CHP’li vekillerden kapatılan gazete çalışanlarına destek

15 Temmuz sürecinin ardından, FETÖ’ye karşı başlatılan operasyonlar çerçevesinde geçtiğimiz günlerde ilimizde günlük yayın yapan; Bizim Kocaeli Gazet...

15 Temmuz sürecinin ardından, FETÖ’ye karşı başlatılan operasyonlar çerçevesinde geçtiğimiz günlerde ilimizde günlük yayın yapan; Bizim Kocaeli Gazetesi, Manşet Kocaeli Gazetesi ile Demokrat Gebze Gazeteleri, örgüte yardım ve bilgi sızdırmak iddiasıyla kapatılarak mühürlenmişti. Yaşananların ardından, Bizim Kocaeli Gazetesi ile Manşet Kocaeli Gazetesi personeli, kendilerinin suçlu olmadığını dile getirmek adına kurumları önünde nöbet tutmaya başlamıştı. Gazetecilere destek olmak adına, CHP Kocaeli Milletvekilleri; Fatma Kaplan Hürriyet, Tahsin Tarhan ile CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, dün sabah saatlerinde ilk olarak Bizim Kocaeli Gazetesi’ni ziyaret etti.

 

BİZİM KOCAELİ ÖNÜNDE GERGİNLİK YAŞANDI

Kurumları kapalı olduğu için kapı önüne masa kuran Bizim Kocaeli Gazetesi çalışanlarını ziyaret eden, CHP Kocaeli Milletvekilleri; Fatma Kaplan Hürriyet, Tahsin Tarhan ile CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ile beraberinde ki heyet, tam bu sırada polis ekiplerinin gazete önünde nöbet tutan çalışanları kaldırdığını fark etti ve olaya müdahale etti. Vali Hasan Basri Güzeloğlu ile görüşen vekiller, olayın kısa sürede yatışmasını sağladı. Ortalık durulunca da gazete personeliyle dertleşen CHP kafilesi, mağduriyetlerinin giderilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek, özgür basın vurgusu yaptı. Kafile daha sonra, Manşet Kocaeli Gazetesine doğru yola çıktı.

 

EKMEĞİ İÇİN UĞRAŞANLAR MAĞDUR EDİLDİ

CHP’lilerin bir sonraki durağı ise Manşet Kocaeli Gazetesi önünde nöbet tutan gazete personeli oldu. Geçmiş olsun dilekleriyle tüm çalışanların elini tek tek sıkan vekiller, daha sonra açıklamalarda bulundu. Yaşanılanın kabul edilemez olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “ Yaşanan süreç sıkıntılı bir süreç farkındayız. Siyasetin etkisiz kaldığı bir süreç yaşanıyor maalesef. Bazen kurunun yanında yaşın da yandığı bu süreç zamanla aydınlatılacak. Bu hemen olabilecek birşey değil. Çünkü binlerce insan hala sorguda. Ülke çok ciddi bir kırılmanın eşiğinden döndü. Bu darbe girişimi başarılı olsaydı ülke çok daha kötü yerlere gitmiş olacaktı. Ama bu uygulamalarda basın emekçisi masum, ekmeği için uğraşan arkadaşlar mağdur edildi. Bu mağduriyeti nasıl engelleriz onun peşindeyiz” dedi.

 

KİLİT VURULMASI DOĞRU DEĞİL

Hürriyet’in ardından söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan ise, “ Türkiye eski Türkiye değil. Uluslararası sözleşmelere imza atmış ekonomik olarak dünya ile entegre bir ülke. 15 Temmuz gerçekten Türkiye demokrasisi açısından önemli bir gündür. Üç tane birleşeni vardı biri siyasi partilerin tek vücut olması ikincisi medyanın görevini tam anlamıyla yerine getirmesi halkı aydınlatması üçüncüsü de milletti. Milletin büyük bir mücadele vererek demokrasiye sahip çıkması önemli bir gündü. O tehlike atlatıldıktan sonra ister istemez FETÖ örgütü ile ilgili bir mücadele başlatılması gerekiyordu ama olağan üstü hal olmadan bu iş çözülebilirdi. Ama olağan üstü hal geldi. Bu süreçte de böyle kurumsal firmalara direkt baskı uygulanıp kilit vurulması doğru değil. Kayyum atanabilir, araştırılabilir, FETÖ örgütü ile ilişkisi olduğu tespit edilirse cezasını çeksin. Muhalefet olarak biz bunu istiyoruz. Eğer böyle bbir örgütle ticari ve medya anlamında ilişkisi varsa gereği yapılsın. Ama böyle inşaları mağdur edip insanları işsiz bırakmak doğru değildir. Onun için bu süreçte daha dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle çalışan emekçilere sahip çıkılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

29 Temmuz 2016 Kocaeli- SiyasetYÜKLENİYOR