Hürriyet TBMM’ye“Sungurlu’da yaşanacak mağduriyet araştırılsın” dedi

CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet; Kandıra sınırları içerisinde yapılması gündemde olan Sungurlu Barajı’nı yeniden meclis gündemine taşıdı. Hürri...

CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet; Kandıra sınırları içerisinde yapılması gündemde olan Sungurlu Barajı’nı yeniden meclis gündemine taşıdı. Hürriyet, verdiği araştırma önergesinde, barajın yapımı ile yaşanacak mağduriyetlerin giderilmesi ve sorunların yerinde tespit edilmesi amacıyla meclise araştırma önergesi sundu.

 

KONUNUN TAKİPÇİSİ

İlçedeki 16 köyü ve tarım arazilerini sular altında bırakacak olan baraj nedeniyle yaklaşık 5 bin insanın mağdur olabileceği belirtiliyor. İlk ÇED toplantısında halkla beraber tepkisini dile getiren Milletvekili Hürriyet, konunun takipçisi olacağını dile getirmiş ve konu hakkında daha önce de Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanıtlaması istemi ile önerge vermişti.

 

“ZARAR BÜYÜK OLACAK”

Milletvekili Hürriyet, verdiği araştırma önergesinde, baraj projesiyle 5 bin insanın yurtlarından edilmesinin yanı sıra tarım arazilerini de sular altında kalacağına değindi. Hürriyet, “Onlarca doğal mantar türünü barındıran Teksen ormanları, Aladağ ve fındık bahçeleri telef olacaktır. Bölgede bulunan tarım alanlarının yanı sıra yaklaşık 5 bin ton orman ürünü, 2 bin ton fındık, 5 bin ton sütün, 10 bin ton beyaz etin ve 60 ton doğan mantarın üretimi ile yıllık 50 milyon TL’ye yakın üretim yapılıyor. Yani baraj projesi Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın tarım arazilerini koruma kanunuyla da örtüşmemektedir” hususlarına dikkat çekti.

15 Ağustos 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR