Ekmeleddin İhsanoğlu Türkiye’nin şansı

  MHP ve CHP’nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nu 34 yıldır yakından tanıyan Prof Dr Atilla Çetin ile güzel bir söyleşi gerçekleştirdik. Ekmeleddin...

 

MHP ve CHP’nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nu 34 yıldır yakından tanıyan Prof Dr Atilla Çetin ile güzel bir söyleşi gerçekleştirdik. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun kişiliği hakkında bilgiler veren Atilla Çetin, kendisinin bu göreve layık olduğunu kaydederek, Ortadoğu ve Türkiye sorunlarını çözebilecek yetide bir kişi olduğunu söyledi. Türk halkının teveccüh göstermesi halinde seçilebileceğini de belirtti.

TARTIŞMAYA GİRMEZ

Ekmeleddin İhsanoğlu ile nerede tanıştınız?

1980 tarihinde Ankara’dan İstanbul’da bulunan diğer ismi Irsıka olan İslam Tarihi Kültür Araştırma Merkezi’ne Genel Direktör olarak geldi. Ben de orada o zaman Arşiv Genel Müdür Vekiliydim. Makamda oturan biri olarak gördü beni. Tanıştık ve ahbaplığımız o zamandan başladı.

Ekmeleddin İhsanoğlu’nu nasıl bir kişi olarak tanımlarsınız?

Öncelikle olgun, kibar, iyi yetişmiş bir kişi. Mülayim bir şahsiyet. Kelimelerini tartarak konuşur. Katiyen tartışmaya girmez. Tavır ve davranışları birbirini tutuyor. Bir ilim adamı olduğu için toplantılar yapar, araştıran bir kişiydi. Kendisiyle Müslüman kimliklerden, tarihten, arşivden bahsederdik. Böyle bir zatı tanımaktan gurur duyuyorum.

BANA AĞABEY DERDİ

Ailesiyle de tanışmış mıydınız?

Evet, ailesiyle de tanıştım. Eşi Füsun Hanım’ı birkaç defa gördüm. Çocuklarını da küçükken görmüştüm. Çocukları ve eşi de kendisi gibi kibar, nazik.

Nasıl bir iletişiminiz vardı kendisiyle?

Zaman içinde vakit buldukça görüşürdük. İnsanların karakterlerini küçük detaylarda bulabilirsiniz. Bazen bana ağabey e derdi. İnsanlara son derece önem veren bir kişiydi. Hiç unutmam bir keresinde beni bir şey için tebrik etmek için telefonla yetinmeyerek hat hediyesi ile birlikte Beşiktaş’tan Topkapı’ya gelirdi.

LAYIK GÖRDÜM

Cumhurbaşkanı adayı olduğunu duyduğunuzda sevindiniz mi, sizce cumhurbaşkanlığı vasıflarını taşıyor mu?

Kendisini cumhurbaşkanlığı görevine layık gördüm. Duyduğumda da çok sevindim. Annem kendisi için çok yüksek makamlara ayık derdi. Adam 4 dil biliyor. Türkiye’yi iyi temsil edeceğine inanıyorum. Uluslararası sorunları çözmenin birinci yolu itibardır. Sorunu çözmek için deneyim, iyi ilişkiler gerekir. Enstitü, akademi kurmadan, dil bilmeden bu Ortadoğu sorunu çözülemez. Türkiye sorunlarını aklıselimliğiyle çözeceğine inanıyorum. Yasakçılıkla demokrasi yan yana yürümez. Kişiliği, şahsiyeti, yetişme tarzı, birikimi ve akademisyenliği ile bu yüce makamı hakkıyla dolduracağına inanıyorum. Türkiye’nin şansı.

Sizce kazanma şansı nasıl?

Öncelikle kendisine başarılar diliyorum. Eğer Türk halkı teveccüh gösterirse kazanacaktır.

PROF DR ATİLLA ÇETİN’İN ÖZGEÇMİŞİ

Kandıralı Ferhunde ve Adapazarlı Tevfik Çetin’in çocuğu olan Atilla Çetin, 1942 İstanbul Beykoz doğumlu. 1961 Bursa Erkek Lisesi mezunu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden 66 yılında mezun oldu. 66-68 yıllarında Kars Alpaslan Lisesi’nde Tarih öğretmenliği yaptı. 70’te Başbakanlık Arşiv Genel Müdürlüğü, 70’den 81’e kadar da Arşiv Genel Müdür Vekilliği görevinde bulundu. 88 yılında İstanbul Üniversitesi’nde Yakınçağ Tarihi üzerinde çalışarak Doçentlik, 96’da da Sakarya Üniversitesi’nde Profesörlük elde etti. Şu an İzmit’te yaşayan Girgin, yerel tarihleri üzerinde çalışmakta. Çok sayıda kitap ve makalesi de mevcut. 

04 Ağustos 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

saffet - evet gerçekten de öyle.mübarek aday olmasa ingiliz ve ısraelin türkiye oyunlarını öğrenemezdik.

Yanıtla . 0Beğen 04 Ağustos 11:18
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu mask
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu

Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu mask
Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu
5 milyon emeklinin maaşı değişecek! mask
5 milyon emeklinin maaşı değişecek!
7.3 büyüklüğünde deprem! mask
7.3 büyüklüğünde deprem!
YHT, o kente de gidecek mask
YHT, o kente de gidecek
Düğünde oynarken kalp krizi geçirdi! mask
Düğünde oynarken kalp krizi geçirdi!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR