Hantal ve statükocu yönetim anlayışını değiştireceğiz

Meslekte Birlik Grubu Başkan Adayı Kemal Demir, “KSMMMO’nın çeyrek asırdır ikinci bir başkan çıkaramamasını meslektaşlarımız adına üzücü buluyor ve ya...

Meslekte Birlik Grubu Başkan Adayı Kemal Demir, “KSMMMO’nın çeyrek asırdır ikinci bir başkan çıkaramamasını meslektaşlarımız adına üzücü buluyor ve yadırgıyoruz” dedi

Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası seçimleri için geriye sayım başladı. Haftasonu 2 gün boyunca gerçekleşecek genel kurul öncesi propaganda çalışmalarını tamamlayan Meslekte Birlik Grubu Başkan Adayı Kemal Demir, “Öncelikle hantal, statükocu ve seçkinci yönetim anlayışını temelden değiştireceğiz. Bölgelerin adaletli temsilini sağlayacak ve başkanın belirleyeceği isimlerle değil bölgelerin kendi belirleyeceği isimlerden oluşan yönetim anlayışını hakim kılacağız. Şu andaki adaylarımızı belirlerken yaptığımız budur. Yılda iki ayrı aidat verme yüküne maruz kalan üyelerimiz ilçelerde temsilcilik giderleri için ayrıca aidat vermektedirler. Biz bölge temsilciliklerimizin zorunlu giderlerinin oda tarafından karşılanmasını sağlayacağız” şeklinde konuştu.-Sizi tanıyabilir miyiz?
1962 yılında Gölcük 'te doğdum. 1985 yılında Bahçecik Belediyesi’nde Muhasebe Müdürü olarak göreve başladım. 1989 yılında İl Kültür Müdürlüğüne naklen atanarak 15 Mart 1997 tarihine kadar çeşitli görevlerde bulundum. 1992 yılında Mali Müşavirlik ruhsatını aldım. 1997 tarihinde istifa ederek mali müşavirlik mesleğini fiilen ifa etmeye başladım. Bahçecik de ikamet ediyorum, evliyim ve 3 oğlum var.

-Grubunuzun adı neden Meslekte Birlik Grubu ?

Türk milletinin değerlerini ve inaçlarını kendine rehber edinen, mesleki mücadeleyi koltuk mücadelesi olarak değil mesleğe ve meslekdaşa hizmet için milli ve manevi değerlerine sahip çıkan meslektaşlarımızın ülke çapında kurdukları derneklerin genel adıdır. Kocaeli’de de 2010 yılında kurulan Kocaeli Meslekte Birlik ve Mali Müşavirler Derneği’nin oda seçimlerine katılacak gruba verdiği isimdir ve 200 üyesi olan derneğimiz tüm Kocaeli’yi adil temsil eden listesiyle "Meslekte Birlik Grubu " adıyla oda yönetimine adaydır.

ÇEYREK ASIRDIR BAŞKAN DEĞİŞMEDİ

-23 yıllık başkan olan Ender Şenol’un 21. genel kurulda tekrar aday olması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Mevcut başkanımız odamızın kuruluşundan bugüne çeyrek asırdır görevdedir. kendisinin odamızın kuruluşu ve hizmet binasının yapımındaki katkıları ve meslekdaşlar içindeki ağabey konumu yadsınamaz. Emeklerinden dolayı kendisine teşekkür ediyoruz. Biz Meslekte Birlik Gurubu olarak mevcut oda yönetiminin çalışmalarını yeterli görmediğimizden adayız. Hem odamızda hem de üst birliğimiz olan TURMOB' da siyasi erklerle çatışmadan mesleğinin sorunlarını çözmeye odaklanmış heyecanlı, değişime ve gelişime açık kadroların yönetime gelmesi için çalışıyoruz.

Başkanımız her dönem bu kez son diyerek aday olup sonra tekrar sahneye çıkıyor. Adaylık kendi takdiridir. Biz iki dönemden fazla yetkili kurullara aday olmama konusunda prensip kararı aldık. Çeyrek asırdır akademik bir odanın ikinci bir başkan çıkaramamasını meslektaşlarımız adına üzücü buluyor ve yadırgıyoruz. Bu durum ekibininde aynı çerçevede kalmasına sebep oluyor. Meslektaşlarımızın çoğunluğu oda seçimlerine değişim olmayacağı kanaatiyle ilgi duymuyor. Katılım genelde hep yüzde ellinin altında kalıyor. Bu katılımla kalıcı çözümler üretilmiyor.

-Oda üyelerinizle çalışmalarınızı nasıl sürdürüyorsunuz?

Odamıza kayıtlı 1310 meslektaşımız ilçelerimize dağılmış durumdadır.Genellikle ofisleri ziyaret ederek yüzyüze çalışma şeklini benimsiyoruz. Bölge toplantıları organize edip çalışmalarımızı, neden aday olduğumuzu ve projelerimizi anlatıyoruz.

-Projeleriniz nelerdir ? Seçimi kazanırsanız şimdiye kadar yapılanlardan farklı ne tür bir hizmet vereceksiniz?

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki derneğimiz yaklaşık iki yıldır mesleğimiz ve meslektaşlarımızın sorunlarını tespit etmiş, bu sorunlarla ilgili proje çalışmaları yürütmüştür. Derneğimiz Türkiye Meslekte Birlik Platformu’nda oluşturulan proje komisyonunda iki üye ile temsil edilmektedir. Bu bağlamda projelerimizi ikiye ayırıyoruz: Birincisi oda olarak il genelinde direkt meslektaş odaklı projelerimizdir. Öncelikle hantal, statükocu ve seçkinci yönetim anlayışını temelden değiştireceğiz. Bölgelerin adaletli temsilini sağlayacak ve başkanın belirleyeceği isimlerle değil bölgelerin kendi belirleyeceği isimlerden oluşan yönetim anlayışını hakim kılacağız. Şu andaki adaylarımızı belirlerken yaptığımız budur. Yılda iki ayrı aidat verme yüküne maruz kalan üyelerimiz ilçelerde temsilcilik giderleri için ayrıca aidat vermektedirler. Biz bölge temsilciliklerimizin zorunlu giderlerinin oda tarafından karşılanmasını sağlayacağız.


YENİ BÜRO AÇANLARA DESTEK
Büro ve firmalarımızın yetişmiş eleman ihtiyaçlarını karşılayacak eğitim ve sertifikasyon çalışması yapılarak pratik ve teorik aşamalardan geçmiş uzman eleman yetiştirilecektir. Odamızda vergi, SGK mevzuatıyla vergi davaları konusunda uzman kişiler part-time olarak istihdam edilerek belli gün ve sürelerde danışmanlık hizmeti verilecektir. Yeni meslek mensuplarına büro açmalarında destek olunacak belli sürelerde aidat indirimi ve pozitif ayrımcılık yapılacaktır. Ticaret Odalarında vergi idarelerinde ve sosyal güvenlik kurumlarında kurumsal diyaloglar sağlanarak, olanaklar dahilinde donanımlı ofisler oluşturulması ve meslektaşlarımızın hizmetine sunulması sağlanacaktır.

STAJ DÖNEMİNİ KOLAYLAŞTIRACAĞIZ
Elbette ki bu yoğun projelerimiz içerisinde stajyerlerimizi de unutmadık. Serbest meslek faaliyetleri içerisinde en zor ve en uzun staj dönemi mesleğimize aittir. Bunu göz önüne alarak stajyer meslek mensuplarına yönelik komisyon oluşturarak staj yapacak yer bulamayan, sınav ve eğitiminde yalnız kalan, angarya işler yapıp mesleğin pratiğini öğrenemeyen, daha kötüsü kendi sigorta primini dahi kendisi ödemek zorunda kalan stajyerlerimize staja başlama aşamasından ruhsat alma aşamasına kadar hem ekonomik hem de manevi olarak genç meslek adaylarımızın yanında olacak, staj dönemini kolaylaştıracak her türlü önlemi alacağız.

SORUNLARI SİYASİLERE AKTARACAĞIZ
Bugüne kadar odayla ilişkisi aidat vermekten öteye geçmemiş bağımlı meslek mensuplarımızın sorunlarının takibi için komisyon kurup sorunlarını belirleyip çözüme kavuşturacağız. Örneğin; SSK matrahında taban ücret uygulamasını sağlayacağız. Ülke genelinde ise meslek odamızın bağlı olduğu TÜRMOB üzerinden yapacağımız çalışmalar; sivil toplum örgütlerimiz olan meslek odalarını biraraya getirip, sorunların tespitini yaparak çözüm önerileri geliştirerek siyasilere aktarma görevini üstleneceğiz.

ARARSANIZ BULURSUNUZ
Kentimizin milletvekillerini "Mali Müşavirler Masası" etrafında biraraya getirmeyi hedefliyoruz. Bugüne kadar bu hiç yapılmadı. Hayır diyeceklerini sanmıyorum. Kocaeli'nin sorunlarına ya da Kocaeli’den gelen isteklere kapıları açık milletvekili sayısı parlamentoda elliyi buluyor. Mesela Sayın Nihat Ergün bakanımız , Sayın Faruk Çelik (Bir dönem İzmit Endüstri Meslek Lisesinde ders verdi), Sayın Osman Pepe, Sayın Dr. Meral Akşener, Sayın Vecni Gönül (eski valimiz) , Sayın H. İbrahim Artvinli ve diğer isimlerini yazamadıklarımız..Yani siz ararsanız ve isterseniz bulursunuz. Biz kendi meslek konularımızda yapacaklarımızla atacağımız adımlarla siyasi erke ve ülke sorunlarına sözde değil özde müdahil olmak için çözüm üretmeye talibiz. Bu bize mesleğimizde saygınlık getirecektir.

-Muhasebecilik mesleği günümüzde ne durumdadır?

Ekonomik gelişim ile sarmal bir yol kat eden meslek bugünlere gelinceye kadar çok meşakkatli mesafeler kat etmiştir. Meslek yasası ile meslek vasfını kazanmıştır. Son 20 yıl içinde meslek kuruluşları olarak mesleğe yeterli katkının varlığı tartışılır durumdadır. Biz Meslekte Birlik olarak odaların çözüm üretmekte zorlandığı bu sarmal yapı içinde projelerimizle mesleği hak ettiği saygın yerlere taşıma gayreti içerisindeyiz. Bugün meslek mensuplarına düşen görev; ekonomideki önemli rollerinin bilinci içinde mesleğin gerektirdiği bilgi birikime ve meslekte değişim ve gelişim için birlik içinde olunmadır. Bu amaçla meslek kuruluşlarının da görevlerini yerine eksiksiz getirmesi gerekmektedir. Meslek odalarında oluşacak yapıların bunun farkında olmalarını sağlamak yine meslek mensuplarının çabaları ile olacaktır. Bu konuda sorumlulukları vardır. Bu sorumluluğun bilincinde olarak oda yönetimine talip olduk . Projelerimiz ve her kesimi kucaklayan yapımızla Mali Müşavirlik mesleğini hak ettiği yere taşıyacağımıza olan inancımız tamdır.

-Mesleğinizin sorunları nelerdir ve Kocaeli olarak bu sorunların çözümünde odanızın duruşu, yaptırım gücü nedir?

Mesleğimizin en kangren sorunu şu anda ücret tahsil sorunudur. Mali Müşavirlerimiz yaptıkları işlerin ücretini büyük çoğunlukta tahsil edemedikleri önemli bir realitedir. Meslek camiamızın üzerindeki bu kanbur mutlaka kaldırılmalıdır. Bununla ilgili içinde yer aldığımız Türkiye Meslekte Birlik Platformumuzun çözüm önerisi mevcuttur. Bu çözümün detayları www.kocaelimeslektebirlik.org.tr adresinde mevcuttur. Bu sistemin çalışmaya başlamasıyla meslek mensuplarımızın tahsilat sorunu kesin olarak çözümlenmiş olacak ve devlete olan vergisi, SSK primleri de sistemle birlikte ödeneceğinden devlette etki vergi tahsilatı sağlamış olacaktır. Haksız rekabet önlenmiş olacak meslek mensuplarının ücret sorunlarının çözümlendiği için meslektaşlarımızın yaşam standartları yükselecektir. Meslek mensuplarının saygınlığı artacaktır. Meslek mensupları tahsilat için harcayacakları zaman ve enerjiyi hem kendilerine ayıracak hem de daha verimli alanlara yönelecek ve önemli projelere imza atabileceklerdir. Eğitim, toplumsal ve sosyal etkinliklere katılabilecekler ve ekonomiye katkıları artacaktır.

FON KURULMALI
Meslek mensupları ağır hastalık, kaza, hamilelik, doğum vb hallerde yasal yükümlülüklerini yerine getirememeleri durumunda ağır cezalar altında kalmaktadırlar. Bununla ilgili mesleki mücbir sebep hali getirilmelidir. Yine bu gibi durumlarda yardımlaşmayı sağlayabilmek için "Dayanışma ve Yardımlaşma Fonu" kurulmalıdır. Günümüzde tüm meslek odaları bu tarzda dayanışma ve yardımlaşma fonları kurmaktadırlar . Ne yazık ki kurulan bu fonları yöneten meslektaşlarımızın kendilerinin fon kurmamaları üzüntü vericidir.

YAPTIRIM GÜCÜMÜZ KUVVETLİ
Meslek sorunlarımızın biri de görev yapan oda kurumlarının şeffaf ve hesap verebilir olmamasıdır. Odaların mali tabloları bağımsız denetime tabi tutulmalıdır. Bütçe disiplini sağlanarak nispi aidat öncelikle azaltılmalı, kademeli olarak diğer meslek odalarında olduğu gibi kaldırılmalıdır. KSMMMO, bin 300 meslek mensubunu bünyesinde barındıran yapısıyla Türkiyede ki meslek odaları içerisinde etkin bir yere sahiptir. Yaptırımlar sadece Kocaeli odasının kudretiyle değil bağlı bulunduğumuz ve Türkiye’nin her yerinde faaliyet gösteren Meslekte Birlik Mali Müşavirler Derneği’nin gücüyle daha etkili bir şekilde gerçekleşecektir. Sivil toplum örgütlerinin gücü artık günümüzde yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Taleplerin yerine getirilmesinde ve hayata geçirilmesinde hükümetlerin, temsil kabiliyeti yüksek sivil toplum kuruluşlarının isteklerini yerine getirmesi çoğu zaman çok daha olası ve mümkün olmaktadır. Bu yüzden sorunları tespit etmede ve çözmede odamızın duruşu çok daha güçlü olacaktır. Bizler Türkiye Meslekte Birlik Platformu’nun Kocaeli temsilcileri olarak ilimizdeki sorunları ilgili birimlere taşırken tüm Türkiye’de ki Meslekte Birlik üyelerinin gücünü de arkamıza alacağımızdan yaptırım gücümüz daha kuvvetli ve etkili olacaktır.


-Seçimi kazanma şansınız nedir? Eklemek istedikleriniz nelerdir?
Seçimlerde dört grubun yarışacağı görünüyor. Nispi temsil sisteminde her grubun oda yönetimine temsilci sokma şansı var. Ancak biz Kocaeli genelindeki temsilcilerimiz ve projelerimizle ipi önde göğüsleyeceğimize inanıyoruz. Ancak meslektaşım temsilci olarak gönderdiği herkesle ortak çalışma ve mesleğin geleceği için uzlaşarak ortak projeler üretmeye hazırız. Temel insani değerlerimizden taviz vermeden hiçbir grubu ve şahsı ötekileştirmeden çalışacağız. Meslekte Birlik Derneği’mizde platformla birlikte çalışıp bizlere proje üretmeye ve her platformda meslektaşın sesi olmaya devam edecektir.

06 Haziran 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR