Serim’den Doğan’a eleştiri: Arı kovanına çomak soktu

Pazarcılardan alınmak istenen devir ücretleriyle başlayan sürecin Ulus Pazarı ve Bit Pazarı’nın kapanmasının ardından tavan yapması bekleniyor   İzm...

Pazarcılardan alınmak istenen devir ücretleriyle başlayan sürecin Ulus Pazarı ve Bit Pazarı’nın kapanmasının ardından tavan yapması bekleniyor

 

İzmit Belediyesi ocak ayı olağan meclis oturumunda pazarcıların tezgahlarını devir tesliminde tarifeye bağlanması yönünde karar alınması ile ortam gerilmişti. Pazarcılar Odası üyeleri meclis salonunda tepkilerini sert bir şekilde dile getirirken, belediye ile oda arasında ipler koptu.

 

BAŞKAN’DAN RANT SÖYLEMİ

Pazarcılar Odası ve İzmit Belediyesi tarafından karşılıklı yapılan açıklamalar sonrasında ortam iyice gerildi. Belediye tarafından yapılan yazılı basın açıklaması ve İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın meclis oturumunda “rant” söylemi pazarcıları oldukça rahatsız ederken karşılıklı suçlamalar da beraberinde geldi.

 

PERŞEMBE PAZARI BUZ SAHASI

Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim düzenlediği basın toplantısında İzmit Belediyesi tarafından yapılmak istenen uygulamaya tepkisini sert şekilde gösterdi. Serim, “Bizim rantımız falan yoktur. Bizim ideolojimiz ekmektir. Esnaf sabahın köründe kalkıyor. İnsanlarımız ekmeğini kazanma derdindedir. Perşembe Pazarı kurulacağından Fen İşleri Müdürü’nü arayarak alanın temizlenmesini istedim. Ancak görüldüğü üzere pazar yeri temizlenmedi. İnsanlarımız ve pazarcılarımız buz üstünde kaldılar” dedi.

 

MİNİ MARKETE İZİN VERDİ

Belediyenin esnafa bakış açısının görüldüğünü kaydeden Serim, “Bizlere nasıl bakılırsa bizde aynı şekilde bakarız. Bizim aramıza nifak sokmaya çalışıyorlar. Esnafımızı kışkırtmıyoruz. 150 sene önce buraya geldik. Pazarcı esnafından alacak para kalmamıştır. Şehir merkezine izin verdikleri mini marketler sayesinde bizlerin işlerini bitirdiler. Belediye başkanı Doğan bizler için kullandığı rantçı dernek söylemini daha düşünerek söylemeliydi” diye konuştu.

 

“ŞEHİT OLMAYA GİTTİK”

“Pazarcılar Odası’nın rantını kestik diye bu kadar ses çıkıyor” şeklindeki açıklamaları da değerlendiren ve belediye başkanı Nevzat Doğan’a göndermede bulunan Serim, şöyle devam etti: “Biz oraya kimseyi getirmedik. Kendi partisinin yöneticileri getirdi. Pazarcının ekmeğiyle oynarsanız oraya gelirler. Burada rant sağlanmış olsaydı pazarcı oraya gider miydi? Pazarcı oraya şehit olmaya gitmiştir. Biz gereken tepkimizi gösterdik. Tepkimiz demokrasi çerçevesinde olmuştur” ifadelerini kullandı.

 

“İZMİT’İN TAPUSUNU VERMEDİK”

Meclis oturumunda yanına belediye başkanının özel korumasını koyduğunu söyleyen Oda Başkanı Serim, “Tanınmayan insanları içimize sokmaya, bize şekil vermeye çalıştılar. Pazarcı nerede duracağını bilir. İzmit’te oy aldılar diye buranın sahibi değillerdir. Vatandaş kendilerine oy verdi, İzmit’in tapusunu değil… Bunlar İzmit halkına yakışır hareket içinde olmadılar” şeklinde konuştu.

 

İKİ YÜZLÜLÜK

“Arı kovanına çomak soktular” diyen Oda Başkanı Serim, “Başkan Doğan, önce para alma derdinde değilim, sonra ise bu parayı almam gerekiyor diyor. İnsan ikiyüzlü olmayacak. Ben adam satmam, satarsam yüzüne söylerim. Hiç kimse kusura bakmasın, bizde geri vites yoktur. Yasal olmayan bir durumu uygulamak isteniyor. 3 tane belediye ile örnek vermeyecek. Bütün belediyeler tarafından uygulanıyor mu buna baksınlar” dedi.

 

ESKİ YÖNETİME SUÇLAMA

Kendisinden önceki yönetime de eleştiriler yönelten Serim sözlerini şöyle sürdürdü: “1931 kayıtlı üyemiz var. Oda kayıtları altında bu devir teslim de vardı. 2012 yılında bizim önceki yönetim odamızın bütün kayıtlarını İzmit Belediyesi’ne vermiş. Belediyenin içyapımızı çözmesi sonrasında bunlar başımıza bunlar geldi. Bizim odamız 40 senedir kayıtları tutuyor. Bu devir teslimlerde ücret alınmıyor. Odamız ayakta durması için belli oranda devirlerde bağış alıyoruz.”

 

FARELER İLETİYOR

Odanın Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı olduğunu da sözlerine ekleyen Serim, “Bu saatten sonra birlik yöneticisi ve federasyon yöneticisi olarak konuşacağım. Olayı bütün ülke duyacak. Bana 6 ay devam edin deniyor. Ellerinde ki yerleri satın diyorlar. Pazar içerisinde fareleri sokmuşlar farklı anlatılıyor. Eskiden odayı Erol Kumsar ve Nevzat Doğan birlikte yönetiyordu. Odanın borcu 770 bin TL. Kötü bir yönetim vardı. bunun 100 bin TL’si ödendi. Diğerleri ise taksitlenmiştir” şeklinde konuştu.

 

1 MİLYON TL BORÇ

Nevzat Doğan’ın pazarcı esnafını kendisine mahkum ettirmek istediğini de belirten Ahmet Serim, “Esnafımız işgaliye ücretlerini ödeyemiyor. Hepsinin 1 milyon TL’yi bulan borcu var. Eski Oda Başkanı Erol Kumsar nedeniyle esnaf pazara çıkmasa da işgaliye ücreti işliyor. Asıl rantçının belediyedir. Günlük alınması gereken borç 2 yıl boyunca toplanmadı. Yetim hakkını koruyorum derken esnafımızı eziyorlar. Adam adam olsun. Biz simitçi değiliz. Bu iş burada bitmez. Mutlaka hesabı sorulacaktır” ifadelerini kullandı.

 

YÖNETMELİK DEĞİŞTİ

Pazarcılar Odası’nın bu açıklaması sonrasında İzmit Belediyesi’nden de bir açıklama geldi. 2012 yılında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından pazar tezgahlarına düzenleme getirildiğinin belirtildiği açıklamada söz konusu değişikliğin Gebze, Gölcük ve Darıca belediyeleri, ülke genelinde de toplam 150 belediye tarafından uygulandığının altını çizildi.

 

CUMARTESİ VE PERŞEMBE PAZARI

Şimdi bütün gözler Cumartesi ve Perşembe pazarına çevrildi. Zira bu iki pazar kaldırılacak. Daha önce Cumartesi Pazarı Kadıköy Mahallesi’nden kaldırılarak Adnan Menderes Bulvarı’na taşınmıştı. Perşembe Pazarı kent meydanı olacağından Kadıköy Mahallesi’nde kapalı pazar yeri kuruluyor. Ancak burada 700 esnaf bulunurken, kapalı pazaryerine ise 380 esnafın girebileceği belirtildi.

 

BELEDİYE TARİFESİ

Pazarcılar Odası’nın hali hazırda 770 bin TL borcu görülüyor. İzmit Belediyesi devir işlemleri için alınan ücreti tarifeye bağlayarak arada farklı uygulamalara izin vermek istemiyor. Bu tarife Perşembe Pazarı; 500 TL, Cumartesi Pazarı ve Yahya Kaptan Pazarı; 400 TL, Yuvam Akarca Kapalı Pazarı; 300 TL, Yenişehir Kapalı Pazarı; 200 TL, Yeşilova Kapalı Pazarı; 300 TL, Ayazma Kapalı Pazarı; 300 TL, Tavşantepe Pazarı; 100 TL, Plajyolu Köylü Pazarı; 100 TL, Kuruçeşme Kapalı Pazarı; 300 TL, Yenidoğan Pazarı 200 TL, Dünya Bankası Pazarı; 200 TL, Çukurbağ Pazarı; 100 TL, 42 Evler Pazarı; 200 TL, Alikahya Pazarı; 200 TL, Akmeşe Kapalı Pazarı; 100 TL, Gültepe Pazarı; 200 TL, Kozluk Pazarı; 400 TL, Topçular Pazarı; 100 TL ve İzmit Şehir Pazarı; 100 TL olarak belirlendi.

 

İŞGALİYE ÜCRETLERİ

İşgaliye ücretleri bakımından İzmit Belediyesi 2012 yılından itibaren pazarcı esnafını kayıt altına almaya başladı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işgaliye ücretleri konusunda da düzenlemeye gitti. Belli bir süre konulmamasından dolayı ücretler belli aralıklarla alınmaya çalışıldı. Ortaya çıkan tahsilat nedeniyle bakanlık işgaliye ücretlerinin günlük alınması yönünde yeninden düzenlemeye gitti.

 

TEZGAH İPTALİ OLABİLECEK

İzmit Belediyesi tarafından işgaliye ücreti 1 metresi 1.20 kuruş olarak belirlendi. Bakanlık tarafından yapılan yönetmelik içerisinde esnaf ayrıca 3 defa mazeretsiz, bir yıl içinde 8 defa tezgah açmaması durumunda tezgah aça ruhsatı belediye tarafından iptal edilebiliyor.

 

ULUS VE BİT PAZARI KALKACAK

İlerleyen günlerde İzmit Belediyesi ile Pazarcılar Odası yeninden karşı karşıya gelecekler. Bunun da nedeni Büyükşehir tarafından projesi hazırlanan tramvay projesi. Projenin durak yeri olarak otogar yanı belirlendi. Bundan dolayı da Ulus Pazarı’nın ve Bit Pazarı’nın kaldırılması gündeme gelecek. Bu pazarların nerede açılacağı ise henüz belli değil.

 

 

FOTO

 

AHMET SERİM: Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim, İzmit Belediyesi7ne açıklaması ile rest çekti.

 

KAR: Perşembe Pazarı alanı kar yağışı sonrasında buz pistine döndü. Birçok pazarcı tezgah açamadı. Vatandaşlar da zor şartlarda alışveriş yapabildi.

 

TOPLU: Pazarcılar Odası, İzmit Belediyesi tarafından uygulamaya konulan devir ücretleri ve işgal bedellerine tepkilerini dile getirdiler.

 

PERŞEMBE PAZARI: Büyükşehir tarafından yaptırılacak olan çevre düzenlemesi nedeniyle Perşembe Pazarı kaldırılacak. Buradaki 700 esnafın ise 380’i yeni kapalı pazarda yer alabilecek.

09 Ocak 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR