Derince belediyesi için komisyon kuruldu

Derince Belediyesi’nin taş ocağından çıkan malzemeleri sattığı iddiası sonrasında harekete geçen İl Özel İdaresi, belediyenin suç işlediğini tespit et...

BÜYÜT

Derince Belediyesi’nin taş ocağından çıkan malzemeleri sattığı iddiası sonrasında harekete geçen İl Özel İdaresi, belediyenin suç işlediğini tespit etmişti, İl Genel Meclisi tarafından komisyon kurulmasına karar verildi.

OKUL YAPIMINA ONAY
İl Genel Meclisinin temmuz ayı son oturumu valilik 100.yıl toplantı salonundan İl Genel Meclis Başkanı Fahim Kılıç başkanlığında yapıldı. Meclis oturumunun açılış konuşmasında İl Genel Meclis Başkanı Fahim Kılıç “Vilayetler Birliği toplantısına katıldık. İl Genel Meclis eski Başkanı Ali Ayaz ile birlikte katıldığımız toplantıda Kocaeli’nin ağırlığını gördüm. Başkan Ayaz ile orada bir kez daha gurur duydum. Meclis gündeminde yer alan İzmit Mehmet Ali Paşa Mahallesi Atatürk İ.Ö.O.’nun mevcut derslik binasının yetersiz ve deprem hasarlı olduğundan, mevcut yapıların kaldırılarak tek bir bina altında toplanması için İl Özel İdaresi’ne yönetim merkez alanı olarak kayıtlı olan 1.891 metre kare alan ile birleştirilerek Eğitime Yüzde 100 destek kampanyası kapsamında 36 derslikli bir okul yapımına onay verildi.

200 BİN TL’LİK PROJE
Okul öncesi eğitimin güçlendirilmesi hibe programı kapsamında Körfez Atatürk İ.Ö.O. öğrenci alım bölgesinde ki aile ve öğrencilerin eğitimi için okul müdürlüğü tarafından “Anne çocuk elele, haydi çocuk bahçesine” adı altında hazırlanan projenin uygulanması için 250 metre 2 alanlı bina yapımında kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan 70 bin TL ödeneğin karşılanması meclis tarafından kabul edildi. Körfez Atatürk İ.Ö.O. Müdürü Halil İbrahim Keleşoğlu “Bu projenin hazırlanmasında ki amaç okul öncesi eğitimin anlatılmasıdır. Bundan hareketle önce ailelerin eğitilmesi gerekiyor. Bunun için böyle bir proje hazırlanmıştır. Projenin bundan sonra devamı için Körfez Ticaret Odası tarafından 20 bin TL destek vereceklerdir. Her dönem öğrenci sayımız artmaktadır. Büyükşehir Belediyesi tarafından gereken destek verilmektedir. Projenin maliyeti 200 bin TL’yi bulmaktadır. Yapılacak olan bina uzun süre kullanılacaktır. Bu sayede 4 derslik kazanmış olacağız” açıklamasında bulundu.

KOMİSYONA HAVALE
İzmit İlçesi Kozluk Mahallesi’nde 219 metre 2 alan içerisinde bulunan mülkiyeti İl Özel İdaresi’ne ait eski vali konağından, bir yıl süreli ve bedelsiz tahsis edilmesi uygun görülen Dökümantasyon Merkezi’nin kullanımı için ikinci, TSM Korosu’nun kullanımı için de 3’ncü katın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne tahsis edilmesi ve Tavşantepe Mahallesi’nde bulunan İlköğretim Okulu’na 972.633 TL ödenek ayrılması teklifleri komisyona havale edildi.

DERİNCE İÇİN KOMİSYON KURULDU
İl Genel Meclis üyesi Adnan Tok tarafından meclis gündemine taşınan Derince Belediyesi Taş Ocağı konusunda sözlü önerge verdi. Tok “Taş Ocağı konusunda duyarlılık gösterilmiştir. Taş ocağının çevreye verdiği tahribat çoktur. 9 bin TL’lik fatura kesildiği tespit edilmiştir. Bunun öncesinde ne olup bittiğinden haber yoktur. Buranın araştırılması için komisyon gerekmektedir. İl Özel İdaresi tarafından düzenlenen tutanakta taş ocağından alınan malzemelerin nereye gönderildiği yoktur. Bunun tespit edilmesi gerekiyor. Burası için verilen ruhsat 2003-2013 yılları arasındadır” derken, İl Genel Meclis Başkanı Fahim Kılıç “İl Özel İdaresi kendi yetki alanında gereken incelemeyi yapmıştır. Ocağın kapatılması gibi bir durum olamaz. Zira ruhsatı vardır. Gereken yaptırım uygulanabilir” dedi. Yapılan oylama ile konu gündeme alınırken komisyona oy birliği ile gönderildi.

OVACIK KÖYÜ’NE İNCELEME
Celal Özkaraaslan tarafından meclis gündemine sunulan Gebze Ovacık Köyü’nde 2010 yılında özel bir firmaya verilen kaynak sularının incelenmesi noktasında önerge gündeme alındı. Özkaraaslan “Kentin en önemli seracılık yeri burasıdır. Tarıma elverişli yerdir burası. 95 bin dönüm arazi sulanırken 5 bin sera bulunmaktadır. Köylülerin tedirginliği bulunmaktadır” açıklamasında bulundu. Verilen önerge oy birliği ile komisyona havale edildi. İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Elmas şahsı adına söz alarak, Posco ziyareti sonrasında gazetecilerin meclise bilgi verilmesi sırasında yaşanan gerilimin gazetelere yansımasından şikayet etti. Elmas eleştiride bulunanlar seç.ilerek buraya gelsinler siyaset yapsınlar” açıklamasında bulundu.

08 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR