İZAYDAŞ, Somali’ye atık yönetimi desteği verecek

Kocaeli Büyükşehir Belediye iştiraklerinden İZAYDAŞ açlık ve kuraklıkla mücadele eden Somali’ye yardım eli uzattı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetki...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediye iştiraklerinden İZAYDAŞ açlık ve kuraklıkla mücadele eden Somali’ye yardım eli uzattı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ile Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun talimatıyla başkent Mogadişu’ya giden İZAYDAŞ heyeti, çevre sorunları ve atık yönetimi ile ilgili teknik ziyarette bulundu.
 
TEKNİK İNCELEME
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’den geniş bir katılımla gerçekleştirdiği Somali ziyaretinin ardından kurulan ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın başkanlığındaki Somali Yardımları Koordinasyon Kurulu, Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) ‘nın organizasyonu ile Somali’nin başkenti Mogadişu’ya teknik inceleme ziyaretinde bulunulmasını kararlaştırmıştı. Bu karar doğrultusunda ülkemizin ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile konusunda uzman sivil ve özel sektör temsilcilerinden oluşan geniş katılımlı bir heyet 12 Eylül 2011 tarihinde Somali’nin başkenti Mogadişu’yu ziyaret etti.
 
İZAYDAŞ’TAN TEKNİK İNCELEME
Bu kapsamda Türkiye’nin tek tehlikeli atık yakma ve depolama şirketi olan İZAYDAŞ da Mogadişi’ye teknik ziyaret eden ekiple beraber davet edildi. İZAYDAŞ heyeti, Mogadişu’nun çevre sorunları ve atıklarının yönetimi ile ilgili olarak, yerinde teknik inceleme ve görüşmelerde bulundu. Heyet açlıktan ölümlerin yaşandığı Mogadişu’da atık yönetimi konusunda yapılacak çalışmaların projelendirilmesi yönünde en kısa zamanda girişimlerde bulunacak.   
 
MOGADİŞU’DA ATIK SORUNU
Ziyaretin ardından açıklama yapan İZAYDAŞ İşletme Müdürü Aksel Cesur Somali seyahati ile ilgili izlenimlerini şöyle dile getirdi. Cesur“Öncelikle Somali’nin başkenti Mogadişu’da durum basında izlediklerimizden çok daha kötüdür. Başbakanımızın ziyareti ve Türkiye’den sağlanan yardımların yerine ulaştırılmasından halk son derece memnun. Yardımlarla, yaşama dair ümitleri her geçen gün artmaktadır. Ayrıca alt yapı ve çevre sorunları büyük sorun teşkil etmektedir. Kent genelinde atık yönetimi yok. Tüm atıklar birbirine karışmış ve her yere dağılmış haldeler. Özellikle Hint Okyanusu kıyısı sahilleri atık deposu haline gelmiş durumdadır” dedi.
 
PROJELER YAPILACAK
Ziyaret amacı çerçevesinde, Mogadişu kenti için atık yönetimi planı oluşturup, öncelikle, mevcut atıkların bertarafı için bölgesel bir çalışma yapılacağını dile getiren Cesur, devamında da atık yönetimi ve bertarafının sürekliliğini sağlayacak sistemleri projelendireceklerini söyledi.

29 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR