Pirelli’den uyarı

Pirelli’den uyarı       Araçların yolla temasını sağlamaları nedeniyle güvenlik açısından büyük öneme sahip olan lastiklerin seçimi de bu anlamda ha...

Pirelli’den uyarı

 

 

 

Araçların yolla temasını sağlamaları nedeniyle güvenlik açısından büyük öneme sahip olan lastiklerin seçimi de bu anlamda hayati önem taşıyor. Araç kullanıcılarının, özellikle ilk alım sırasında maliyeti göz önüne alarak yaptıkları seçimler ise hem güvenlik hem de ekonomik olarak arzu edilmeyen sonuçları doğruyor.

 

DÜŞÜK YAKIT

 

Kullanım koşullarına uygun yapıda lastiği seçebilmenin km. başına maliyet, düşük yakıt tüketimini sağlayan teknolojileri araştırmak gibi birçok önemli kritere dayandığına işaret eden Pirelli, özellikle ekonomik olması nedeniyle tercih edilen kaplama lastikler konusunda da bilinçli davranmanın önemine dikkat çekiyor.

 

ECE R 109 BELGESİ

 

Türkiye’deki kaplama firmalarının standartlara uygunluğunda ECE R 109 belgesinin kriter alındığını belirten Pirelli, sadece bu belgeye sahip firmalar tarafından kaplanan lastiklerin standartlara uygun olduğunun dikkate alınmasını tavsiye ediyor.

 Pirelli, lastik kaplamayla ilgili bilinmesi gereken noktaları da şöyle sıralıyor:

 

  • Kaplama işlemi mutlaka standartlara uygunluğunu belirten, ‘Sertifikalı Lastik Kaplamacıları’ tarafından yapılması gerekir.

 

  • Kaplama işlemi, tehlike sınırını aşan lastiklere kesinlikle uygulanmamalıdır.

 

  • Kaplanacak lastiğin üretim tarihinin 60 ayı aşmamış olması gerekmektedir.

 

  • Lastik diş derinliği 5mm’nin altına düşmemiş lastiklerde kaplama işlemi gerçekleştirilmelidir.

 

  • Lastiğin iskeleti olarak adlandırılan karkasın yıpranmamış olması gerekir.

 

  • Standartlara uygun bir şekilde kaplanan lastik, yeni bir lastiğin kilometre performansına yakın bir performans sunar.

 

  • Standartlara uygun şekilde kaplanan lastikler, otobüs ve ağır vasıtalarda da kullanılabilir.

 

 

  • Yeni kış ağır vasıta lastikleri yönetmeliğine göre, aracın çeker aksına takılacak olan lastiklerde M+S özelliğinin bulunması zorunlu hale geldi. Bu akslarda kullanılacak olan tüm kaplama lastiklerde de M+S özellikli kaplama bantlarının kullanılması gerekmektedir.

13 Şubat 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR