Akar: AKP döneminde Yuvacık için para ödenmedi

AKP’li Zeki Aygün’ün Yuvacık Barajı eleştirilerine yanıt veren CHP’li Haydar Akar, “AKP döneminde barajı için 1 kuruş bile ödenmedi” dedi. Mahalli id...

AKP’li Zeki Aygün’ün Yuvacık Barajı eleştirilerine yanıt veren CHP’li Haydar Akar, “AKP döneminde barajı için 1 kuruş bile ödenmedi” dedi.

Mahalli idarelerin bütçe görüşmelerinde söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Türkiye'nin en borçlu belediyesinin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olduğunu söyledi. Hürriyet, Meclis’teki konuşması sırasında Kocaeli Büyükşehir’in borçlulukta Avrupa’daki birçok belediyeyi de geride bıraktığını ileri sürdü ve kurumun sadece yıllık faiz olarak 400 milyon TL ödediğini söyledi.

 

AYGÜN: KESİNTİLER HİZMETİ ENGELLİYOR

Gebze, İzmit, Derince ve Karamürsel gibi birçok belediyenin şirketler eliyle yolsuzluklara bulaştığını belirten Hürriyet’e AKP Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün söz alarak cevap verdi. Aygün belediyeye hazine tarafından gönderilen paranın yüzde 40’ının kesildiğini ve daha fazla hizmet yapılmamasının nedeni olarak da bu kesintiler neden derken, Aygün’e cevap CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’dan geldi.

 

İZAYDAŞ’LA BAŞLADI

Aygün’ün sözlerine rakamlarla cevap veren Akar, Türkiye'nin ilk entegre çöp tesisinin Kocaeli’de kurulduğunu ve bunun CHP döneminde yapıldığının altını çizdi. Akar, “Türkiye'nin 18 tane daha ihtiyacı var diyen sizin bakanınızdı ve hatta o dönemde ruhsat vermemek için uğraştınız. İlk defa marinasıyla, sahil düzenlemesiyle bütün çöpleri kaldırdık ve orada stokladık. Bunlar yapılırken Zeki Aygün yoktu” dedi.

 

“YUVACIK BARAJI İÇİN TEK KURUŞ ÖDEMEDİNİZ”

Yuvacık Barajı ile ilgili de veriler paylaşan Akar, “Barajın yapıldığı dönemde belediye bize aitti. Ancak Hazine Müsteşarlığı, Devlet Planlama Teşkilatı ve o dönemin Cumhurbaşkanı ve Anavatan Partisi iktidarı döneminde bu proje hayata geçirildi. Suçlanan onlardır. Bizim belediye başkanımız ve hiçbiri ceza almadı. Yüzde 40 kesilme olayına gelince; ne senin Karaosmanoğlu ne de benim Sirmen döneminde toplanan su parasının 1 kuruşu bile hazineye ödenmedi. Her iki dönemde de İzmit Belediyesi parayı hazineye ödetti. Bununla ilişkin olarak hazine, İzmir'den, Eskişehir'den yüzde 40 keserken belediyelerin borçlarına ilişkin, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kesinti ortalaması sadece yüzde 7’dir” dedi.

09 Mart 2016 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR