Akar, hükümete ve belediyelere yüklendi

Yerel ve ulusal gündeme yönelik önemli açıklamalarda bulunan Haydar Akar, il binasındaki toplantıda esti, gürledi. Başbakan’ı yalancılık, Karaosmanoğl...

BÜYÜT

Yerel ve ulusal gündeme yönelik önemli açıklamalarda bulunan Haydar Akar, il binasındaki toplantıda esti, gürledi. Başbakan’ı yalancılık, Karaosmanoğlu’nu başarısızla suçlayan Akar, “AKP kendine yakışan bir nesil yetiştiriyor” dedi

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, il binasında basın toplantısı düzenledi. CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Grup Başkan Vekili Fahri Örengül, Büyükşehir Meclis Üyesi Ali Haymanalı ve İl Kadın Kolları Başkanı Fatma Gedikli’nin hazır bulunduğu toplantıda Akar, AKP’Yi eleştiri bonbardımanına tuttu.
TEKLİF GÖRÜŞÜLMEDİ
CHP Milletvekili Haydar Akar, “AKP tarafından 4+4+4 eğitim siteminde değişiklik ön görülmektedir. Bu tasarı eğitimci olmayan grup başkan vekilleri tarafından sunulmuştur. Bizler yapıyoruz. Ancak bizim yetki alanımız bellidir. Bakanlar kurulu tarafından bu teklifin verilmesi gerekiyordu. Havale edilen komisyonların hiç birinde görüşülmedi. 27 Mart sonrasında meclise getirmek istiyorlar. CHP’liler olarak söz aldık. Milletvekili olan herkes burada söz alabilir. Çocuklarımızın geleceğini ilgilendiren bir eğitim sistemi görüşülüyor. Grup Sözcüsü Fikri Işık her söz alışında hakaret içerdi. Komisyon toplantısına badigartları yığdılar. Her komisyona getirilen milletvekilleri gençtir. Fiziksel olarak güçlü olan milletvekilleridir” dedi.
MİLLETVEKİLİ KAVGALARI
Akar “Dikkat ederseniz, televizyonlarda milletvekilleri kavgaları grekoromen stilde yapılıyor. Yani serbest stilde değil. Alttan dalma yok. Genelde vücutlarını kullanarak yaparlar. Düşen insanlara da acımasızca vuruyorlar. Sanki intikam hırsı ile vuruyorlar. Yumruk olayında yumruk yemedim. İki sivilin milletvekillerimize müdahale ettiğini gördüm. Bunlar dışarı çıktı. Savcılığa suç duyurunda bulundu. Kamuoyuna istedikleri gidi yansıttılar. Bunların orada bulunmamaları gerekiyor” açıklamasında bulundu.
SİSTEMİN NE ZARARI VAR
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasında yaşanan tartışmalara da değinen Akar şöyle devam etti:
"Genel Başkanımız için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'Kafasını deve kuşu gibi gömmüş hiçbir şey görmüyor' diyor. Bu kanun 1997 yılında çıktı ve Türkiye'ye zarar verdiği söyleniyor. Fakat zarar verdiği noktayı söyleyemiyorlar. Nerede zarar vermiş bu kanun? Dünya Bankası 8 yıllık eğitim sistemini dünyaya örnek göstermeye başladı. 192 ülke arasında bunların getirmiş olduğu 4+4+4 sistemi sadece dünyada 7 ülkede uygulanıyor. Almanya bu modelden vazgeçmek üzere. Türkiye ilk defa doğru bir iş yapıyordu, önüne engel koydular. Türkiye'deki insanların beyinlerinin gelişmesini istemiyorlar."
BAŞBAKAN YALAN SÖYLÜYOR
Basın toplantısında, "Başbakan milletin gözünün içine baka baka yalan söylüyor. Bir ülkenin başbakanı konuştuğu yüz kelimeden 80'ini yalan söylemez" diyen Akar şunları kaydetti:
"Alt komisyona 25 sivil toplum kuruluşu ve eğitim konusunda uzman kuruluşlar çağrıldı. 23 kuruluş buna karşı. Bu iki kuruluşun talebi. Bilimsel izahı da yok bunun. Başbakan açıklamasında 'Çektiği zararı bunlar görmüyor' diyor. Nedir zarar açıklayamıyorlar. Reform diyorlar, 10 yıldır bu ülkeyi yönetiyorlar. Uganda'nın başbakanı yönetmiyor bu ülkeyi. Her gelen bakan bu ülkede reform yaptı. Hüseyin Çelik, Nimet Çubukçu, şimdi Ömer Dinçer reform yapıyor. Ama yaptıkları reformu kimse anlamıyor. Bunlar bir önceki bakanlıklarını kötülüyorlar."
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE ELEŞTİRİ
Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu tarafından yasaklanan “İhale dalevereleri” isimli kitabı gösteren Akar “Burada 2005-06 yıllarını kapsayan ihaleler ele alınmıştır. Karaosmanoğlu yayın yasağı koydurmuş. İhalelerin nasıl verildiği ortaya koyulmaktadır. Yüksek fiyatlarla ihaleler verilmektedir. Yandaşlara nasıl verildiğini gösteriyor. Bu kişiler diğer AKP’li belediyelerde de ihale aldıklarını gösteriyor. Vaat edilen projelerin hiç biri yapılmadı. Ulaşım projeleri sadece lafta kaldı. Belediyenin 1 milyar dolar bütçesi var. Bakanlıklardan fazla bütçesi var. Kalıcı bir hizmet yapmamışlardır. Para bulabilmek için yerler satılmak istenmektedir. İZAYDAŞ’a müşteri arıyorlar. Merkezi hükümet gibi yapıyorlar”
GECE KONMUŞ HAVAALANI
Sapanca yolu 2009 yılında başladı diyen Akar “150 günde bitmesi planlanıyordu. 2 senesi daha var. Seçime yakın bitireceklerdir. Cengiz Topel’e karşı değilim. Burada olması gereken iki cihaz olmadığı için uçuşlar kötü havada yapılamıyor. Bu cihazlar araçların inmesi için çok gereklidir. Buradan yolcular Sabiha Gökçek Hava alanına götürüldüler. Güvenlik yok. Tel örgülerden istediğini verirsiniz. Ayrıca ulaşımda sorun yaşanıyor. Gece konmuş havalanı durumundadır. Hızlı tren geldi diye insanlarımız hayatını kaybetti. İtfaiye birimi orada bekletilmesi gerekiyor. Sağlık hizmeti orada olmalıdır. Dışarıdan bu hizmetler verilemez”
KARTEPE BELEDİYESİ YOLSUZLUK
Kartepe Belediyesi’nde yolsuzluk hakkında Akar, “Dava süreci devam ediyor. Bir dernek kurmuşlar. Belediyeye yatması gereken paralar buraya yatırılıyor. Ruhsat harcından, hafriyat ödemelerine her şey yatırılıyor. Bu derneğin amacı öğrencilere kredi vermek oda ayda 70 TL’dir. Ama kendi yandaşlarına ise para veriyorlar. Derince Belediyesi’nden taşocağından çıkan hafriyat atığını özel şirketlere satışıyla ilgili yazı istedim. Özel bir şirkete verilmiştir cevabı aldım. Soruşturma açılmıştır. Belediye meclis kararı alındığı söylendi. Bana gönderilen belge bütçe hakkındadır. Yani yalan beyan verilmiştir. Yazı hakkında yargıya gidiyorum. Derince Belediye Başkanı görevden alınmalıdır”

16 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR