KOTO'da yönetim krizi giderek derinleşiyor!

 KOTO Başkan adayı olmadığını açıklayan meclis üyesi Yaşar Can, “Odaya Zihni Yılmaz başkan olmamalıdır. Mehmet Kaya aday olmalıdır” dedi. 15 Temmuz d...

 KOTO Başkan adayı olmadığını açıklayan meclis üyesi Yaşar Can, “Odaya Zihni Yılmaz başkan olmamalıdır. Mehmet Kaya aday olmalıdır” dedi.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında KOTO Başkanı Murat Özdağ’ın göz altına alınarak tutuklanması ile oda krize girdi. KOTO’da Özdağ’ın başkanlık yaptığı dönemde yönetim içerisinde yaşanan krizler beraberinde istifaları getirmişti. Bu istifalar sonrasında odanın gidişatı belli oldu. KOTO Başkanı Özdağ’ın tutuklanması sonrasında başkanlıktan düşürülmesi ile yeni kriz başladı.

 

İSTİFALAR GELDİ

Özdağ’ın ardından Mehmet Temizel, Murat Altun, Hüseyin Cahit Akyol ve Yusuk Koçak yönetim kurulu üyeliklerinden istifa ettiler. Bu istifalar sonrasında yönetim kurulu 6 kişiye düştü. Yedekten üyelerinden alınması ile bu sayı ancak 10 oldu. Yedek üyelerin kalmaması ve bir asil üyenin daha yönetim kurulunda yer alması gerekiyor.

 

SEÇİM KARARI ALINMADI

Temmuz ayının sonunda 4 yönetim kurulu üyesinin istifa etmesi ile yönetim kurulu tarafından ara seçim kararı alınması gerekiyordu ancak beklenen olmadı. 10 kişi toplanan yönetim kurulu bir türlü ara seçim kararı almadı alamadı. Bu durumda meclis üyeleri arasında giderek sıkıntı oluşturmasının yanı sıra gerilimi de arttırmaya başladı.

 

YILMAZ KATILMADI

Son yapılması gereken yönetim kurulu toplantısına Başkan Vekili Zihni Yılmaz mazeret göstererek katılmaması ara seçim kararının alınmamasına neden oldu. Yılmaz’ın 3 yönetim kurulu toplantısında katılmaması durumunda başkan vekilliği görevinden düşmesi durumuyla karşı karşıya kalacak.

 

ARA SEÇİM

Yönetim kurulu tarafından ara seçim kararı alınması durumunda KOTO meclisinde bulunan 62 meclis üyesi arasında yönetim kuruluna 1 asil 11 yedek yönetim kurulu üyesinin seçimi yapılacak. Bu sayede 8 ay sonra odanın olağan seçimlerine kadar yönetim görev yapacak.    

 

GÜNDEMİ GÖNDERMEZLER

Yaşanan süreç hakkında açıklama yapan Meclis Üyesi Yaşar Can “31 Ağustos tarihinde yapılacak olan KOTO meclis daveti hep en son gün gelmektedir. Her zaman böyle olmuştur. Gündemde ne olup olmadığını bilmeyelim çalışmayalım diye böyle yapmaktadırlar. Yasa gereği en az 24 saat öncesinden gündemin meclis üyelerine bildirilmesi gerekirken daha kısa zaman kala gönderirler. 24 saatten daha az süre kala gönderilmesi durumunda meclis yapılmaz yasa böyle demektedir” dedi.  

 

TOPLUMA BU 4 KİŞİYİ YEM ETTİLER

Sesimiz çıkmıyor diye iyice gevşemişlerdi diyen Can “Eskiden bildiklerini okuyorlardı. Şimdi böyle bir durum yok. Bu yapı güçsüz kalmıştır. Yönetim kurulunda 4 kişi istifa etti. Bu kişiler FETÖ’cü oldukları için mi? Hayır. Öyle bir durum olsa devlet alırdı. Bunları ifadeye bile almadılar. Bu arkadaşlar sorumluluk duydular. Bun insanlarla geldik bu insanlarla gideriz dediler. Kalan 6 kişi ne oldu. Topluma bu 4 kişiyi yem ettiler. Bu insanlığa sığmıyor. Son 3 yıldır birlikte çalıştılar” açıklamasında bulundu.

 

ARA SEÇİM GEREKİYOR

Doğrusu bütün yönetim kurulunun istifa ederek meclis içerisinden yeni bir yönetim kurulunun seçilmesidir diyen Can “Oda seçimlerine daha 8 ay gibi bir zaman vardır. Eğer daha fazla olsaydı o zaman bütün meclis istifa ederek yeni bir yapının oluşmasını sağlamak doğru olan. Şimdi oda olarak seçimlere gidersek 8 ay sonra yeninden seçimlere gideceğiz. Üyeye ayıp ve yazık olur” ifadelerini kullandı.   

 

ESNAFIN SORUNU ÇÖZÜLMEDİ

Ben aday değilim diyen Meclis Üyesi Can “Kanımca doğru olduğunu düşündüğümü söylemekteyim. Bu meclis üyeliğinden ikinci dönemimdir. Bunlar burasını dernek zannettiler. Dernek gibi yönetmeye kalktılar sonunda patladılar. Şimdi dediğimiz yerlere geliyorlar. Ancak çok zaman kaybettik. Esnafların sorunlarına eğinilmedi. Son 3 yıldır hiçbir ticari sorun çözülmedi. Hiçbir şey yapılmadı. Akademi açıldı bu zaten verilmektedir. Okul açıldı devlet tarafından eğitim verilmektedir” dedi.

 

OKUL YAPMAK DOĞRU DEĞİLDİ

Okul yapıldı 1.5 Milyar TL para harcadık diyen Can “Ara elemanı sıkıntısı yaşanıyor. Okul açmak yerine belirlenen meslek guruplarının meslek liselerinde eğitim verilmesini sağlamak bununla birlikte bizlerde desteği verebilirdik. Bizim yapmamız gereken de buydu. Bölümlerin açılmasını sağlamak bizlere düşendir. Hizmet grubunda eleman eksikliği bulunmaktadır. Millet birbirinden garson çalar duruma gelmiştir” açıklamasında bulundu.

 

67 ODA SALAKMI?

870 bin TL oda olarak öğretmen parası ödendi diyen Can “Okul bize lazım değil devlere devredelim dediğimiz zaman öğretmenlerin yüzde 80’inin devam etmediği ortaya çıktı. Öğretmenlerin sözleşmeleri yenilenmedi. Gerekçe nedir FETÖ’cü gördükleri için. O zaman neden aldık onları. Bilmiyormuyduk. Diğer okullardan öğretmen alınıyor. Doğru söyleyince işlerine gelmedi. Okulun güvenlik, doğalgaz, elektrik faturalarını bizler ödüyoruz. Bir çok özel okul işleten yerler vardır. Ülke genelinde 67 oda salakta tek bizmi akıllıyız” dedi.

 

EĞİTİMCİ DEĞİLİZ

65 tane oda okullarını devlete devrettiler diyen Can “O zaman oda olarak pişmaniyeci, gazete açalım. Eğitime destek böyle olmaz. Bizler okul işletmekten anlamayız. Burası pişmaniye dükkanı değildir. Herkes kendi işini yapmalıdır. Eğitim verilmektedir. Bu pişmaniye satmaya benzemez. Çok özel bir meslektir. Biz yön göstermeliyiz. Branşların tespit edilerek eğitim verilmesini sağlamaktır” açıklamasında bulundu.  

 

YILMAZ SEÇİLMEMELİ

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz’ın başkan olmak istediğini belirten Can “Zihni Yılmaz buraya başkan olmamalıdır. Ramazan iftarında komisyon kuruldu. O zaman kendisine komisyona neden gıdacı almadığını sorunca size mi soracağım dedi. Otomotivci gıda işi yapıyorsa böyle bir başkan odaya gerekli değildir. Mehmet Kaya adaydır. Keşke başkan olsa. Herkesin ulaşabileceği isimdir. Asıl doğru olan hepsinin istifa ederek akil kişilerin yönetimde olması ile olağan seçimlere gidilmelidir” dedi.

 

KENDİME BİR ŞEY İSTEMİYORUM

Bu yönetim 3 yıldır birlikte çalıştılar diyen Can “Yine bir şey yapamayacaklar. Muhalefet etmekten ticaretin hiçbir soruna çözüm bulunmuyor. Meslektaşların sorunları çözülmüyor. Çıkmış meslektaşların sorunlarını çözme noktasında fikri yok ancak yönetimde yer alıyor. Senin ne işin var yönetim kurulunda. 1 asil 11 yedek ara seçim ile belirlenmesi gerekiyor. Zihni Yılmaz katılmıyor. Seçim kararı alınması durumunda sıkıntı olarak görüyorlar. Bunlar kendi hesapları içerisindeler. Birbirlerine koltuk dağıtıyorlar. Ben bir şey istemiyorum. Kendime bir şey istemiyorum. Çok düşecek adam varken elden imza aldılar. Zihni Yılmaz’ı oda başkanı kim seçer” açıklamasında bulundu.

Serkan BORLAK        

20 Ağustos 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Umut BİLİR - Bir okurunuz olarak sizi takip etmeye çalışıyorum.Burada Yaşar CAN'ın açıklamalarını net bir şekilde yayınladğınız için teşekkür ediyorum.Yaşar CAN gerçekten kocaelinin yetiştirdiği değerli bir insandır.Fakat doğru söleyeni dokuz köyden kovarlarmış misali bir türlü kendidni anlatama dı.Okul dan bahsetmiş gerçekten bu okula gerek varmıy dı?Buraya yapilan masraflarla çok daha iyi şeyler yapılabilirdi.İnanın bu okulda yapılanlar şu anda Devlet okullarında da layikiyle yapılıyor.

Yanıtla . 0Beğen 20 Ağustos 14:24
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR