Hurdacılar’dan Karabalık’a tepki yağıyor

Kocaeli Hurdacılar Derneği ve Geri Dönüşümcüler Kooperatifi Başkanı Recep Özgan, “Belediyeler hudra işine el atarsa, sektörden geçimini sağlayan yakla...

BÜYÜT

Kocaeli Hurdacılar Derneği ve Geri Dönüşümcüler Kooperatifi Başkanı Recep Özgan, “Belediyeler hudra işine el atarsa, sektörden geçimini sağlayan yaklaşık 20 bin kişi aç kalır. Herkes kendi işini yapsın, belediyenin ve belediye başkanının işi hurdacılık değildir” dedi.

Kocaeli Hurdacılar Derneği ve Geri Dönüşümcüler Kooperatifi Başkanı Recep Özgan, Kartepe’de yaşanan “Hurda Vurgunu” ile ilgili tepki dolu açıklamalar yaptı. Özgan, “Kartepe Belediyesi’nin Çelikkord ve Pirelli Fabrikası’nın hurda işini alıp, firmalara önceden yapılan anlaşmalarını tek taraflı fes ettirmesi bu mesleğe vurduğu bir darbedir. Belediyenin hurda işine girmesi demek bu mesleği icra eden kişilerin işlerine sekte vurması demektir. Bu rant kapısının kapatılması gerekiyor. İlimizde 20 bin kişi bu işten geçimini sağlıyor” dedi.

BASKIYLA İŞ ALIYOR
Özgan, “Biz kooperatif olarak Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle hurdacılar sitesini oluşturuyoruz. Mesleğe kalite getirmek için uğraş verirken bir belediye başkanının makamını kullanarak kuruluşlar üzerinde baskı oluşturmasını kınıyoruz. Kağıt üzerinden ticaret yapıp Karavar Firmasından alınan iş, Çevre Kağıt firmasına belediye aracılığıyla geçiyor. İki firmada işini iyi yapan kaliteli firmalardır. Ancak belediyeler hurda işlerine el atar ise bu mesleği yapan kişiler aç kalmayla karşı karşıya kalır. Bugün bu iki fabrikaya yapılanlar yarın diğer sanayi kuruluşlarına sıçrar. Bu gün Kartepe Belediyesi’nin yaptığını yarın başka belediyeler de yapar” dedi.

MESLEĞİMİZ TEHLİKEDE
Recep Özgan, “Herkes kendi işini yapsın. Belediyelerin görevi hurda toplamak ya da toplanmasına aracı olmak değildir. Sokakta kağıt toplayan bir vatandaş haftada 1 ton kağıt toplayarak 15 ağacın kesilmesini engelliyor. Ama belediyeler bu işin içine girerse, mesleğimiz elimizden alınmış olur” dedi.

25 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR