Köylere de arıtma tesisleri kuruldu

Büyükşehir Belediyesi kent genelinde faaliyete soktuğu atık su arıtma tesisleri ile atıkların çevre ve insan sağlığına zarar vermesini önlüyor. Büyükş...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediyesi kent genelinde faaliyete soktuğu atık su arıtma tesisleri ile atıkların çevre ve insan sağlığına zarar vermesini önlüyor. Büyükşehir Belediyesi atık suların yüzde 98’ini arıtarak denize ulaşmasını sağlıyor

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Büyükşehir Belediyesi birçok Avrupa ülkesinde bile bulunmayan sistemi hayata geçirdi. Artık Kocaeli’nin köylerinin atık suları arıtılıyor. Köylerde atık suların arıtılması yanında içme suyu arıtma tesisleri, köy yollarının asfaltlanması, çocuk parkları, köy konakları, köy fırınları ve benzeri gibi çok sayıda hizmet köylere ulaştırılıyor. Köylerin artık kentlerden farkı kalmadı.
“ÇEVRE KİRLİLİĞİ EN AZA İNDİRİLİYOR”
Büyükşehir Belediyesi, İzmit Körfezi’nin ve Karadeniz’in kirletilmesinin önüne geçmek için çalışmalarını büyük bir kararlılıkla sürdürüyor. Atık su arıtma tesislerini yenileyen, Gebze Atık su Arıtma Tesisi gibi büyük bir projeyi kente kazandıran Büyükşehir, köylerde de atık su arıtma tesisleri kurarak çevre kirliliğini minimuma indirmek amacıyla çalışmalar yapıyor. Atık suları, atık su arıtma tesislerine gönderilmesi mümkün olmayan yerleşim birimleri için modüler atık su arıtma tesisleri inşa ediliyor.
KANDIRA BAĞIRGANLI
Kandıra’nın Bağırganlı Köyü’ne, 3 bin kişilik 600 m3/gün paket atık su arıtma tesisi yapıldı. Tesise köyün atık suları direkt bağlanıyor. Sarısu, Seyrek köylerinin atık suları ile Merkez Erikli, Hediyeli, Akıncı, Çerçili, Antaplı, Hacımazlı, Safalı, Çalköy ve Doğancılı köylerinin fosseptiklerinden çekilen atık sular da vidanjörle taşınıyor.
KARAMÜRSEL VALİDEKÖPRÜ
Bin 500 kişilik 240 m3/gün kapasiteli tesisi Valideköprü, Semetler, İnebeyli –Paşağı Mahallesi, Yalakdere–Aşağı Mahalle kolektör sistemiyle Fulacık, Çamdibi, Karaahmetli, Akçat, Tahtalı, Kadriye, Avcı fosseptiklerine ait (vidanjör ile taşıma) evsel nitelikli atık suları bertaraf etmek üzere tasarlandı.
İZMİT AKMEŞE
2 bin kişilik 300 m3/gün kapasiteli tesisi, Akmeşe Köyü’nün (kolektör sistemi ile) bölgedeki köylerin (vidanjörle taşıma ile) evsel nitelikli atık sularını bertaraf etmek üzere tasarlandı.
DERİNCE ÇAVUŞLU
Bin 800 kişilik 300 m3/gün kapasiteli tesisi, Çavuşlu, Cumaköy, Karagöllü ve bölge köyleri ile atık sularını vidanjörle taşınmaya uygun durumda olan yakın köylerin evsel nitelikli atık suları bertaraf etmek üzere tasarlandı.
İZMİT HAKKANİYE
600 kişilik 150 m3/gün kapasiteli tesisi, Kulmahmut, Hakkaniye, Kaynarca, Böğürgen, Fethiye, Sefer köylerinin evsel nitelikli atık suları bertaraf etmek üzere tasarlandı. Atık suları vidanjörle taşınmaya uygun durumda olan köyler: Şahinler, Bulduk, Çağırgan, Süverler, Gökçeören, Nebihoca, Sarışeyh, Kısalar.”

18 Ocak 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR