Öğrenciler YSK&'ya başvurdu

Öğrenciler, öğrenim gördükleri illerde oy kullanmak için YSK'ya başvurdu.Öğrenciler, milletvekili genel seçimlerinde öğrenim gördükleri illerde oy kul...

BÜYÜT

Öğrenciler, öğrenim gördükleri illerde oy kullanmak için YSK'ya başvurdu.
Öğrenciler, milletvekili genel seçimlerinde öğrenim gördükleri illerde oy kullanmak için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu.

Türkiye Öğrenci Konseyi, üniversite öğrencilerinin 12 Haziran 2011'de yapılacak genel seçimlerde öğrenim gördükleri şehirlerde oy kullanmaları için YSK Başkanı Ali Em ile görüştü.

Görüşme sonrasında Türkiye Öğrenci Konseyi Başkanı Sinan Kartal, üniversitelerde 3 milyonu aşan öğrencileri olduğunu belirterek, bu sayının seçim sonucunu ciddi derecede etkileyebilecek bir rakam olduğunu söyledi.

Kartal, birçok üniversitede 12 Haziran'ın final sınavlarına denk geldiğini ve üniversite öğrencilerin memleketlerine gidemeyeceğini ifade ederek, seçmen kütüğüne memleketlerinde yazılı öğrencilerin okudukları şehirlerde oylarını kullanmaları yönünde talepte bulunduklarını belirtti.

Kartal, YSK Başkanı Em'in üniversite öğrencilerinin yurtta kaldıklarını gösterir belge ile ilçe nüfus müdürlüklerine başvurarak, buradan kendilerine verilen belgeyi sandık kurullarına ibraz etmeleri halinde öğrenim gördükleri şehirlerde oy kullanabileceklerini söylediğini belirtti. Kartal, kendilerinin de yurtlarda ve kampüslerde sandık kurulmasını talep ettiklerini, Em'in de bu konu hakkında gelecek seçimlerde karar alabileceklerini söylediğini aktardı. Gazi Üniversitesi'nin seçimde öğrencilerin oy kullanmasını sağlamak amacıyla sınav tarihlerini değiştirdiğini anlatan Kartal, diğer üniversite yönetimlerinin de Gazi Üniversitesi'ni örnek almalarını istedi.

18 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR