Siyasal Mezunlarında "Yeni Türkiye” konuşuldu

Yeni Türkiye kavramının yoğun bir şekilde gündemde olduğu bir dönemde İÜ siyasal Mezunları Kocaeli grubu da bu konu üzerinde okuldaşları Prof. Dr. Co...

BÜYÜT

Yeni Türkiye kavramının yoğun bir şekilde gündemde olduğu bir dönemde İÜ siyasal Mezunları Kocaeli grubu da bu konu üzerinde okuldaşları Prof. Dr. Coşkun Çakır ile bu kavramın tarihteki karşılığı üzerinde bir konuşma düzenledi.

 

Konferansta Prof. Dr. Çakır, Yeni Türkiye kavramının yeni olup olmadığı üzerinden tarihten yaptığı araştırma sırasında; kavramın yaklaşık 200 yıllık bir geçmişinin olduğu Tanzimat fermanından önce bu kavramın yabancı müellifler tarafından Yeni Türkler, Yeni Osmanlılar olarak kitaplarda ve makalelerde kullanıldığını ifade etti.

 

Tanzimat Fermanı ve bu dönem sonrasında kavramın ulusçuluk akımı ile daha fazla kullanıldığı, “Jön Türkler” kelimesinin de aslında bu kavramın tarihteki kullanımına ilişkin en iyi örnek olduğunu aktaran Prof. Çakır, ”Tanzimat ve Islahat fermanı sürecinde ortaya çıkan fikri altyapı üzerinden Osmanlı devletinin bir dönüşüm yaşadığının çok iyi bilindiği günümüzde, ortaya çıkan yapıda Yeni Türklerin/Osmanlıların Avrupa devletlerindeki üretim ve yönetim biçimlerini bizde uygulamak amacıyla çalışmaları bu kavramın tarihteki karşılığına ve sonuçlarına ilişkin örneklerdir. III. Selim döneminde ve sonrasında başlayan ıslahat çalışmaları öncelikli olarak mevcut yapının revize edilerek sorunların çözülmesini teklif ederken, 1800’lerden sonra ortaya çıkan fikri yapıda mevcut yapının ve yönetim şeklinin sorunların çözümünde engel olduğu bu nedenle yönetim şeklinin değişmesi üzerinden fikri çalışmaların yoğunlaştığı görülmektedir. ”dedi.

 

“Tanzimat Fermanı hakkında yapılan yorumlamalarda, öne çıkan yönü olarak, Osmanlı devletinin Avrupa medeniyetinin üstünlüğünü kabul ettiğine dair resmi bir belge olması gösterilmektedir. ”diye sözlerine devam eden Prof. Dr. Coşkun Çakır, ”Bu kapsamda Tanzimat Fermanı, Islahat Fermanı, Sened-i İttifak ve Meşrutiyetin ilanını “Yeni Türkiye” kavramının ortaya çıkardığı sonuçlar olarak bakmak gerekmektedir. Batıda eğitim görenlerin daha ön plana çıkması ve bunun sonucunda batı tarzı eğitim veren okulların açılması ve misyonerlerin eğitim alanındaki çalışmaları Yeni Türklerin ve Yeni Türkiye kavramının daha fazla kullanılmasına neden oldu. “dedi.

 

Toplantıya, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Düzce/Gölyaka Kaymakamı Murat Şener, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (Marka) Genel sekreteri Dr. Fatih Akbulut, Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, İzaydaş Genel Müdür Yardımcısı Bayram Karakuş, Vakıfbank Saraybahçe Şube Müdürü Ahmet Şahin, Vergi Denetim Kurulu Kocaeli Grup Başkanı Mehmet Fatih İslamoğlu Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Murat Bolat ve Ali Talip Akpınar, Büyükşehir Belediyesi müfettişi Şeref Erol, Atafen Koleji Yönetim Kurulu Üyesi Başak Tüysüz Bozdağ ile birlikte çok sayıda davetli katıldı.

 

Toplantı sonunda Prof. Dr. Coşkun Çakır’a günün hatırası olarak Siyasal mezunları Kocaeli Grup Başkanı Ömer Gezer tarafından Vakıfbank Saraybahçe şube müdürü Ahmet Şahin’e ait bir fotoğraf hediye edildi.

11 Kasım 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR