Dikkat! Paralı Biniş Kalkıyor

İzmit ve Derince ilçelerinde toplu taşıma hizmeti sağlayan kooperatiflerin aynı çatı altında birleşmesiyle 32 farklı güzergâh üzerinde hizmet veren ot...

BÜYÜT

İzmit ve Derince ilçelerinde toplu taşıma hizmeti sağlayan kooperatiflerin aynı çatı altında birleşmesiyle 32 farklı güzergâh üzerinde hizmet veren otobüslerde 1 Ocak 2012 pazar günü paralı binişler kalkıyor. Uygulama 4 farklı kooperatife bağlı 486 adet özel toplu taşıma aracını kapsıyor.

4 AYRI KOPERATİF TEK ÇATI DA
Toplu taşıma hizmetinin geniş bir yelpazede sunulması sırasında farklı kooperatiflerin olmasından kaynaklı trafik, vatandaş ve hak sahibi esnaf açısından bazı sorunlar oluşturmaktaydı. Büyükşehir bu sorunların kalıcı çözümü konusunda yaklaşık 3 yıldır yasal çerçevede çözüm arayışları yapıldı. Bu çalışmalar nihayet olumlu sonuçlanıp İzmit ve Derince ilçemizdeki 4 farklı kooperatif aynı çatı altında birleşme kararı aldı.

ARTIK PARA ALINMAYACAK
Alınan bu birleşme kararlarının 2012 yılı Ocak ayında tamamlanması ile şehir içi ulaşımda önemli yenilikler getirildi. Yeni yılın ilk gününden itibaren vatandaş ile sürücü personel arasında olan ücret alış-verişi sadece elektronik ücret toplama sistemi olan Kent Kart ile sağlanacak. İlk etapta İzmit ve Derince ilçelerinde çalışan özel toplu taşıma araçlarında başlayacak olan bu uygulama kısa süre sonra tüm ilçelerde uygulanmaya başlayarak paralı binişler kaldırılacak.

AKILLI BİLETLER
Paralı binişlerin kaldırılmasındaki geçişte karşılaşılabilecek soruna çözüm amacıyla ise kısa bir süre araç içerisinde sürücü personeller aracılığıyla 4,50 TL karşılığında 7/24 Akıllı Kâğıt Biletler satılacak. Kısa süreli olacak bu uygulama vatandaşların paralı binişlerin kaldırılması sırasında sorun yaşamamasını sağlayacak. Ayrıca herhangi bir Kentkart Dolum ve Satış Bayisinden 2,50 TL karşılığında şehir içerisindeki araçlara tek seferlik biniş kartı alınabilecek. Öte yandan Cumhuriyet Parkı İzmit Lisesi önündeki yolcu durağında Kentkart’a 24 saat dolum yapabilecek Kentkart Dolum Cihazı “YÜKLEMATİK” montajı yapılacaktır. Bu dolum cihazlarının sayısı ileri ki günlerde artırılacak.

DURAKTA BEKLEMELER SON BULACAK
Fazla araçtan kaynaklı özellikle durak bölgelerinde ve şehir içerisinde yaşanılan araç trafiğini daha aza indirmek amacıyla 486 olan sayısı 405’e düşürülecek. Kademeli olarak araç sayısının azaltılacağı çalışmada sefer süreleri ve çalışma saatleri yeniden belirlenerek duraklardaki beklemeler minimuma indirilmiş olacak.

ARAÇLAR İZLENECEK
Şehir içi toplu taşıma araçlarının hareket saatleri ve seferleri yeni uygulama ile Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenecek. Yeni kurulan Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Kontrol Merkezi ile araçların çalışma saatlerine uyup uymadıkları, güzergâhlarını tamamlayıp tamamlamadıkları elektronik olarak takip edilecek.

YENİ HAT SİSTEMİ
Bir başka yeni uygulama ise çeşitli renk ve karışık bir şekilde olan numaralı tabelalar yerine Kocaeli genelinde uygulanacak yeni Hat Tabela Sistemine geçilmesi olacak. Hat kodlarını son rakamları ile vatandaşlara otobüsün güzergahları hakkında bilgi sağlayan yeni sistem yine yılbaşından sonra uygulanacak. Örneğin 13, 23, 33, 43 numaralı hatlar Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü ve Kocaeli Tıp Fakültesi Hastanesine giderken, 44, 54, 94 numaralı hatlar ise Sanayi Bölgesi’ne gidecek. Otobüslerde dağıtılacak el broşürlerinde yeni hat tabelaları konusunda genel bilgilendirme yapılacaktır.

HAVUZ BAŞLIYOR KAVGA BİTİYOR
Yeni sistemin hizmete girmesi ile ortak çalışma düzeni ve gelir havuz sistemine geçilmesiyle yolcu kapma sorunu da ortadan kalkmış olacak. Ortak havuz sisteminde çalışacak olan toplu taşıma araçları bundan böyle yolcu kapma için birbirleri ile yarışmayacak, duraklardaki sorun ortadan kalkacak. Yeni hat tabelaları, değişen güzergâhlar gibi merak edilen konularda Alo Büyükşehir 444 11 41 numaralı telefonundan ve www.kocaeli.bel.tr adresinden 24 saat bilgi paylaşımında bulunulacak.

31 Aralık 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR