Güneş, hükümeti Kibar Feyzo filmindeki ‘Maho Ağa’ya benzetti

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, hükümeti Kibar Feyzo filmindeki Maho Ağa’ya benzetirken Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu için de, ‘Halüsinasyon...

BÜYÜT

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, hükümeti Kibar Feyzo filmindeki Maho Ağa’ya benzetirken Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu için de, ‘Halüsinasyonist. O kendisini Ortadoğu’da önemli bir aktör zannediyor’ dedi

Meclis Genel Kurulu’nda, 2013 Yılı Bütçesi’nin tümü üzerinde kapanış konuşması yapan CHP’li 2 milletvekilinden biri de CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş’ti. CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Hurşit Güneş fotoğraflar ve çeşitli tablolarla süslediği konuşmasında ekonomiyi bir arabaya benzeterek şu ifadelere yer verdi; “Değerli arkadaşlar, ekonomi bir arabaya benzer. Tıpkı bir araba gibi ekonominin de hızlı gitmesini isteriz. Ama hızlı gitmesi yetmez, biz aynı zamanda arabanın güvenli olmasını isteriz. Güvenli olması da bir arabanın kaza yapmaması demek, arıza yapmaması demek, aynı zamanda yolcuları da yormaması demektir, konforlu olacak.

‘EKONOMİDE AMAÇ NETTİR’
Şimdi, geçtiğimiz yıl, biliyorsunuz, bir tartışma oldu: Acaba gaza mı bassak, frene mi bassak, bu ekonomiyi nasıl yönetsek diye. Değerli arkadaşlar, ekonomide amaç nettir, mümkün olabildiğince gaza basacaksınız, frene basma ihtiyacı doğmayacak ama kaza yapmayacaksınız, araba da arıza yapmayacak. Şimdi, ben, 2012 yılında da bu kürsüde, gelmişim, bütçeyle ilgili ne demişim, gittim, zabıtlara baktım. Zabıtlarda gördüğüm manzara şu oldu: 10 Aralık tarihinde demişim ki: Bu büyüme yüzde 4 olmaz, hayaldir; 21 milyar TL bütçe açığı hayaldir, enflasyon yüzde 5 olmaz. Zabıtlar ortada, gidip bakabilirsiniz. Ama görünen şu ki: Hem araba yavaşlamaya başlamış hem de arızalar artmaya başlamış.

‘BU ARABAYI DEĞİŞTİRECEKSİNİZ’
Şimdi, söylüyoruz, diyoruz ki: Yeni bir mimariye ihtiyacınız var. Bu 2011 model bir modeldir, bir ekonomik modeldir, bu arabayı değiştireceksiniz, başka bir arabaya bineceksiniz; daha hızlı giden, arıza yapmayan, bir durup bir kalkmayan bir arabaya ihtiyacınız var diyoruz. Diyorsunuz ki: ‘Bize bir öneride bulunun.’ Biz de bulunuyoruz, diyoruz ki: Yeni bir modele ihtiyacınız var. Bunun için de iradeye, siyasi iradeye ihtiyaç var. Peki, böyle bir iradeniz var mı? Artık onu size bırakıyorum, varsa yeni bir modeli dizayn edin, Türkiye için kurun çünkü bu model artık yürümüyor.

‘BİZİM KANDIRA’DA YEMEK GÜZEL OLMAZSA…’
Şimdi, efendim, bendeniz Kandıralıyım. Bizim Kandıra'da misafirliğe gittiğiniz zaman yemek güzel olmazsa ev sahibi der ki: ‘Ya, kusura bakmayın, yemek 'sasık' oldu.’ Bu bir Kandıra tabiridir, başka yerlerde var mı, bilmiyorum. Yani tadı tuzu yoksa yemeğin, lezzeti yoksa ‘Yemek sasık oldu, kusura bakmayın.’ derler. Şimdi, 2013 bütçesine bakıyorum: Bütçe açığı daralıyor mu Orta Vadeli Program'da? Yok. Büyümede ciddi bir yükseliş var mı? Yok. Cari açık düşüyor mu? E, onda da bir şey yok. E, işsizlik düşüyor mu? Hayır, aynı kalıyor. ‘E, kusura bakmayın, 2013 bütçesi sasık bir bütçesi oldu, tadı tuzu yok. Kusura bakmayın. Bununla yetineceksiniz.’ diyor hükûmet.

KİBAR FEYZO’DAN ÖRNEK
2002'den bu yana da 41 milyar TL'sini gasp ettiniz köylünün. Şimdi ama bir abidik gubidikler yapıyorsunuz bütçede, diyorsunuz ki: ‘Yüzde 1 ediyor’ Nasıl ediyor? DSİ yatırımlarını koyuyorsunuz oraya, arazi toplulaştırma harcamalarını koyuyorsunuz ‘Yüzde 1 tuttu.’ diyorsunuz. Tutmuyor, yalan, doğru değil. Türk köylüsünü aldatıyorsunuz. Türk köylüsünün geldiği durum şu bakın. Bakın, bir zamanlar bir film vardı, 70'li yıllarda bilir misiniz ‘Kibar Feyzo’ diye? Bir ‘Kibar Feyzo’ vardı. Film, Şener Şen'le rahmetli Kemal Sunal'ın filmi. Orada bir gariban ‘Kibar Feyzo’ vardı, bir de ‘Maho Ağa’ vardı. Köylünün hakkını gasbediyordu.

‘HÜKÜMET OLMUŞ MAHO AĞA’
Bakınız, sizin gasplarınızı buraya renge döktüm. Burada kırmızı renkte gördüğünüz ve yeşil renklerde gördüğünüz, Türk köylüsünden gasp ettiğiniz ve kendi koyduğunuz yasadan gasp ettiğiniz paralar. Yazık değil mi Türk köylüsüne? Yazık, şimdi konuya devam edeceğim, bakınız diyorsunuz ki: ‘Bizim, karnemiz yüzde 50.’ Ne yüzde 50'si! Sizin karneniz Kayseri'de yüzde 65, Konya'da yüzde 70, Sivas'ta yüzde 63, Elâzığ'da yüzde 67. Buğday yetiştiriyorlar, onların hepsi olmuş ‘Kibar Feyzo’. Alıyorsunuz paralarını ‘Maho Ağa’, Hükûmet olmuş ‘Maho Ağa’ alıp götürüyor.” Güneş konuşmasının devamında terör ve füze kalkanı konularına da değindi. Kendisine sataşan AKP’li milletvekillerine ise; “Maho Ağa’nın Bilo’su olmayın” ifadeleriyle yanıt verdi.

21 Aralık 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR