İzmit, en çevreci belediye

        İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Dünya Çevre Günü sebebiyle bir mesaj yayınladı. Başkan Doğan mesajında, “Tabiatı korumak, küresel boy...

BÜYÜT

 

 

 

 

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Dünya Çevre Günü sebebiyle bir mesaj yayınladı. Başkan Doğan mesajında, “Tabiatı korumak, küresel boyutta yaşanan çevre sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakabilmemiz bakımından hayati öneme sahiptir. Bu nedenle gelecek nesillerimize temiz yaşanabilir bir çevre bırakabilmek ve sağlıklı nesillerin yetişmesini sağlayabilmek adına olarak önemli çalışmalarımız bulunmaktadır. İzmit Belediyesi olarak çevre konusunda ki hassasiyetimizi şu ana kadar gerçekleştirdiğimiz projelerle gösterdik, göstermeye devam ediyoruz” dedi.

 

60 BİN ÖĞRENCİYE ÇEVRE EĞİTİMİ

Mesajında İzmit Belediyesi tarafından gerçekleştirilen projelere değinen Başkan Doğan “Bu konuda Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüz tarafından okullar ziyaret edilerek buralarda öğrencilere çevre bilinçlendirme eğitimleri veriliyor. Bu eğitimler sayesinde ilk ve ortaokul öğrencisine ambalaj atığı, elektronik atık, atık piller ve bitkisel yağlar konusunda öğrencilerimiz bilinçlendiriliyor ve bu bilgilerin diğer aile fertleriyle paylaşmaları sağlanıyor. Bu yöntemle yeni nesillerimize çevrecilik bilinci aşılanmaya çalışılıyor” dedi ve geçen 5 yıl içinde 60 bine yakın öğrenciye çevre eğitimi verildiğini söyledi.

 

TÜRKİYE’DE ÖNCÜ PROJELER

Şirintepe’deki EKOPARK’ın İzmit Belediyesi’nin çevreci belediye anlayışının sonucu olarak ortaya çıkan en büyük projesi olduğunu da söyleyen Doğan “EKOPARK yinelenebilir enerji sistemleriyle, insan ile doğa arasında bir denge kuruyor. Böylece bu park doğal kaynakları tüketmeden, gelecek nesillerin ihtiyaçlarının karşılanmasına ve kalkınmasına imkan sağlayacak şekilde hizmet veriyor. Parkımız bugünün ve geleceğin yaşamını ve kalkınmasını programlayan, sürdürülebilir kalkınmaya da destek olmaktadır. EKOPARK, bu anlamda ve Türkiye ölçeğinde bir ilk olma özelliğini taşıyor. Proje, ekopark temasına uygun olacak şekilde, geri dönüşümlü ve doğada çözünebilir malzemeler kullanılarak, örnek bir park alanı olarak tasarlandı. Parkın enerji ihtiyacı güneş enerjisiyle karşılanmaktadır.

 

HEDEF 250 BİN FİDAN

Başkan Doğan, geçen 5 yıl içinde 150 den fazla yeni parkı hizmete açtıklarını ve 2023 yılına kadar 250 bin fidan dikmek olduğunu da ifade ederek “Bu alanda yaptığımız çalışmalar ve gönüllü kuruluşlarımızın katkılarıyla halkımızın, özellikle de gençlerimizin çevre konusundaki bilinç ve hassasiyetlerinin arttığını görmek son derece sevindiricidir. Daha güzel, daha sağlıklı ve daha temiz bir gelecek temennisiyle Dünya Çevre Günü'nü kutluyor, bütün vatandaşlarımıza sağlık ve mutluluk dolu temiz bir çevre diliyorum” şeklinde sözlerini tamamladı.

03 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR