Zeytinoğlu: AB, şimdiye kadar neredeydi?

Zeytinoğlu, AB’nin Türkiye’ye sağlayacağı vize serbestliğinin, daha önce neden gündeme gelmediğini sordu.   Kocaeli Sanayi Odası ve İktisadi Kalkınm...

Zeytinoğlu, AB’nin Türkiye’ye sağlayacağı vize serbestliğinin, daha önce neden gündeme gelmediğini sordu.

 

Kocaeli Sanayi Odası ve İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yaptığı yazılı bir açıklama ile gündemdeki mülteci krizi ile ilgili olarak değerlendirmede bulundu. Avrupa’yı tedirgin eden mülteci konusu hakkında Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki görüşmelerin sona erdiğin belirtildiği açıklamada, AB tarafından mülteci krizinde kullanılmak üzere 3 milyar avro yardım ve Türk vatandaşlara vize serbestliği diyalogunun hızlandırılması konusunda anlaşmaya varıldığı ifade edildi.

 

“SAPLA SAMANI KARIŞTIRMAYIN”

Bunların dışında 5 başlığın müzakerelere açılması karşılığında Türkiye’nin, mülteci krizi ile mücadelede aktif rolü almayı kabul ettiğini belirten Zeytinoğlu, “AB müzakerelerine mülteci krizinin Avrupa tarafından pazarlık malzemesi yapılması yanlış bir yaklaşımdır. Üye veya aday ülkelerin vatandaşlarına vizesiz seyahat imkanı tanınması sürecin doğası gereğidir. Daha önce gündeme gelmesi gereken başlıklar, Türkiye’nin mülteci krizi ile mücadelede daha aktif rol üstlenmesi ile sağlanıyor. Burada sap ile samanının karıştırılmaması gerekir. Eğer müzakere süreci doğru ve adil şekilde işleseydi, zaten bu başlıklar açılır, vatandaşlarımız bugün AB üyesi ülkelere vizesiz seyahat ediyor olurlardı” dedi.

 

MASADAKİ BAŞLIKLAR

Açılması öngörülen başlıklara da dikkat çeken Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “Bugün masada enerji, yargı ve temel haklar, adalet, güvenlik ve özgürlük, dış güvenlik ve savunma politikaları ile ekonomik ve parasal politika başlıklarının açılması var. Bu başlıkların açılması çağrımız olumlu sonuçlanmamıştı. Ne değişti de bugün AB, bu başlıkların müzakerelere açılmasına yeşil ışık yakıyor?”

 

“AB’NİN TÜRKİYE POLİTİKASI YANLIŞ”

Mülteci pazarlığındaki uzlaşının Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecine ivme kazandırma ihtimali olduğunu vurgulayan Başkan Zeytinoğlu açıklamasına şöyle devam etti: “Bu süreç ülkemize üyelik sürecinde dinamizm kazandıracaktır. İsterdik ki süreç müzakereler çerçevesinde gelişseydi. Mülteci krizi hakkında Avrupa, çareyi Türkiye’de arıyor. Avrupa’nın hiçbir sorunu Türkiye’siz çözülemez. Mülteci krizi de bunu gösteriyor. Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker, uzlaşıyı ‘tam bir başarı’ olarak nitelendiriyor. Ancak 50 yılı aşkın bir maziye sahip olan Türkiye-Avrupa ilişkileri açısından bunu bir ‘başarı’ olarak adlandırmak zor.”

 

KÜRESEL SORUNA KÜRESEL ÇÖZÜM

Birleşmiş Milletler’in raporuna göre dünyadaki mülteci sayısının 60 milyonu aştığını dile getiren Zeytinoğlu, “Mülteci krizi küresel bir sorun haline geldi. G20 ülke liderleri bu konuyu acilen gündeme almalı. Bu küresel soruna, küresel çözüm üretmek gerekir. Bunun için de öncelikle, insanların vatanlarını terk etmek zorunda kaldığı ülkelerdeki istikrarsızlığın ortadan kaldırılması gerekiyor. Önümüzdeki ay Antalya’da G20 Zirvesi yapılacak. Bu zirvede, mülteci sorununun daha ciddi şekilde ele alınmasını umuyoruz.”

 

“VİZELER HENÜZ KALKMADI”

AB üyesi ülkelerin zorunlu vize uygulamalarının vatandaşlarımız için eziyete döndüğünü dile getiren Zeytinoğlu, “Bu durum mülteci pazarlığı sonrasında yeni bir aşamaya girdi. Fakat bu vizesiz seyahat anlamına gelmiyor. Türkiye, AB ile arasında imzalanan Geri Kabul Anlaşması ile yeni bir dönem başlamıştı. Kriterler belirlendi ve Türkiye’nin bu kriterlere uyumu doğrultusunda bir yol haritası oluşturuldu. Şimdi söylenen bu sürecin hızlandırılacağı. Eğer Avrupa, Türkiye’ye süreci hızlandırmayı vaat ediyorsa, bunun mutlaka kayda geçirilmesi, takip edilmesi ve uygulanması gerekiyor” diye konuştu.

 

“İŞBİRLİĞİ, TERÖRÜ DE KAPSAMALI”

Mülteci konusundaki işbirliğinin sadece bu alanla sınırlı kalmaması gerektiğinin altını çizen İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu işbirliği terör alanında yapılmalı. Bu çerçevede kimi AB üye ülkelerinin terör örgütlerine verdikleri desteği acilen sonlandırmaları, hem taraflar arasındaki samimiyet ve güven, hem de sorunlu ülkelerdeki istikrarsızlığın sona erdirilmesi için kritik bir öneme sahip” dedi.

17 Ekim 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR