Metalde yeniden grev başlayabilir

Fabrikalarda Cuma gününe kadar protesto eylemleri planlanırken, ücret artışı konusunda işverenler tarafından olumlu bir adım atılmazsa genel greve gi...

Fabrikalarda Cuma gününe kadar protesto eylemleri planlanırken, ücret artışı konusunda işverenler tarafından olumlu bir adım atılmazsa genel greve gidileceği ifade ediliyor.

 

KOCAELİ’DEN DESTEK GELİR Mİ?

Eylem fikrinin en çok konuşulduğu kent olan Bursa’ya Kocaeli’deki Ford Otosan ve çevre kentlerde bulunan Otokar gibi fabrikalardan da sosyal medya üzerinden destek geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre Bursa’da metal iş kolunda 136 bin 698 işçi çalışıyor. Bursa’dan sonra metal iş kolunda en fazla yoğunluğa sahip illerin başında Kocaeli geliyor.

 

EN BÜYÜK TÜRK METAL

Türk-İş’e bağlı Türk Metal Sendikası’nın Türkiye genelinde 177 bin 125 üyesi bulunuyor. Türk Metal Türkiye genellinde yüzde 12.26’lık oranla en fazla örgütlü olan sendika. İşverenle sözleşme yapma hakkına sahip olduğu fabrikalar arasında Mercedes Benz Türk AŞ, Ford Otosan, Bosch, Arçelik, BSH, Karsan, Renault, BMC, Tofaş, Türk Traktör, Delphi, Hema, MAN Türkiye gibi büyük sanayi kuruluşları yer alıyor. Hak-İş’e bağlı Çelik-İş’in Türkiye genelinde 28 bin 823, DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş’in ise 25 bin 595 üyesi bulunuyor. Diğer sendikalar ve üyelikleri ise daha lokal bir yapıya sahip.

25 Haziran 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

mustafa dündar - Ben bu işin sonunu hiç iyi görmüyorum.Binlerce metal işçisi aşından ekmeğinden olacak.Bu aşamadan sonra işçi kıyımı başlar.İşçi kardeşlerimizin muhtemelen basireti bağlandı.

Yanıtla . 0Beğen 25 Haziran 14:04
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR