Akgül’den birlik çağrısı

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kocaeli İl Meclisi, Belediye İşhanı önünde toplanarak Suriye ve Irak’ta toplu kıyımlar yapan terör örgütü Irak Şa...

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kocaeli İl Meclisi, Belediye İşhanı önünde toplanarak Suriye ve Irak’ta toplu kıyımlar yapan terör örgütü Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı tepki göstererek basın açıklaması gerçekleştirdi. ‘Katil IŞID Ortadoğu’dan defol’ sloganlarının atıldığı açıklamada HDK İl Başkanı Mehmet Akgül, “Herkesi IŞİD saldırıları karşısında birlikte davranmaya çağırıyoruz” dedi.


GÖÇE ZORLANDILAR

Yaklaşık 40 kişinin katıldığı açıklamada grup adına basın açıklaması yapan Mehmet Akgül IŞİD’in halklar soykırımı yaptığını belirterek, “Şiiler, Aleviler, Süryaniler, Ermeniler, Kürtler ya din değiştirmeye ya da göç etmeye zorlanıyor. 3 Ağustos’ta Rojova sınırında yer alan Ezidi ve Kürtlerin kutsal kenti olan Şengal, IŞİD tarafından işgal edildi. Katliamdan kaçan on binlerce insan, çoluk çocuk Şengal dağlarında sığınmak zorunda kaldı. Hala dağlarda açlık ve susuzlukla karşı karşıyalar” şeklinde konuştu.

 

ÖZGÜR BİRLİKTELİĞİ ÖRME ZAMANI

Tüm bölge devletlerinin zulme uğrayan halkların haklarını savunmak için sesini yükseltmeleri gerektiğini de kaydeden Akgül, “Emperyalist devletlerin ve bölge kapitalist güçlerinin kendi çıkarları uğruna Ortadoğu’yu savaş alanına çevirmesine dur demenin, halklar arasında eşit ve özgür birlikteliği örmenin zamanı gelmiştir. Tüm demokrasi güçlerini ve halklarımızı Ezidilere ve bölgede yaşayan tüm halklara ve inançlara yönelik IŞİD saldırıları karşısında birlikte davranmaya ve dayanışma seferberliğine çağırıyoruz” dedi.

09 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR