Kore’de şehit olan ağabeyinin mezarını ilk kez gördü

Bugün size binlerce kilometre ötede bulunan Kore ve Gölcük Siretiye köyü arasındaki gönül bağını anlatacağım. Bundan 60 yıl önce şehit olan ağabeyi Al...

BÜYÜT

Bugün size binlerce kilometre ötede bulunan Kore ve Gölcük Siretiye köyü arasındaki gönül bağını anlatacağım. Bundan 60 yıl önce şehit olan ağabeyi Ali Ormancı’nın mezarını bir kez olsun göremeyen Hızır Ormancı’nın Kore’deki şehitlikten gelen fotoğrafları görünce, gözlerinden damlayan özlem yaşlarını anlatacağım.

İKİ MEHMETCİK
Tarih 1950. Güney Kore ile Kuzey Kore arasında savaş başlamıştı. Ruslar, Japonlar, Çinliler, Kuzey Kore’yle birlikte hareket ediyordu. ABD, Türkiye ve birçok ülke haklı olan Güney Kore topraklarını korumak için bölgeye asker sevkiyatına başlamıştı. Türkiye 5 bin 90 kişiden oluşan tugayını Güney Kore’ye gönderdi. Tugayın içinde iki Gölcüklü asker vardı. Biri Siretiyeli Ali Ormancı, diğeri ise geçtiğimiz ay Gölcük’te yaşamını yitiren Hisareynli Gazi Yaşar Karayel idi.MEZARINI ARADIM
İlimizde fabrika kurmak için girişimde bulunan Posco firmasının davetlisi olarak gittiğim Kore’de, anne tarafından akrabam olan Kore şehidi Ali Ormancı’nın mezarını aradım. Pusan kentindeki şehitliğe gittiğimde içimde bir şüphe vardı. Ali Ormancı’yı bulabilecek miydim? Şehitliği gezmeye başladığımda görevliler koşarak yanıma geldi ve şehitliğin içinde gezmenin yasak olduğunu söylediler. Akrabam olan Ali Ormancı’yı aradığımı öğrendiklerinde bana yardımcı oldular ve dua edebilmek için beni mezarına götürebileceklerini söylediler.

TÜYLERİM DİKEN DİKEN OLDU
Ali Ormancı’nın şehitlik içinde mezarı yoktu. Cesedi belki de kayıptı. Mezarlık görevlisi beni şehitlik abidesine götürdü. Burada şehit olan Mehmetçiklerin adları yazılıydı. Mermer üzerinde yazılı olan ismi bulduğumda tüylerim diken diken oldu. Binlerce kilometre ötede benim kanımdan birinin mezarını bulmak beni duygulandırdı. Gurur ve hüzün sardı bedenimi. Gözlerime o savaş anının arşiv görüntüleri geldi. Gölcük’teki ailesine göstermek için abide üzerindeki ismini fotoğrafladım Ali Ormancı’nın.

KARDEŞİ İLK KEZ GÖRDÜ
Yurda döndüğümde çektiğim fotoğrafları bilgisayara kayıt ettikten sonra Gölcük Siretiye Köyü’nün yolunu tuttum. Burada Şehit Ali Ormancı’nın kardeşi Hızır amcayı buldum. Hızır amca ve eşi Mahi fotoğrafı gördüklerinde gözyaşlarına hakim olamadılar. Kolay değil bundan tam 60 yıl önce kaybettikleri kanlarının, canlarının mezarını ilk kez gördüler. Belki de öldüğüne bile ilk kez inandılar. O günün acısını yeniden yaşadılar.

O GÜNLERİ ANLATTILAR
Hüseyin ve Fatma Ormancı çiftinin Hızır, Zehra (merhum) ve Hasan Ormancı’dan önce ilk doğan çocuklarıydı Ali Ormancı. 1932 yılında Siretiye’de dünyaya gelmişti. Nişanlı olan Ali Ormancı, 1950 yılında askere gitti. Birliği Kore savaşına katılmak üzere yola çıktığında yanında sivilden de arkadaşı olan Yaşar Karayel vardı. Ailesi Kore’ye giden Ali Ormancı’dan bir daha haber alamamıştı. Bir gün Ali Ormancı’nın yaralı olduğu söylentisi yayıldı. Daha sonra şehit oldu dendi. Son haberde ise durumunun iyi olduğu bildirilmişti.

YILLARCA ÖĞRENEMEDİLER
Yıllar geçti, Ali Ormancı ile ilgili bir haber ulaşmadı Siretiye Köyü’ne. Kimine göre Ormancı şehit olmuştu, kimine göre halen yaşıyordu. Gerçek ise yıllar sonra Ali Ormancı’nın asker arkadaşı olan Gazi Yaşar Karayel’in terhis olmasıyla anlaşıldı. Karayel, arkadaşının şehit olduğunu gururla ailesine söyledi.

OLAY GÜNÜN ANLATTI
Geçtiğimiz ay Gölcük’te yaşamını yitiren Kore Gazisi Yaşar Karayel, Ormancı ailesine arkadaşının nasıl şehit olduğunu şu sözlerle anlattı “Biz Chongchon Nehri kenarında mevzilenmiştik. Herkes birbirine benziyordu. Kime ateş edeceğimizi bile bilmiyorduk. Kısa boyluların Kuzey Koreli, Çinli ve Japon olduğunu tahmin ederek ateş ediyorduk. O gün topçu taarruzuna maruz kalmıştık. Mevzide iken çok sıkışmıştım. Huzura kalkmadan ihtiyaç görmek istedim. Ali Ormancı ve binbaşım ile birlikteydim. Ali, “Git şu nehrin kenarına orda ihtiyacını gör” diyerek beni gönderdi. Ben nehre indiğimde ise top tam da bizim mevziiye düştü. Döndüğümde binbaşımın öldüğünü gördüm. Ali ise yüzükoyun yatıyordu. Her zamanki gibi bana şaka yaptığını sanıyordum. Hastaneye kaldırmak istedik. Ama bir de baktım ki arkadaşım şehit olmuş. Toptan gelen şarapnel parçası can yoldaşımı benden etmişti.”

724 ŞEHİT
Böylelikle Kore savaşında verdiğimiz 724 şehitten biri de Ali Ormancı oldu. 60 yıl önce yaşanan bu büyük acı Siretiye Köyü’nde bugünde aynı sızısıyla yaşandı. Ağabeyini asker kıyafetiyle hatırlayan Hızır Amca ise artık kardeşinin bir anıtının olduğunu biliyor. Önümüzdeki yıl ise ağabeyinin mezarını ziyaret etmek için Kore’ye gitmek istiyor. O duygularını diline bile vuramadı. 60 yılda her şey değişmişti. Oturduğu ev, hayatı, yaşamı… Ama bir tek şey değişmemişti. Ağabeyine olan özlemi… Onun ölümü tuhaftı. Çünkü ne naşını görebildi ne bir izine rastlayabildi. Mezarı başında bir dua bile okuyamamıştı. Şimdi ise içinde yeni bir sevinç var. Ağabeyinin mezarı başına gideceği günün sevinci…

22 Haziran 2011 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı! mask
Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı!
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı! mask
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı!
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı! mask
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı!
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor mask
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor
Ekmekte flaş fiyat açıklaması! mask
Ekmekte flaş fiyat açıklaması!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR