5 yıllık ağrı, VM Medical Park’ta son buldu

Beş yıl boyunca sağ böbrek kanalındaki darlık sebebiyle ağrı çeken genç kız, VM Medical Park Üroloji Uzmanları Doç. Dr. Kürşat Çeçen ve Op. Dr. Onur...

Beş yıl boyunca sağ böbrek kanalındaki darlık sebebiyle ağrı çeken genç kız, VM Medical Park Üroloji Uzmanları Doç. Dr. Kürşat Çeçen ve Op. Dr. Onur Serin'in yaptığı laparoskopik pyeloplasti ameliyatı sayesinde eski sağlığına yeniden kavuştu.

Sağlık sorunlarıyla baş etmek her yaş için zordur. Ama hayatının baharındaki bir genç kız için bu zorluk daha da büyüktür. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi bölümünde okuyan Eslem Yüksel, son beş yıldır yaşadığı ağrı nedeniyle zor günler geçirmiş. Kendisine sürekli olarak hastalığının takip edilmesi önerilmiş. Ancak ağrının giderek dayanılmaz olması üzerine Eslem, Kocaeli'de Ağustos ayında açılan VM Medical Park Hastanesi'ne başvurmuş.

 

CERRAHİ MÜDAHALE ŞART

VM Medical Park Üroloji Uzmanları Op. Dr. Onur Serin ve Doç. Dr. Kürşat Çeçen yaptıkları muayenenin ardından Eslem Yüksel'e "üreteropelvik bileşke darlığı (UPJ) teşhisi koymuşlar. "Böbrek ile idrar kesesi arasında uzanan idrar kanalının hemen böbrek çıkışındaki daralması ve buna bağlı idrarın rahatça idrar kesesine geçememesi durumu" olarak teşhisi özetleyen Op. Dr. Serin hastalığı kısaca şöyle anlatıyor: "Bu darlığın şiddetine göre hastalar, hafif dereceli böbrek genişlemesinin eşlik ettiği yan ağrısı ile başvurabileceği gibi ileri derecede genişlemenin ve bazen de böbrek kaybının eşlik ettiği şiddetli ağrı, enfeksiyon gibi birçok farklı şikayetle başvurabilirler. Tanısı için ultrasonografi, tomografi, sintigrafi gibi birtakım tetkikler bir arada kullanılmaktadır. Üreteropelvik bileşke darlığı saptanan hastaların mümkün olan en kısa sürede cerrahi olarak tedavi edilmeleri gerekmektedir"

 

Günümüzde endoskopik veya açık cerrahi olarak UPJ'nin tedavisi mümkün olduğunu söyleyen Doç. Dr. Kürşat Çeçen, endoskopik yolla uygulanan cerrahi yöntemlerin daha iyi bir hasta konforu sağlasa da başarı oranının düşük olduğunu açık cerrahide ise %90'ın üzerinde başarılı sonuçlar elde edilse de hastalar açısından konforun düşük olduğunu vurguluyor. 

 

EN UYGUN YÖNTEM

"Bu iki yönteme alternatif olarak geliştirilen laparoskopik pyeloplasti ameliyatı ise her iki cerrahi yaklaşımında olumlu taraflarına sahiptir" diyen Op. Dr. Onur Serin, hem ameliyat sonrası ağrı, hastanede kalış süresi ve kesi olmamasına bağlı kozmetik avantajları, hem de açık cerrahiye eşdeğer başarı oranlarına sahip olması nedeniyle yapılan operasyonun önemli olduğunu söylüyor.

 

Tecrübeleri sayesinde ameliyatı başarıyla yapan Doç. Dr. Kürşat Çeçen ve Op. Dr. Onur Serin, hastaları Eslem Yüksel'i üç gün hastanede kalış sonrası taburcu ederek normal sağlığına kavuşturdular.

 

Ağrısız günlerin geride kalmış olması nedeniyle çok mutlu olduklarını ifade eden Eslem Yüksel ve annesi VM Medical Park'ta tüm işlemlerinin SGK'dan faydalanarak gerçekleşmiş olmasının kendilerini rahatlattığını söyledi.

31 Ekim 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

halime kaya - Çok güzel kızmış, Allah yardımcısı olsun inşallah atlatır biran önce.

Yanıtla . 0Beğen 31 Ekim 14:00
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR