İzmit Müftülüğü’nden personeline “kalp ve damar hastalıkları” konferansı

Toplantının açılış konuşmasını yapan İzmit İlçe Müftüsü Abdulkadir Keşvelioğlu “Kalp Cenâb-ı Hakkın çok önem verdiği bir organımızdır, nazargâh-ı İlâ...

BÜYÜT

Toplantının açılış konuşmasını yapan İzmit İlçe Müftüsü Abdulkadir Keşvelioğlu “Kalp Cenâb-ı Hakkın çok önem verdiği bir organımızdır, nazargâh-ı İlâhidir. Bizler insanlara kalbin manevi yönünü anlatıyoruz. Kalpteki manevi hastalıklardan, kalbi öldüren kibir, riya, haset ve öfkeden bahsediyoruz. Kalbin manevi yönü yanında bir de maddi, cismani yönü vardır. Hocamız bize burada kalbin cismani yönünden bahsedecek, cismani yönü itibariyle kalp hastalıkları ile ilgili bilgiler verecek ve bizlerde istifade edeceğiz” dedi.

 

“KOCAELİ’DE 2000’İN ÜZERİNDE KALP AMELİYATI”

Konferansın başında mesleki çalışmaları hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Haluk Akbaş “Meslek hayatım boyunca 6000 açık kalp operasyonunda yer aldım. Yalnızca Kocaeli’de bulunduğum süreçte 2000’in üzerinde kalp ameliyatını bizzat gerçekleştirdim. Erişkin kalp cerrahisinin tüm ameliyatlarını en üst düzeyde gerçekleştirecek bilgi ve deneyim sahibiyim” dedi.

 

“ANJİYO OLMAK ARTIK ÇOK KOLAY”

Türkiye’de her üç insandan birinin ölümünün kalp hastalığından, genellikle kalp krizinden söyleyen Prof. Dr. Haluk Akbaş “Toplumda her yıl 400 000 yeni Koroner Kalp hastası oluşuyor. Kocaeli’de her yıl ortalama 6000 koroner kalp rahatsızlığı vakamız oluşuyor. 1980’li yıllarda Anjiyo’ya halk yarı ameliyat derdi. Zamanımızda ise anjiyo koldan yapılıyor ve 10-15 dakika sürüyor. Korkulacak hiçbir şey yok. Neredeyse iğne yaptırmak ile aynı noktaya geldi. Eğer hastamızın damarları temiz ise iki saat içinde evine gönderilebiliyor” dedi.

 

Kalbi koruma adına yağlara ve et tüketimine dikkat çeken Prof. Dr. Haluk Akbaş, sigaradan uzak durulmasını ve özellikle haftada en az üç gün birer saat yürünmesini tavsiye etti.

 

Büyük bir ilgi ile dinlenen konferans İzmit İlçe Müftüsü Abdulkadir Keşvelioğlu’nun Sayın Prof. Dr. Haluk Akbaş’a çiçek takdimi ile son buldu.

21 Aralık 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR