yapılmayınca hakkında yıkım kararı alıyor. 2008 Aralık ayında yıkım kararı kesinleşen bu yapının yetkilileri 3 ay sonra internet ve basın aracılığı 17 milyon liraya burayı kabası bitmiş otel inşaatı olarak satışa çıkarıyorlar.

4 KATTAN 10 KATA
Aradan bir, bir buçuk yıl geçiyor Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne müracaat ediyor firmayı yapan yetkililer. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kişisel talep üzerine, kişiye özel bir uygulama ile önce yıkım kararını ortadan kaldırıyor daha sonrada imar durumunu değiştiriyor. İmarını emsali bir buçuktan ikiye yükseltiyor. Yani inşaat alanını 2 katı kadar artıyor. Daha sonrada yüksekliğini 4 kattan 10 kata yükseltiyor. İmar açısından konut dışı kentsel olan bu bölgeyi bölgesel iş merkezine çeviriyor.

“KİM BU İNSANLAR?”
Şimdi soruyorum size, sadece bu şirketin arazisi üzerinde bu işlemler yapılıyor. Kim bu insanlar? Bu insanların 17 milyon lira kar yaptığı imar düzenlemesini yaparken bu insanların iktidardaki kimselerle akrabalığı, yahut kimi ilişkileri var mı? Büyükşehir Belediyesi meclis kararını alırken, zemin ve deprem inceleme şube müdürlüğü şöyle bir yazı yazıyor, 4 kattan küçük 9 kattan büyük yapıların yapılması düşünüyorsa bunun yer uyumunda bir risk yoktur.

“MÜFETTİŞ RAPORUNA GEREK DUYMAZDINIZ”
Şimdi değerli milletvekilleri vicdanlarınıza seslenmek istiyorum. Bu belediye Cumhuriyet Halk Partili bir belediye olsa ne yapardınız? Ben söyleyeyim size sabahın köründe kolluk kuvvetlerini gönderirdiniz, önce belediye başkanı olmak üzere belediye personellerini gözaltını alırdınız. Bütün belge, evrak ve bilgisayarlara el koyardınız. Bunu yapmak için hiçbir müfettiş raporuna da gerek duymazdınız. Sadece sizden farklı bir parti olması yeter.

İZMİR’İ HATIRLATTI
İş iktidar partisinin belediyelerine gelince kimseden ses yok. Hatırlayın geçen yıl burada yine Kocaeli’nde müfettiş belgeleri ve idari mahkeme kararları ile tespit edilen yasal olmayan düzenlemeler olduğu gündeme geldi. Kartepe ve Kandıra Belediyeleri’ndeki bu yolsuzluklar ne oldu? Bir yetkiliden açıklama bekliyorum. İzmir Belediyesi’nde yaşananları gözünüzün önüne getirin peki ya bu iki belediyeye neden hiçbir şey yapılmıyor bunu bilmek istiyorum.

PARMAK DEMOKRASİSİ
Parmak demokrasisi ile işlem yapmayın. Eğer siz burada parmak sayılarınıza güvenip büyükşehir yasasını çıkarırsanız Büyükşehir Belediyesi de parmak sayısına güvenip kişiye özel yasa çıkarır. Sosyal adalete ve hukukun üstünlüğüne inanan hiçbir kimse bu gibi bir uygulamanın yanında olamaz.”

15 Kasım 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR