CHP’lilerin liman tepkisi

        CHP Kocaeli milletvekilleri Haydar Akar ve Mehmet Hilal Kaplan, özelleştirme kapsamında bulunan Derince Limanı ile ilgili bir basın açıklaması...

 

 

 

 

CHP Kocaeli milletvekilleri Haydar Akar ve Mehmet Hilal Kaplan, özelleştirme kapsamında bulunan Derince Limanı ile ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Akar ve Kaplan, Liman-İş Sendikası Genel Başkanı Önder Avcı, Kocaeli Şube Başkanı Bülent Aykurt ve sendika temsilcileri ile TBMM ana bina önünde basın toplantısı düzenledi.

 

43 LİMAN VAR

Limanların madenlerden sonra iş kazalarının en fazla yaşandığı sektör olduğuna dikkati çeken milletvekili Haydar Akar, özelleştirme sonrasında bu kazaların sayısında artış olduğuna dikkati çekti. Sanayi kenti Kocaeli’nin 112 kilometrelik sahilinde ikisi kamunun olan toplam 43 liman bulunduğunu, ancak kentin bir liman kenti olabilmesi için gerekli altyapı ve şartların oluşturulmadığını kaydetti.

 

DENİZE DOLGU YAPILACAK

Derince Limanı’nın 28 Mayıs’ta yapılacak ihale ile özelleştirileceğini belirten Akar, şartname gereği ilçe sahilinde 450 bin metrekarelik bir dolgu alanı yapılacağını bildirdi. Bu durumun bu bölgedeki vatandaşların yaşamını ve çevreyi olumsuz etkileyeceğini savunan Akar, “Bu özelleştirmeye iş kazaları, istihdam, insanların köleleştirilmemesi anlamında dur diyoruz. Engellenmesi yapılmaması gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.

 

LİMAN BÜYÜYECEK

Diğer milletvekili Mehmet Hilal Kaplan da limanın kapasitesinin dolgu alanın yapılmasının ardından neredeyse iki kat artacağına işaret ederek, bunun beraberinde getireceği olumsuzlukların altını çizdi. Kaplan açıklamasında, özellikle çevre kirliliği konusunun üzerinde önemle durulması gerektiğini vurguladı.

 

ÖZELLEŞTİRME

HUKUKA AYKIRI

“Avrupa ve gelişmiş ülkelerin kıyılarını korurken, denizlerin ekosistemini sağlarken biz limanları doldurarak, ekosistemi bozuyoruz” diyen Kaplan, “Bunu yaparak insanların denizle buluşmasını engelliyoruz” dedi. Geçmişte benzer olaylarda yetkililerin limanlar yapılırken ya da özelleştirilirken denizin doldurulmasına izin vermeyeceklerini söylediklerini, ancak bu sözlerin tutulmadığını da ifade eden Kaplan, Derince ile ilgili özelleştirme sürecine ve şartnamesine de tepki gösterdi, hukuka aykırı olduğunu savundu. Liman İş Sendikası Genel Başkanı Önder Avcı ise özelleştirilen limanlarda işçi sağılığı ve güvenliğinden söz edilemeyeceğini söyledi.

22 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR