TİM Başkanı Büyükekşi: 350 bin işsize iş imkanı

Türkiye İhracatçılar Meclisi TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatçı firmaların 2010 yılının tamamında 300 ila 310 bin kişi arasında istihdam yaptığın...

BÜYÜT

Türkiye İhracatçılar Meclisi TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatçı firmaların 2010 yılının tamamında 300 ila 310 bin kişi arasında istihdam yaptığını belirterek 2011'e ilişkin yapılan araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Müjdeyi de vermiş oldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatçı firmaların 2010 yılının tamamında 300 ila 310 bin kişi arasında istihdam yaptığını belirterek, ''Ankete katılan firmaların yüzde 48'i 2011'de yeni istihdam planlıyor'' dedi. Büyükekşi, Dış Ticaret Kompleksi'nde düzenlenen basın toplantısı ile İhracatçı Eğilim Araştırmasının 2010 yılı 4. çeyrek sonuçlarını açıkladı. İhracatçının yatırım, istihdam ve karlılık ile ilgili değerlendirmelerini içeren ankete toplam 527 firmanın katıldığını anlatan Büyükekşi, 2010 yılının son üç ayını mercek altına alan araştırmanın sonuçlarına göre ihracatçı firmaların yüzde 56'sının yeni eleman istihdam ettiğini söyledi. Büyükekşi, ''İhracatçılar bu zaman aralığında ortalama 2 beyaz yakalı, 8 mavi yakalı ve 1 de Ar-Ge personeli olmak üzere toplam 11 kişi istihdam etti. İhracatçı firmalar 2010 yılının tamamında 300 ila 310 bin kişi arasında istihdam yaptı'' dedi. Şirket başına istihdam edilmesi planlanan ortalama yeni çalışan sayısının 2011 yılında 15 olduğunu dile getiren Büyükekşi, ankete katılan firmaların yüzde 48'inin bu yıl yeni istihdam planladığını belirtti. Büyükekşi'nin belirttiği şirket başına 15 yeni eleman alımı planı, 2011'deki hedefin 350 bin yeni istihdam olacağı anlamına geliyor.

MISIRDA İHRACAT YÜZDE 86 ORANINDA DÜŞTÜ
Büyükekşi, Şubat ayının ilk 8 gününde Mısır'a olan ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 86 oranında düştüğünü bildirerek, toplam ihracatın ise yine 8 günde, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 29 arttığını söyledi.
Mısır'a ihracattaki düşüşten en çok etkilenen sektörlerin başında demir çelik sektörünün geldiğini belirten Büyükekşi, ''Mısır'da ne olursa olsun hangi iktidar gelirse gelsin, bu iktidar da kalsa, oradaki Türk müteşebbisleri her halükarda el üstünde tutulacaktır. Çünkü orada istihdam yaratıyor. Ürettiklerinin de yüzde 95'ini ihraç ediyorlar. Önemli olan bu olayların bir an önce bitmesi. Belirsizlik ortamı biraz rahatsızlık yaratıyor'' dedi.

45 MİLYON DOLARDAN 6 MİLYON DOLARA DÜŞTÜ
Büyükekşi, Mısır'a önceki yılın aynı döneminde 45 milyon dolar olan ihracatının, bu ay 6 milyon dolara düştüğünü ifade ederek, bunun tam anlamıyla bir istatistik oluşturmayacağını, Türkiye'nin Mısır'a ihracatının zaten geçen yıl düştüğünü anlattı.

2011'in seçim yılı olması nedeniyle ihracatçı firmaların makroekonomik dengelerin bozulmasıyla ilgili herhangi bir endişelerinin bulunmadığını ifade eden Büyükekşi, firmaların seçimlerden kaygı duymadıklarını, ekonominin iyiye gideceğini düşündüklerini kaydetti. Büyükekşi, dolar kurunda kendilerinin kırmızı çizgileri bulunduğunu, bunun altına düştüğü zaman ihracatçıların zarar ettiğini dile getirerek, dolarda kırmızı çizginin 1,50 lira seviyelerinin altı olduğunu söyledi. Türkiye'de sıcak para sorunu olduğunu, Merkez Bankasının son kararıyla 10 milyar dolar sıcak paranın yurt dışına çıktığının tahmin edildiğini ifade eden Büyükekşi, sıcak paranın ihracatın önünde engel oluşturduğunu belirtti.

11 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR