Aydınlar Ocağı’nın hukuk zaferi!

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP tarafından açılan tazminat davası önce yerel mahkemeden, ardından Yargıtay tarafından reddedildi.   12 H...

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP tarafından açılan tazminat davası önce yerel mahkemeden, ardından Yargıtay tarafından reddedildi.

 

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan milletvekili genel seçim sonuçlarını çizilen bir karikatür nedeniyle, Kocaeli Aydınlar Ocağı ve Karikatürist Murat Yılmaz hakkında açılan manevi tazminat davası sonuçlandı. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP Genel Merkezi tüzel kişiliğince açılan dava ile Aydınlar Ocağı ve sanatçı Murat Yılmaz’dan 20 bin lira talip edilmişti.

 

AYDINLAR OCAĞI DAVAYI KAZANDI

Davayı görüşen Kocaeli 2. Asliye Hukuk Mahkemesi 26 Aralık 2013 tarihinde şu an Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’nin talep ettiği tazminatın haksız olduğuna ve davanın reddine karar vermişti. Erdoğan ve AKP’nin temyiz talebinden sonra karar düzeltme talebi de Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’nce reddedildi. Bu şekilde dava Aydınlar Ocağı’nın lehine kesinleşmiş oldu.

 

OCAĞIN SİTESİNDE YAYIMLANDI

Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı sıfatı ile, Karikatürist Murat Yılmaz’ı savunan Av. Ruhittin Sönmez, süreçle ilgili yaşananları düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı. Kararı bir hukuk zaferi olarak niteleyen Sönmez, söz konusu karikatürün 13 Haziran 2011 tarihinde Kocaeli Aydınlar Ocağı’nın internet sitesinde yayınlandığını dile getirdi.

 

“AYGÜN TEHDİT ETTİ”

Karikatürle ilgili olarak çok sayıda AKP’linin kendilerini aradığını dile getiren Sönmez, “Hatta milletvekili Zeki Aygün de karikatürü yayımdan kaldırmamız için aradı ve uygunsuz bir üslupla talimat vermeye kalktı. ‘Hemen Başbakan’a konuyu ileteceğim ve hakkınızda dava açtıracağım’ dedi. Sonra suç duyurusunda bulunup, tazminat davası açtılar. Ceza Davasına bakan Kocaeli 2. Asliye Ceza Mahkemesi sanatçı Murat Yılmaz hakkında 11 ay 20 gün hapis cezası verdi ve bunu 7 bin TL para cezasına çevirdi” dedi.

 

AF KANUNU ÇIKARILDI

Bu kararın Av. Ruhittin Sönmez ve Cumhuriyet Savcısı tarafından sanık lehine temyiz edildiğinin altı çizilen açıklamada, Sönmez, şu ifadelere yer verdi: “Temyiz aşamasında iken Yargıtay’da görüşülmeden çıkan, af kanununa benzer bir kanun gereğince “kovuşturmanın ertelenmesi” kararı verildi. Yani 3 yıl içinde benzer bir suç işlenmediği takdirde düşmek üzere yargılama ertelendi, nihai karar verilemedi.”

 

YARGITAY’DAN RET KARARI

Her iki davada da haklı olduklarını belirten Sönmez, şöyle konuştu: “Tazminat davası ise Kocaeli 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 26 Aralık 2013 tarihli kararı ile reddedildi. Yani Kocaeli Aydınlar Ocağı ve karikatürist Murat Yılmaz lehine karar verildi. Bu karar davacılar vekili Av. Halit Çokan tarafından temyiz edildi. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi yerel mahkemenin kararını doğru bularak ‘onama’ kararı verdi. Bu defa Av. Çokan karar düzeltme talebinde bulundu. Bu talep de Yargıtay 4. Hukuk Dairesi tarafından reddedildi”

 

TAZMİNAT DAVASINDA YEREL MAHKEMENİN GEREKÇELİ KARARI

“Davalı derneğin internet sitesinde “kazananlar ve kaybedenler” başlığı altında yayınlanan karikatürde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın elinde Ak Parti bayrağı ve poşulu, bir elinde PKK’yı temsil eden bayrak olan kişi ile omuz omuza “aynı yoldan geçmişiz biz aynı sudan içmişiz biz, yazımız bir kışımız bir, aynı dağın yeliyiz biz” yazısı ile halay çekerken aynı karikatürde arka planda CHP ve MHP parti başkanlarının üzgün bir şekilde çizildiği görülmüştür. Dava konusu karikatürün seçimlerin hemen akabinde seçimden galip ve yenik çıkan partileri gösterdiği ve ülkedeki siyasi gelişmeler ve seçime katılan partiler ile onların siyasi uzantılarının hicvedildiği, aynı temayı içeren çeşitli tespitlerin ve konuşmaların sürekli gündemde olduğu, siyasi gelişmelerin toplumun bir bölümünde algılanışını yansıtmak amacı taşıdığı ve davacıların siyasi kişilikleri ve bulundukları konum itibariyle eleştiriye karşı daha hoşgörülü olmaları birlikte değerlendirildiğinde hakaret amacı taşımadığı, kişilik haklarını ihlal etmediği kanaati ile davanın reddine karar vermek gerekmiştir.”

 

TAZMİNAT TALEBİNİN GEREKÇESİ VE SAVUNMA

Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Parti vekilleri Dava dilekçesinde, “davacıların 2001 seçim sonucu PKK/ Teröristlerle kol kola sevindiği, birlikte olduğu, beraber hareket ettiği ithamını içeren bahse konu karikatür ile Başbakan ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ak Parti’nin toplum içinde küçük düşürülmesine ve şahsiyet haklarının ağır surette ihlal edilmesine sebebiyet verdiklerini bu durumun müvekkillerinin manevi şahsiyetinde telafi edilmesi güç zararlar meydana getirdiği” gerekçesiyle manevi tazminat talep etmişti.

kari.jpg

12 Ekim 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR