AKP Kocaeli'ye Ankara’dan sürpriz başvuru

2004 yerel seçimlerinde AKP’den İbrahim Karaosmanoğlu’nun karşısına Belediye Başkan adayı olarak rakip çıkan Cengiz Özdemir, Kocaeli ve İstanbul’dan...

2004 yerel seçimlerinde AKP’den İbrahim Karaosmanoğlu’nun karşısına Belediye Başkan adayı olarak rakip çıkan Cengiz Özdemir, Kocaeli ve İstanbul’dan aday adayı olarak başvuru yaptı.

Aslen Herekeli olan Cengiz Öztürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde beraber çalıştığı Kültür A.Ş. eski genel müdürü ve aynı zamanda Miniatürk’ün yaratıcısı. Öztürk, halen Ethem Sancak’ın sahibi olduğu ESMEDYA’nin İcra Kurulu Başkanlığını yapıyor.

Cengiz Özdemir'in aday adaylığıyla birlikte AKP Kocaeli'deki aday adayı sayısı da 50'ye yükselmiş oldu.

 

CENGİZ ÖZDEMİR KİMDİR?

Hollanda’da Leiden Devlet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Ortadoğu Dilleri ve Kültürleri üzerine lisans eğitimini tamamlayarak yüksek lisans yaptı.

Hollanda Kültür Bakanlığı’nca, Hollandaca ve Türkçe olarak yayınlanan haftalık Haber Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı.

1994’de Türkiye’ye dönüşünde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı sırasında Kültür A.Ş. Genel Müdür Yardımcılığı görevi ile eşzamanlı olarak İstanbul Büyükşehir Belediye’sinde basından, tanıtım ve halkla ilişkilerden sorumlu Başkan Danışmanlığı görevini üstlendi.

1999-2005 yılları arasında ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü olarak görev yaptı. Miniaturk-Minyatür Türkiye Parkı başta olmak üzere pek çok kültür yatırımı ve etkinliğine imza attı. İstanbul’un uluslararası markalaşması için projeler üretti ve hayata geçirdi. Aynı dönemde Panorama projesini Türkiye gündemine taşıyan Cengiz Özdemir, bugün de Atatürk’ün Samsun’a çıkışını konu alan Panorama 1919 projesini hayata geçirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Aynı dönemde Belediye Radyo Televizyonu’nun yasa gereği TV yapım stüdyosuna dönüştürülmesi çalışmalarını yürüterek CRR Stüdyoları’nın kurulup yönetilmesi sürecinde yer aldı.

Ulusal kanallarda Takvim, Pazar Sohbetleri, Gündem, Sosyal Bilgiler adlarıyla haftalık televizyon programları hazırlayıp sundu.

Hürriyet, Radikal, Vatan, Bugün, Zaman, Son Çağrı gibi gazetelerde köşe yazıları yazdı. Yazılarının bir bölümünü 2004 yılında yayınlanan “Açılım” adlı kitapta bir araya getirdi.

2005 yılında TMSF tarafından Star Medya Grup Başkanlığı görevine getirildi. Medya organlarının başarılı yönetimi ve başarılı satış sürecinin ardından bir süre daha Star TV Genel Yayın Yönetmeni olarak görevini sürdürdü.

2008 yılında belgesel, drama ve animasyon dizi, sinema filmi ve televizyon programları hazırlayan PROGEM PROJE’yi kurdu.

2013 ilkbaharında TMSF tarafından Çukurova Medya Grup Başkanlığı görevine getirilen Cengiz ÖZDEMİR, satış sonrası Türkmedya Grup Başkanı unvanıyla görevini sürdürüyor.

04 Eylül 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

çanta aday - nasıl olsa çanta adaylara alışıklar

Yanıtla . 0Beğen 04 Eylül 13:08
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR