“Sağlıklı Yaşıyoruz” ekibinden “Çocuğuma şeker verme” kampanyası

Kardiyalog Prof. Dr. Canan Karatay ve Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş’ın da aralarında bulunduğu “Sağlıklı Yaşıyoruz” ekibi, düzenledikleri bir etki...

Kardiyalog Prof. Dr. Canan Karatay ve Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş’ın da aralarında bulunduğu “Sağlıklı Yaşıyoruz” ekibi, düzenledikleri bir etkinlikle “Çocuğuma Şeker Verme” adlı kampanyayı duyurdular.

 

Akkızhan Oteldeki kahvaltıda bir araya gelen Sağlıklı Yaşıyoruz ekibi; kampanyayı başlatırken, öğretmenler, hekimler ve aile büyüklerinden çocuklara şeker vermemelerini istedi. Fitoterapi Uzmanı Dr.Ümit Aktaş, şekerin çocuklar için aslında bir ödül olmadığını söyleyerek “Özellikle ülkemizde sağlık personeli ve öğretmenlerin çocuklara sık sık şeker verdiğine şahit oluyoruz. ‘Çocuğuma Şeker Verme’ kampanyasını bu yüzden başlattık. Çocuklara verilen şeker ödül değil aksine zehirdir. Onun için özellikle meslektaşlarımız olan doktorlara ve öğretmenlere sesleniyorum: Çocuğunuza şeker vermeyin. Şeker yerine kalem verin, defter verin. Çocuğa kitap verin ve okumasını sağlayın. Elinin kalem tutmasını sağlayın. Şeker zehirdir” dedi.

 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ BOZUYOR

Şekerin çocuklarda bağışıklık sistemini bozduğunu anlatan Kardiyalog Prof. Dr. Canan Karatay da, “Çocuklarımıza hiçbir zaman şeker vermeyeceğiz. Aile bireylerine sesleniyorum ve hekimlere sesleniyorum; lütfen çocuklara ödül olarak şeker vermeyin. Çocuklarımızı küçük yaşta şeker tadıyla buluşturmazsak sağlıklı bir şekilde büyürler. Şeker, çocukların bağışıklık sistemlerini yıkıyor. Bağırsak sistemini bozuyor. Şeker aynı zamanda çocukları hiperaktif yapıyor ve dikkat dağınıklığına sebep oluyor. Özellikle doktorlar ve sağlık personeli, size hasta olarak gelen çocuklara asla şeker vermeyin. Çocuk zaten hasta, onu şekerle zehirlemeyin. Şeker zehirdir. Şeker vermenin çocuğunuza tarım ilacı içirmekten farkı yoktur. Bu nedenle çocuklara ödül olarak kesinlikle şeker vermememiz lazım. Çocuklara ödül vermeyecek miyiz? Çocuklara ödül olarak kalem, kâğıt, çok güzel zehirsiz boyalar ve aynı zamanda da çok güzel kitaplar verilebilir” şeklinde konuştu.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR