‘Baran, arazileri özel şirketlere peşkeş çekiyor’

Körfez Belediye Meclis üyeleri Engin Taşdemir, Nilgün Solakoğlu, Fevzi Cambaz ve Tayfun Balıkçı CHP İl binasında düzenlenen basın açıklamasıyla Körfe...

Körfez Belediye Meclis üyeleri Engin Taşdemir, Nilgün Solakoğlu, Fevzi Cambaz ve Tayfun Balıkçı CHP İl binasında düzenlenen basın açıklamasıyla Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran’ın hukuksuz uygulamaları bulunduğunu, kayıt dışı paraların olduğunu ve bu konu hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

 

EVRAKLAR TESLİM EDİLMEDİ

CHP Körfez Grup Başkanvekili Engin Taşdemir “Seçildiği günden bu yana hukuk tanımayan ve kendi başına buyruk hareket eden Körfez Belediye Başkanı Sayın İsmail Baran, ilçemizin en değerli varlıklarını ya satmış ya da kendi yandaşlarına peşkeş çekmiştir. Bu konuda birçok soru önergesi verdik ancak cevap alamadık. Dilekçe kanununa göre soru önergelerine 30 gün içerisinde cevap verilmelidir. Sayın Baran ve ekibi usulsüz olarak yaptığı milyon dolarlık ihaleler ile ilgili istediğimiz evrakları tarafımıza teslim etmemiştir” dedi.

 

25 MİLYONLUK İHALE ŞAİBELİDİR

CHP Körfez Belediye Meclis Üyeleri olarak, Sayın Baran ve ekibi ile ilgili iki önemli konuda 29 Haziran tarihinde suç duyurusunda bulunduk diyen Taşdemir “Her iki konuda da Körfez Belediyesi açıkça zarara uğratılmıştır. Ayrıca 2011 yılının sonunda kurulan belediyenin adeta arpalığı haline gelen Körpaş A.Ş isimli şirkete usulsüz olarak 8 milyon liralık nakdi sermaye artırımı ile ilgili kanunsuz olduğu gerekçesiyle Kocaeli İdare Mahkemesi’ne dava açtık. 6 Nisan tarihinde şaibeli bir şekilde ihalesi yapılan Körfez İlçesi Atalar Mah. 1806 ada 2 nolu parselin (Prista Oil firmasının kiracı olduğu) satış ihale dosyası istenmiş fakat yine bilgiler verilmemiştir. Ardından ihale evrakları yerine “Bilgi veremiyoruz” diye bir yazı gönderildi. Bu durum açıkça gösteriyor ki yaklaşık 25 milyon liralık bu ihale şaibelidir. Bu ihalenin şaibeli olduğu bir kamu kurumu olan Gübretaş firmasının Körfez Belediyesi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmasından ve ihalenin iptali için Kocaeli İdare Mahkemesi’ne başvurmasından da anlaşılmaktadır” açıklamasında bulundu.

 

BEDAVA KULLANDIĞINI TESPİT ETTİK

Suç duyurusuna konu olan bir diğer olay ise şudur; Körfez İlçesi Yeni Yalı Mah. 1728 ada 1 nolu parsel Körfez Belediyesi’ne ait iken, hiçbir bedel alınmadan yıllardır Modül Çelik A.Ş adlı firmaya peşkeş çekilmiştir diyen Taşdemri “Firma yıllarca bu araziyi kendi malı gibi kullanmıştır. Sürekli meclis toplantılarında konuyu dile getirip belediyenin zarara uğratıldığını ve firmadan kira alınması gerektiğini belirtmemize rağmen, Sayın Baran ve ekibi ısrarla konuyu örtbas etmiştir. Bu arazi ile ilgili Körfez Asliye Hukuk Mahkemesinde keşif zaptı yaptırarak Modül Çelik A.Ş isimli firmanın bu yeri bedava kullandığını tespit ettik” ifadelerini kullandı.

Serkan BORLAK 

13 Temmuz 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

cemal - engin taşdemir gibi sahtekarları bünyesinde tutan chp'ye yazıklar olsun

Yanıtla . 0Beğen 13 Temmuz 15:27
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR