TMMOB Kent Sempozyumu başladı

TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu öncülüğünde, KOÜ danışmanlığında düzenlenen Kent Sempozyumu II, dün başladı. Sempozyumun ilk gününde açılış konuş...

BÜYÜT

TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu öncülüğünde, KOÜ danışmanlığında düzenlenen Kent Sempozyumu II, dün başladı. Sempozyumun ilk gününde açılış konuşmalarının ardından kent ve planlama, sanayi ve yapılı çevre konuları tartışıldı.

TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu öncülüğünde, KOÜ Danışmanlığı’nda düzenlenen TMMOB Kocaeli Kent Sempozyumu II, dün başladı. İzmit Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleşen Kocaeli’nin ulaşımdan altyapıya, kentsel dönüşüm projelerinden enerjiye farklı konulardaki sorunlarının ele alınacağı ve çözüm önerilerinin getirileceği sempozyum bugün ve yarın devam edecek. Sempozyuma Kocaeli Vali Yardımcısı Dağıstan Kılıçaslan, Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arif Demir, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, TMMOB Yönetim Kurulu Genel Başkanı Mehmet Soğancı, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri ve Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Nedim Kara ve TMMOB’a bağlı Oda yöneticileri ve üyeleri katıldı.

BU SEMPOZYUM KESİŞME NOKTASI
TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, Hepimiz biliyoruz mühendislik, bilim ve teknolojiyi insanla buluşturan bir meslek. Bizim örgütümüz TMMOB, odağında, öznesinde insanın olduğu bir mesleğin uygulayıcılarının örgütü. İnsan odaklı olmasından dolayı, bizim mesleğimiz onurlu bir meslek ama bir o kadar da sorumlulukları olan bir meslek. Bu sempozyum ve benzerleri bu çabalarımızın gerçekleşmesine yönelik çalışmaların önemli bir kesişme noktasını oluşturuyor. Bu çalışmalarda bilim insanlarının ve uzmanların yoğun emek harcayarak oluşturduğu bilgi, erişilebilir ve ulaşabilir hale geliyor. Bilgi bu etkinliklerimizde paylaşılıyor. Bizce paylaşılan bilgi en değerli bilgi oluyor. TMMOB mesleki alanlarıyla ilgili gelişmelerin ve politikaların sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel boyutlarını derinlemesine kavramak, yorumlamak ve toplumu bilgilendirmek zorundadır” dedi.

‘BÖYLE GELDİ BÖYLE GİTMEZ’
Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Böyle geldi böyle gitmez. Kocaeli’nin eksikleri giderilmeli bu konuda gerekenler yapılmalı. Hedefler asla unutulmamalı. Bir şeyler başarmak istiyorsak ve güzel bir kentte yaşamayı tercih edeceksek her zaman hep bana hep bana demek olmaz. Biz kentsel mekanın, toplumsal yarar ve kullanım değeri ilkesi etrafında üretilmesi-paylaşılması ve doğal-kültürel varlıkların koruma-kullanma dengesi içerisinde yaşatılmasını istiyoruz. Bir kente sahip çıkacak, o kentte yaşayan bireylerdir. Kente dair her türlü kararda kentlilerin katılımının sağlanması vazgeçilmez bir hak olmalıdır. Yatırım önceliklerinin belirlenmesinde halkın ve kitle örgütlerinin görüşlerine başvurulmalıdır. Yatırımlarda sadece ve sadece kentlinin çıkarları düşünülmelidir” dedi. Açılış konuşmalarının ardından kent ve planlama, sanayi ve dönüşüm, konut ve yapılı çevre üzerine sunumlar gerçekleştirildi. Ardından “Seka Alanının Geleceği” isimli panel düzenlendi.

06 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR