DP World’ün vinçleri Körfez’e ulaştı

Yapım çalışmalarının devam ettiği Yarımca Dubai Port Limanı’nda kullanılacak olan devasa vinçler, gemi ile Çin’den geldi. Her biri 87 metre yüksekliği...

Yapım çalışmalarının devam ettiği Yarımca Dubai Port Limanı’nda kullanılacak olan devasa vinçler, gemi ile Çin’den geldi. Her biri 87 metre yüksekliğindeki 4 adet rıhtım vincini taşıyan dev gemi körfez’e yanaştı. Geminin Çin’den Türkiye’ye ulaşmak üzere 2 aydır yolda olduğu öğrenildi.

 

KURULUMU DUBAİ PORT’TA YAPILACAK

Çevre dostu en son teknolojilere ev sahipliği yapacak, tamamlandığında Türkiye’nin en önemli konteyner terminallerinden biri olacak DP World Yarımca Liman İşletmesi’ne kurulumu yapılacak Super Post Panamax olarak adlandırılan bu rıhtım vinçleri ile 400 metre uzunluğundaki 19 bin TEU’luk dünyanın en büyük gemilerine dahi hizmet verilebileceği belirtildi.

 

UZAKTAN KUMANDA EDİLİYOR

Bu vinçler 65 metre uzaklıktaki bir konteyneri geminin üzerinden alarak kıyıya getirebilecek şekilde tasarlandı. Bu mesafe neredeyse bir futbol sahasındaki iki korner direğinin arasındaki uzaklığa eşit. Dünyada sayılı, Türkiye’de ise bir ilk olacak şekilde, vinç operatörünün vincin üzerine çıkmadan 1.5 km mesafedeki bir kontrol odasından monitörler ve joystickler ile uzaktan kumanda edebileceği bu vinçler, DP World Yarımca’nın tedarik zinciri verimliliği için uygulayacağı yenilikçi yaklaşımın yalnızca bir parçası niteliğinde.

 

“SEKTÖRDE YENİ DÖNEM”

Limancılık sektöründe yeni bir dönemin başladığını belirten DP World Yarımca CEO’su Nichola Silveira, “İlk 4 rıhtım vincimizin daha önce planladığımız tarihten de önce limanımıza gelmesi ve kurulumuna başlanmış olması projemiz için çok önemli bir aşama. En kısa sürede limanımızın faaliyete geçmesiyle birlikte yereldeki bilgi birikimimizi küresel tecrübemizle birleştirerek müşterilerimizin küresel pazarlara erişiminde tercih ettiği liman olmak, bunu yaparken de hem bölgenin hem ülkenin ekonomisine en üst düzeyde katkı sağlamak için sabırsızlanıyoruz” diye konuştu.

 

KADIN İSTİHDAMINA TEŞVİK

Dünyanın üçüncü büyük konteyner terminal operatörü olan Dubai merkezli DP World'ün alt kuruluşu olan DP World Yarımca Konteyner Terminali, merkezileşmiş bir faaliyet planlaması ile en son teknoloji terminal işletim, kapı otomasyon ve ekipman yönetim sistemlerini kullanacak ve tam kapasiteye ulaştığında 650 kişiye doğrudan istihdam yaratacak. İşe alımlarda Körfez, Kocaeli başta olmak üzere bu bölgeden başvuran adayların öncelikle değerlendirildiğini belirten İnsan Kaynakları Müdürü Mert Güzelbağ özellikle kadın istihdamını teşvik edici uygulamalar ile sektöre yön vermek istediklerini belirtti.

22 Mayıs 2015 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR