Kalbinizin ritmi bozulmasın

Sağlıklı kişilerin yaşamları boyunca karşılaştıkları bu durum daha sık görülüyor ve hayat kalitesini olumsuz etkiliyorsa, gerekli önlemler alınmalıdı...

BÜYÜT

Sağlıklı kişilerin yaşamları boyunca karşılaştıkları bu durum daha sık görülüyor ve hayat kalitesini olumsuz etkiliyorsa, gerekli önlemler alınmalıdır. Çünkü masum sayılabilecek çarpıntılar, ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

 

Memorial Diyarbakır Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Cegerğun Polat, kalpte ritim bozukluğu ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

 

RİTİM BOZUKLUĞUNUN NEDENİ ARAŞTIRILMALI

Aritmi, kalp atışlarının düzensiz atması yani kalpteki ritim bozukluğudur. Kalp ritmindeki düzensizlikler sürekli ya da belirli aralıklarla hissedilebilir. Çarpıntı sorunu yaşayan kişilere aritmi tanısı konulabilmesi için öncelikle ayrıntılı bir kardiyoloji muayenesi yapılması gerekir. Hastanın şikayetleri değerlendirildikten sonra gerekli tetkikler yapılmalıdır. İlk aşama EKG yani elektrokardiyografidir. Kalbin, ultrasonografi olarak görüntülendiği EKO ile kalp kapaklarının yapısı incelenir. Sürekli çarpıntısı olmayan ara ara şikayetleri bulunan hastalarda ise 24 saatlik EKG kaydını alan HOLTER cihazları ile takip gereklidir. Bununla, günün herhangi bir saatinde olan ritim bozukluğu kaydedilerek tanı konulabilir. Ritim bozukluğuna yol açabilen bazı hastalıkların da varlığı dikkate alınarak hastaya gerekli kan tahlilleri de yapılır.

 

BAYILMA GİBİ ŞİKÂYETLER DE GÖRÜLÜYORSA…

Ritim bozukluğu birçok şekilde kendini gösterebilir. Çarpıntıların bazıları basit önlemler ile kontrol altına alınabilir. Örneğin ekstrasistol, hastaların tek atımlık olarak hissettiği çarpıntılardır. Bunun için stresten uzak durmak, çay ve kahve tüketimini azaltmak yeterli önlemlerdir. Ancak bayılma gibi şikayetler ile ortaya çıkabilen ve yaşamı tehdit edebilen aritmiler ise tedavi gerektirir. Hastanın durumu iyi değerlendirilerek hangi tedavinin uygulanacağına karar verilir. Ciddi aritmilerde ilaç tedavisi yanı sıra EPS (elektrofizyolojik) ve ablasyon tedavileri uygulanabilir. EPS işlemi, kasık bölgesindeki damardan girilerek göğsün içine yerleştirilen kablolar aracılığı ile kalbin elektriksel aktivitesi hakkında bilgi edinmek için yapılan girişimsel bir işlemdir. Tedavide bir diğer işlem Ablasyon’dur. EPS’nin ileri aşaması olan bu yöntem, radyofrekans (RF) dalgalarını kullanarak oluşan ısıyla kalp ritim bozukluğunun kaynaklandığı dokuları ortadan kaldırır. Kriyoablasyon da ritim bozukluklarının tedavisinde kullanılan bir işlemdir. Kalpte ritim bozukluğuna neden olan odakları dondurarak, bunların ortadan kaldırılması için uygulanmaktadır.

 

Ritim bozukluğuna yol açan faktörlere dikkat!

• Fazla miktarda kahve, kola veya çay tüketimi

• Kansızlık ve kalp problemleri

• Tiroit hastalıkları

• Zayıflama ilaçları ve depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar

• Kadınlarda menopoz öncesi dönem

• Vitamin eksikliği

• Çok efor gerektiren uzun süreli çalışmalar ve yoğunluk

• Düşük kan şekeri

11 Ağustos 2015 Kocaeli- Sağlık


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR