Köylüler, taşocağına 3. kez ‘hayır’ dedi

İzmit’e bağlı Gökçeören Köyü, Ulugaziler Mahallesi, İkizce Çukuru mevkiinde yapılmak istenen taş ocağına köylüler üçüncü kez ‘hayır’ dedi.İzmit’e bağl...

BÜYÜT

İzmit’e bağlı Gökçeören Köyü, Ulugaziler Mahallesi, İkizce Çukuru mevkiinde yapılmak istenen taş ocağına köylüler üçüncü kez ‘hayır’ dedi.

İzmit’e bağlı Gökçeören Köyü, Ulugaziler Mahallesi, İkizce Çukuru mevkiinde KİTAŞ Endüstriyel Tesisler İnşaat İmalat Madencilik San. A.Ş. tarafından yapılmak istenen “Kalker Ocağı ve Kırma – Eleme Tesisi” ne köylülerden yine onay çıkmadı. Aynı yerde 3’nde defa yapılmak istenen taş ocağıyla ilgili olarak dün ÇED toplantısı düzenlendi. KİTAŞ A.Ş. adına Umut Mühendislik yetkilileri tesis hakkında köylülere bilgi verdi. Gökçeören İ.Ö.O’nun içerisinde yapılan toplantıda köylüler taş ocağı istemediğini dile getirdi.

KİMLER KATILDI?
ÇED değerlendirme raporu toplantısına İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ÇED ve Planlama Şube Müdürü Nursoy Yılmaz, Umut Mühendislik adına ÇED Koordinatörü Arzu Işıklı, Şirket Müdürü Umut Işıklı, Çevre Mühendisi ve CHP’li meclis üyesi Elif Bülbül, Oya Tanrısever, Maden Mühendisi Bahar Soyer katıldı. Gökçeören ve Geredeli köy sakinlerinin yanı sıra Geredeli Köy Muhtarı İbrahim Özkul, Gökçeören Köy Muhtarı Mehmet Ali Kaya, Şahinler Köy Muhtarı Cavit Akarsu, Sepetçiler Köy Muhtarı Mehmet Çetin de toplantıda yer aldı.

36 HEKTARA KURULACAK
Firma yetkilisi Besim Yıldırım projeyle ilgili olarak tesisin 99 hektarlık ruhsat alanı içerisinde 35 hektara kurulacağını ve sahada planlanan yıllık üretim miktarının 6.480.000 ton olacağını söyledi. Proje yatırım tutarının ise 2.800.000 TL olduğunu kaydetti. Firma ÇED Koordinatörü Arzu Işıklı ise ÇED raporu hakkında bilgi verdi. Ardından köylüler, itirazlarını dile getirdi.

MEVCUT OCAKLAR YETERLİ
Gökçeören Köyü Muhtarı Mehmet Ali Kaya, “Bu yapılmak istenen taş ocağı son 2-3 yıldır devam ediyor. Verilen ret raporlarına karşın ısrar ediliyor. Buraya yapılacak taş ocağından çevrede bulunan su kaynağından, tarım arazilerine kadar her şey etkilenecektir. Köy ahalisi buradan geçimini sağlamaktadır. Uzakta kurulması diye bir şey söz konusu değil. Bu çevre komple etkilenecek. Çevrede bulunan ocaklar yeterli durumdadır” dedi.

DOĞA HARAP OLACAK
Geredeli Köy Muhtarı İbrahim Özkul ise “Ağaç katliamı yaşanacak. Doğa harap olacak. Tozu dumanı hepimizi etkileyecek. Ziraat etkilenecek. Kesinlikle kurulmasını istemiyoruz” diye konuştu. Şahinler Köy Muhtarı Cavit Akarsu, “Özel firmaların taş ocaklarını da gördük. Neden burası seçildi. Tarım, ormancılık ve hayvancılık etkilenecek. Sularımız kirlenecek. Ormanlarımız kullanılamaz duruma gelecek. Halka rağmen bir şey olmaz” dedi. Sepetçiler Köy Muhtarı Mehmet Çetin ise “Ağabeyimin taş ocağı kurulması yönünde başlattığı çalışmalarına izin vermedim. Taş ocağı bizlere zarar verecek” açıklamasında bulundu.

12 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR