Şaziye Pekbaş ile bilimsel söyleşi

Arifiye Köy Enstitüsü’nden 1947 yılında mezun olarak öğretmenlik yaşamına başlayan Gölcüklü Şaziye Pekbaş, yirmi sekiz yıllık öğretmenliğin ardından...

BÜYÜT

Arifiye Köy Enstitüsü’nden 1947 yılında mezun olarak öğretmenlik yaşamına başlayan Gölcüklü Şaziye Pekbaş, yirmi sekiz yıllık öğretmenliğin ardından emekliye ayrılarak Gölcük’e yerleşti. Bugün 87 yaşında olan ve halen öğretmen arkadaşlarıyla zaman zaman bulaşarak eski günleri yâd eden Şaziye Pekbaş geçtiğimiz gün tatlı bir söyleşinin içinde oldu. Kocaeli Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Halk Müziği Bölümü Öğretim Görevlisi ve halen Haliç Üniversitesi’nde yüksek lisans yapan Kenan Serhat İnce, bilimsel bir makale araştırması için Şaziye Pekbaş ile ortak arkadaşları İlhan Akbulut vasıtasıyla tanışınca aralarında köy enstitülerini anan tatlı bir sohbet gerçekleşti.


“BİZ YALNIZ ÖĞRETMEN DEĞİLDİK”

Gölcük Kavaklı sahilinde, kahvaltı eşliğinde yapılan sohbette eski günleri anan Şaziye Pekbaş, köy enstitüsünde aldıkları eğitimle birçok şeyi öğrendiklerini, çocukların yalnız öğretmenleri değil, onların aynı zamanda abla ve anneleri olduklarının da altını çizdi. Çocuklara dikiş dikmekten tuvalet kültürüne kadar her türlü bilgiyi öğrettiklerini, hatta ailelere bile akşamları evlerine gidip çeşitli eğitimler verdiklerini söyledi.


İKİ SAAT SÜRDÜ

İzmit Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu’nun da şefi olan Kenan Serhat İnce, bir ara Şaziye Pekbaş’a müzik eğitimi alıp almadığını sordu. Birden heyecanlanan Şaziye Pekbaş, mandolinle nasıl çalıştıklarını ayrıca her yörenin halk oyunlarını oynadıklarını ve çok sesli koroyla şarkılar söylediklerini belirtti. Yaklaşık iki saat süren söyleşinin ardından tekrar görüşmek üzere vedalaşıldı.

12 Kasım 2014 Kocaeli- Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR