YAKITTA YÜZDE 50 TASARRUF İMKANI

Ertuğrul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Ertuğrul, sıkıştırılmış doğalgaz ile çalışan araçların, sıvılaştırılmış petrol gaz ile çalışan araçlara gör...

BÜYÜT

Ertuğrul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Ertuğrul, sıkıştırılmış doğalgaz ile çalışan araçların, sıvılaştırılmış petrol gaz ile çalışan araçlara göre yüzde 54 daha tasarruflu olduğunu söyledi.

LPG ile CNG tanklarının araçlara montajında bir fark olmadığının altını çizen Ertuğrul, CNG'ye uygulanan özel tüketim vergisi (ÖTV) oranının yüksek olduğunu, CNG kullanımının teşvik edilmesi amacıyla ÖTV'nin gecikmeli olarak uygulanmasını önerdi.
A.A muhabirinin sorularını yanıtlayan Ertuğrul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Ertuğrul, ''CNG hem çevreci hem de daha ucuz. CNG istasyonlara tamamen boru hatları vasıtasıyla geldiği için iletim bedeli vererek ilk elden almış gibi oluyorsunuz'' dedi.
Doğalgaz iletim hattı olan olan her yerde CNG istasyonu kurulabileceğini dile getiren Ertuğrul, CNG istasyonlarının iletim hatlarından aldığı gazı bilgisayar ve sayaçlarla kayıt altında olduğunu anlattı.
Sayaçlarla her şey kayıt altında olduğundan tüm vergilerin anında devlete intikal ettiğini belirten Ertuğrul, tüm taşıma işlemi borularla yapılan CNG'nin LPG gibi kaplara doldurulmadığından kaçak yapılma ihtimali bulunmayan tek yakıt türü olduğunu söyledi.
Ertuğrul, ''CNG'nin litresi 1,8 lira ve dizel yakıtlı araçlara göre yüzde 45 daha ucuz. Diğer yandan bir LPG'li binek araç kilometrede 29,8 kuruş yakarken, CNG ile 13,8 kuruş yakıyor, ortada yüzde 54 tasarruf var'' dedi.

''YÜZDE 54 DAHA TASARRUFLU CNG'YE TEŞVİK YOK, VERGİ ÇOK''
Avrupa'da teşvik amaçlı doğalgazdan az vergi alınırken Türkiye'de bunun tersinin yaşandığına değinen Ertuğrul, şöyle devam etti:
''CNG dünyada en önemli petrol türevleri olan benzin ve dizel yakıtlar karşısında halen en ciddi alternatif. Dünyada yaklaşık 3 milyon araçta CNG kullanılıyor. Araç sayısı arttıkça istasyon ağı da genişliyor. Dünyadaki lüks araçların doğalgaz ve LPG'li versiyonları zaten üretiliyor ve doğalgazlı araçlar daha pahalıya satılıyor. İngiltere Başbakanının makam aracı bile doğalgazlı. Avrupa'da vergi dışında doğalgazlı araçlara bir takım ilave teşvikler de veriliyor, taşıt vergisi alınmıyor. Ancak Türkiye'de CNG'ye hiçbir teşvik olmadığı gibi doğalgaz üzerinden alınan vergi çok yüksek.''
Ertuğrul Grup bünyesindeki 26 şirketten biri olan e-Gaz'ın Türkiye'de EPDK'dan CNG lisansı alan ilk firma oluğunu da bildiren Kemal Ertuğrul, Ankara'da 1, Kayseri'de 2 CNG istasyonuyla Türkiye'de sektörün gelişmesi için çaba harcadıklarını söyledi.

FİYAT UCUZ ÇÜNKÜ ARACI YOK
Kemal Ertuğrul, CNG'nin doğalgaz fiyat mekanizmalarından da kaynaklanan avantajları olduğuna dikkati çekerek, şöyle dedi:
''Petrol de doğalgaz da ithal ediliyor. Ancak petrol, doğalgaza oranla çok daha pahalıya mal oluyor. Petrol, yurtdışından alınıp araçların deposuna gelene kadar birçok el değiştiriyor. Yurtiçine gelen petrolün fiyatına daha sonra rafineri, dağıtım şirketi, nakliyeci ve bayi karları da eklenerek nihai tüketiciye ulaştırılıyor. Doğalgaz ise yurtdışından tamamen boru hatları vasıtasıyla geldiği için iletim bedeli vermek suretiyle ilk elden almış gibi oluyorsunuz. Petrolde olduğu gibi bu kadar fazla aracı olmadığı gibi doğalgaz fiyatlar da daha düşük oluyor. Ekonomik açıdan bakıldığında CNG ülke ekonomisine de çok daha faydalı bir yakıt türü. Ankara, İstanbul ve Kocaeli büyükşehir belediyelerinin ardından Kayseri Büyükşehir Belediyesi de ucuz ve çevreye duyarlı bir yakıt olan CNG'yi toplu taşımada kullanmaya başladı. Kayseri'de şu an 202 CNG'li otobüs var.''

Kaynak: AA

27 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR