Kablolar çekildi, İzmit körfezi birleşti

Araçların geçeceği tabliyeleri taşıyacak ana kabloları bağlayacak kılavuz çekildi. Bu sayede Körfez'in iki yakası birleşmiş oldu. Yıl sonunda bitecek...

BÜYÜT

Araçların geçeceği tabliyeleri taşıyacak ana kabloları bağlayacak kılavuz çekildi. Bu sayede Körfez'in iki yakası birleşmiş oldu. Yıl sonunda bitecek asma köprüden İzmit Körfezi'ni araçlara geçmek 6 dakika olacak.

 

İKİ YAKA BİRLEŞTİ

Araçların geçeceği tabliyeleri taşıyacak ana kabloları işleyecek robotların çalışmasında kullanılacak kılavuz kabloların çekimine başlandı. Römorkörler tarafından önce denizin altına indirilen bu kılavuz kablolar daha sonra iki kule arasında gerildi ve sembolik de olsa köprünün sol tarafı iki yakayla birleşti. Şu anda bir tarafı çekilen kılavuz kablo çekimi bittikten sonra 2 bin 682 metre uzunluğundaki ana kablolar oluşturulacak.

 

KABLOLAR SARILACAK

Diğer taraftaki kabloların da çekimi tamamlandıktan sonra, İzmit Körfezi'ni araçların 6 dakikada geçmesini sağlayacak olan tabliyeleri taşıyacak ana kablolar çekilecek. Ana kablo çekimi, bu kılavuz kablo üzerinde hareket edecek olan robot tarafından 330 bin metre uzunluğunda ince kablolar sarılarak oluşturulacak.

 

SÜRE ÇOK KISALACAK

Diğer taraftaki kabloların da çekimi tamamlandıktan sonra, İzmit Körfezi'ni araçların 6 dakikada geçmesini sağlayacak olan tabliyeleri taşıyacak ana kablolar çekilecek. Programda bir aksaklık olmaması halinde şubat ayında ana kabloların çekimi tamamlanacak, mayıs ayı sonuna kadar da tabliyelerin yerleştirilmesi bitmiş olacak. Yıl sonunda tamamlandığında, 3 gidiş ve 3 geliş toplam 6 şeritle hizmet verecek olan köprü, İstanbul-İzmir otoyolunu 3,5 saate, Gebze-Orhangazi yolunu da 20 dakikaya indirmiş olacak.

27 Ocak 2015 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

iPhone X, Türk Telekom mağazalarında mask
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında
Otel odasında ölü bulundu! mask
Otel odasında ölü bulundu!
2 polis tecavüzden tutuklandı! mask
2 polis tecavüzden tutuklandı!
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli mask
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti! mask
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR