Konut fiyatları yükselişte

Mortgage Uzmanı Garanti, Reidin.com ve Reidin ile Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER) iş birliğiyle hazırlanan emlak en...

BÜYÜT

Mortgage Uzmanı Garanti, Reidin.com ve Reidin ile Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER) iş birliğiyle hazırlanan emlak endekslerinin 2014 Temmuz ayı raporu yayımlandı. İkinci el ve yeni konutlara yönelik çalışma, Kocaeli ile birlikte Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul ve İzmir’de gerçekleştirildi. Rapora göre, yeni konut fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,74 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre ise yıllık bazda yüzde 10,79 yükseldi.

 

EN YÜKSEK ARTIŞ İSTANBUL’DA YAŞANDI

Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde ise bir önceki aya göre yüzde 1,41, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,71 oranında artış oldu. Bir önceki senenin aynı ayına göre; yıllık satılık fiyatlarındaki değişimlere bakıldığında, yüzde 21,59 oranıyla en yüksek artış İstanbul’da, yüzde 6,41 ile en düşük artış ise Antalya’da gerçekleşti.

 

İLİMİZDE YÜZDE 0,57 ORANINDA YÜKSELİŞ

Bir önceki aya göre bakıldığında İstanbul, metrekare başına yüzde 1,80 değer artışıyla, Temmuz 2014’te konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği il oldu. Aynı dönemde ilimizde ise konutların metrekare fiyatındaki yükseliş yüzde 0,57 oranında gerçekleşti. Öte yandan Kocaeli, kira bedelinin en yük olduğu kentler arasında yer aldı. İlimizdeki konut kiralarının 2014 yılında yüzde 0,75 oranında arttığı bildirildi.

17 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR