Kocaeli İl Müftüsü Yusuf Doğan’dan Kurban Bayramı mesajı

Müftü Doğan’ın mesajı şu şekilde: Yüce Rabbimize sonsuz şükürler olsun ki, bugün İslam âlemi olarak dinî bayramlarımızdan mübarek Kurban Bayramını...

BÜYÜT

Müftü Doğan’ın mesajı şu şekilde:

Yüce Rabbimize sonsuz şükürler olsun ki, bugün İslam âlemi olarak dinî bayramlarımızdan mübarek Kurban Bayramını bir kere daha idrak etmiş olmanın sevinç ve coşkusunu yaşıyoruz. Adından da anlaşılacağı üzere Kurban bayramı, kurban ibadetinin yerine getirildiği bir bayramdır. Kurban genellikle; “kurban teslimiyettir, kurban fedakârlıktır, kurban paylaşmaktır, kurban yaklaşmaktır” şeklinde ifade edilir.

 

Evet, kurban bize teslimiyeti öğretir. Teslimiyet; bizi yaratan, yaşatan ve türlü nimetlerle donatan Rabbimizin buyruklarına kayıtsız, şartsız ve gönülden teslim olmaktır. İbadetlerimizden, din kardeşlerimizle ve diğer insanlarla münasebetlerimize kadar O’nun her emrine “neden, niçin” demeden amade olmaktır.

 

Kurban, yine bizlere fedakârlığı yani Rabbimizin rızası uğrunda kendi nefsî arzu ve isteklerimizden vazgeçmemiz, aynı zamanda din kardeşlerimizin ihtiyaç ve istekleri karşısında kendi menfaatlerimizden feragat etmemiz gerektiğini öğretir. Nitekim Allah Resûlü bizlere, “Kendiniz için arzu ettiğiniz bir şeyi din kardeşiniz için de istemedikçe kâmil mü’min olamayacağımız” konusunda uyarılarda bulunmuştur. (Buharî, İman, 7)  

 

Kurban ibadeti, aynı zamanda mü’minleri birbirleriyle yardımlaşma ve paylaşma konusunda eğitmektedir. Maddî anlamda paylaşmayı gerçekleştirmekle kalmayıp, sevinçlerin paylaşılmasını, dert ve sıkıntılara ortak olunmasını da sağlamaktadır.

 

Kurban, bir yönüyle de Allah’a yaklaşma vesilesidir. Müslüman, sırf Allah’ın rızasını kazanmak niyetiyle kesmiş olduğu kurban sayesinde Allah’a yaklaşma ve O’nun rızasını kazanma imkanı bulur. Kurban bayramı da, Müslümanlar arasında sevgiye, yakınlaşmaya, birlik ve beraberliğe vesile olmaktadır. Karşılıklı ziyaretleşmeler, hediye ve ikramlar, selamlaşma ve musafahalar önce ellerin, bedenlerin buluşmasını, ardından da gönüllerin yakınlaşmasını gerçekleştirmektedir. Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.s.) bir hadis-i şerifinde, “Allah Teâlâ şöyle buyurdu: ‘Sadece benim rızamı kazanmak için birbirini seven, benim rızam için bir araya gelen, benim rızam uğrunda birbirini ziyaret eden ve sadece benim rızam için sadaka verip iyilik edenler benim sevgimi hak ederler.” (Muvattâ, Şa’r, 16) buyurarak mü’minlerin birbirleriyle iyi ilişkiler içinde olmalarını tavsiye etmiştir.

 

                Bayramlar, mü’minlerin kardeşlik duygularını pekiştirme, birlik-beraberlik, yardımlaşma ve dayanışma alışkanlıklarını geliştirmeleri için bulunmaz fırsatlardır. Ne yazık ki, son zamanlarda gerek ülkemizde, gerekse dünyanın diğer bölgelerinde süregelen terör, zulüm, şiddet ve iç savaşlar nedeniyle son derece üzüntülüyüz. Menfur terör saldırılarında birbiri ardınca verdiğimiz şehitlerimiz, birçok ailenin ocağına ateş düşürdü, milletimizin yüreğini derinden yaraladı. İslam coğrafyasının pek çok yerinden gelen üzücü haberler, mülteci durumuna düşen kardeşlerimizin dramları, Kâbe’de hac görevini ifa etmekte olan Müslümanlardan bir kısmının elim bir kaza sonucu hayatını kaybetmesi acımızı daha da artırmıştır. Velhasıl İslam dünyası bu bayramda buruk bir sevinç yaşamaktadır.

               

Ama bütün bu olumsuzluklara ve üzücü hadiselere rağmen bu bayramı Hz. Peygamber (s.a.s.)’in bildirdiği gibi; “Rabbimizin bizlere bir ikramı ve ihsanı” (Ebû Dâvûd, Salât, 239)  olarak görmeli ve en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Bayramların birleştirici, bütünleştirici ve kaynaştırıcı özelliklerini ön plana çıkararak, en yakınlarımızdan başlamak suretiyle bozulan kardeşlik münasebetlerimizi ıslah etmeye, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmeye, başta anne-babamız olmak üzere uzak yakın bütün akraba ve komşularımızla ilgilenmeye ve ilişkilerimizi düzeltmeye özel önem vermeliyiz. Bu bayram vesilesiyle; her şeye rağmen bir ve beraber olduğumuzu, yılmadığımızı, yıkılmadığımızı dost-düşman cümle âleme göstermeliyiz.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, insanlık dışı terör, zulüm ve haksızlıkların bir an önce sona ermesi ve daha huzurlu bayramlar temennisiyle terör olayları sebebiyle şehit düşen kahraman Mehmetçiklerimize ve Polislerimize Yüce Allah’tan rahmet, geride kalan yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum.

 

Muhterem halkımızın, din görevlilerimizin, aziz milletimizin ve tüm Müslüman kardeşlerimizin mübarek Kurban Bayramını en samimi duygularımla kutlar; bu bayramın ülkemizin,  İslam Âleminin ve bütün insanlığın barış, huzur ve mutluluğuna vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim.

23 Eylül 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR